• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn

  Przeczytaj także...
  Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.III liga polska w piłce siatkowej mężczyzn jest czwartą w hierarchii - po PLS, I lidze i II lidze - klasą męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce. Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym w szesnastu równorzędnych grupach rozgrywkowych - o awans do II ligi, a za jej prowadzenie odpowiadają Okręgowe Związki Piłki Siatkowej (OZPS). Mistrzowie grup grają turnieje barażowe o awans do II ligi tak, by awansować do grupy makroregionalnej przypadającej na każdego mistrza. W niektórych województwach najsłabsze drużyny są relegowane do IV ligi.
  Puchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn – cykliczne krajowe rozgrywki sportowe, od sezonu 1980/1981 organizowane corocznie (co sezon) przez Polski Związek Piłki Siatkowej (a od sezonu 2000/2001 również przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A.) dla polskich męskich klubów siatkarskich (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Drugie – po mistrzostwach Polski – rozgrywki w hierarchii ważności w polskiej piłce siatkowej.

  II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn jest trzecią w hierarchii - po PLS i I lidze (dawnej I lidze Serii B) - klasą męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami w czterech równorzędnych grupach rozgrywkowych - o awans do I ligi, a za jej prowadzenie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Najsłabsze drużyny każdej z grup są relegowane do III ligi.

  Reforma administracyjna Polski – reforma zmieniająca podział administracyjny Polski, która wprowadziła 3-stopniową strukturę podziału terytorialnego z dniem 1 stycznia 1999 roku. Utworzono 16 rządowo-samorządowych województw i 315 samorządowych powiatów. Reforma miała na celu budowę samorządności i usprawnienie działań władz w terenie. Zmniejszono liczbę województw z 49 do 16. Większość miast, które straciły prawa miast wojewódzkich, weszły do grupy powiatów grodzkich, czyli miast na prawach powiatu.Rozgrywki ligowe (system ligowy) – regularny cykl meczów w dyscyplinach drużynowych, prowadzony według modelu dwurundowego ("jesień-wiosna" lub "wiosna-jesień") "każdy z każdym – mecz i rewanż", w celu wyłonienia najlepszej drużyny w kraju, regionie itd. Organizacją i prowadzeniem rozgrywek ligowych zajmuje się, bądź specjalnie ku temu utworzony podmiot, działający w formie spółki akcyjnej (wówczas "Liga" jest autonomiczna i niezależna od federacji, która jednak jest jej udziałowcem), bądź też federacja sportowa danej dyscypliny sportu. W ogólniejszym znaczeniu terminem "liga" określa się często każdą zorganizowaną rywalizację z udziałem więcej niż dwóch uczestników – np. liga fryzjerska, szkolna liga czytelnicza itd.

  Podział na grupy[]

 • Do zakończenia sezonu 1999/2000 rywalizacja w ramach II ligi toczona była w dwóch równorzędnych grupach, tworzonych na podstawie klucza geograficznego - najczęściej w orientacji południkowej (tj. "północ"-"południe"), zaś czasami w orientacji równoleżnikowej (tj. "wschód"-"zachód").
 • 30 czerwca 2000 w wyniku utworzenia Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej i powołania ligi zawodowej - zasadniczej zmianie uległa struktura rozgrywek ligowych szczebla centralnego. Dlatego od sezonu 2000/2001 II ligę powiększono z 20 do 32 zespołów, rywalizujących ze sobą w czterech równorzędnych 8-drużynowych grupach, do których przydział odbywa się na podstawie klucza geograficznego (sprzyjała temu ponadto reforma administracyjna kraju z 1999):
 • Rywalizację w 8-zespołowych czterech grupach toczono do zakończenia sezonu 2005/2006. Od sezonu 2006/2007 zwiększono liczbę ekip w każdej z grup o dwie, tak więc obecnie liczą one po 10 drużyn.
 • Od sezonu 2013/2014 PZPS powiększył ilość grup do 6, w których rywalizowało po 8 lub 9 zespołów.
 • Zobacz też[]

 • Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej mężczyzn
 • Puchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn
 • I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalny serwis PZPS
 • Polski Związek Piłki Siatkowej (oficjalny skrót PZPS) – ogólnokrajowy związek sportowy (stowarzyszenie), działający na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadający osobowość prawną, będący jedynym prawnym reprezentantem polskiej siatkówki (zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i za granicą. PZPS zajmuje się rozwojem, a także propagowaniem siatkówki w Polsce, organizuje rozgrywki ligowe (poza PlusLigą i PlusLigą Kobiet) oraz pucharowe w kraju, będąc jednocześnie odpowiedzialnym za funkcjonowanie wszystkich reprezentacji. Współzałożyciel i członek FIVB (18 kwietnia 1947) oraz CEV (21 października 1963).I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn — druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce. Utworzona w 1989 roku pod nazwą I liga Seria B, jako szczebel pośredni między ówczesną Ekstraklasą (od tego momentu I ligą Serii A) i ówczesną II ligą. Od sezonu 1989/1990 stanowi drugi szczebel centralny (II poziom ligowy), a za prowadzenie rywalizacji odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Zmagania w jej ramach przeznaczone są dla 11 polskich klubów siatkarskich i toczą się w jednej grupie rozgrywkowej, cyklicznie systemem kołowym wraz z fazą play-off o awans do Polskiej Ligi Siatkówki (PlusLigi), zaś najsłabsze drużyny relegowane są do II ligi. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone zarówno kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej lub sportowej spółki akcyjnej) oraz kluby półprofesjonalne (tj. działające w formie stowarzyszenia kultury fizycznej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (możliwe jest również wydawanie tzw. licencji warunkowych).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. – spółka akcyjna prowadząca regularne (coroczne) rozgrywki ligowe o mistrzostwo Polski w piłce siatkowej mężczyzn pod nazwą Polska Liga Siatkówki, rozgrywek o Puchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn począwszy od tej fazy rozgrywek, w której do rywalizacji przystąpią drużyny ligi zawodowej, a także Superpuchar Polski mężczyzn.
  Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej mężczyzn (MP) – cykliczne, krajowe rozgrywki sportowe, organizowane regularnie co roku (co sezon, z kilkoma wyjątkami) przez Polski Związek Piłki Siatkowej (w latach 1929-2000), a od sezonu 2000/2001 przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej S.A. dla polskich męskich klubów siatkarskich, mające na celu wyłonienie najlepszego z nich. Od samego początku rywalizacja stojąca najwyżej w hierarchii polskiej piłki siatkowej.
  PlusLiga, wcześniej Polska Liga Siatkówki, najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami - o tytuł Mistrza Polski, a za jej prowadzenie odpowiada Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. (PLPS S.A.). Do sezonu 2010/2011 była tzw. ligą otwartą gdyż obowiązywała zasada awansu i spadku. Od sezonu 2011/2012 PlusLiga jest tzw. ligą zamknięta, gdyż nie obowiązuje ona zasada awansu i spadku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.