II Lubuskie Lato Filmowe – druga edycja najstarszego polskiego festiwalu filmowego odbyła się w roku 1970 w Łagowie w województwie lubuskim.
Podczas trwania Lubuskiego Lata Filmowego wśród widzów ogłoszono plebiscyt na najpopularniejszy film sezonu, który przeprowadzony został w Łagowie, Gorzowie, Głogowie, Nowej Soli, Zielonej Górze i Żarach. W wyniku ankiety pierwsze miejsce zajął film Jak rozpętałem drugą wojnę światową w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, natomiast na drugim miejscu uplasował się obraz Album polski w reżyserii Jana Rybkowskiego.
Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jerzy Peltz (ur. 1929 w Krakowie) - dziennikarz i krytyk filmowy. Powstaniec warszawski walczący w Batalionie Chrobry I.
Społeczne Jury Reprezentantów Widzów Festiwalu Filmów Fabularnych Łagów 1970:
Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.Tony Richardson, właściwie Cecil Antonio Richardson (ur. 5 czerwca 1928 w Shipley, zm. 14 listopada 1991 w Los Angeles) – angielski reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta, producent. Zdobywca Oscara za Przygody Toma Jonesa (1963).
Michal Spendowski (przewodniczący)
Andrzej Słowicki (sekretarz)
Barbara Cieślak
Henryk Jarosz
Jerzy Ostafiński
Aleksander Smolarczyk
Witold Stadnik
Grażyna Szamańska
Jan Żabicki
Jury jednogłośnie przyznało główną nagrodę konkursu Złote Grono dla reżysera Kazimierza Kutza za film Sól ziemi czarnej.
Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Sorau, dolnołużycki Żarow) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba powiatu żarskiego. Położone na południowym skraju Wału Trzebnickiego.Jak rozpętałem drugą wojnę światową – polski film fabularny nakręcony w 1969 roku, na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego Przygody kanoniera Dolasa.
Jury fachowców z poszczególnych dziedzin filmu:
Stefan Schabenbeck (przewodniczący)
Jerzy Witek
Władysław Cybulski
Józef Hen
Tadeusz Konwicki
Jan Laskowski
Zygmunt Listkiewicz
Wiesław Jan Śniadecki
Jerzy Stefan Skawiński
Krzysztof Winiewicz
Zbigniew Wiszniewski
Jury spośród 24 filmów fabularnych wyświetlanych w kinach w sezonie 1 czerwca 1969 – 31 maja 1970 roku, przyznało nagrody Złotego Grona w kategoriach:
Bolesław Kamykowski (ur. 23 października 1927 w Lublinie, zm. 14 listopada 1993 w Warszawie) – polski scenograf i kostiumograf filmowy, malarz i pedagog.Zygmunt Listkiewicz (ur. 17 marca 1932 w Warszawie, zm. 10 maja 1989 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, pedagog.
Najlepszy scenariusz[ | edytuj kod]
Kazimierz Kutz – Sól ziemi czarnej
Najlepsza scenografia[ | edytuj kod]
Bolesław Kamykowski – Sól ziemi czarnej
Najlepsze zdjęcia[ | edytuj kod]
ex aequo:
najlepsze kolorowe zdjęcia Wiesław Zdort – Sól ziemi czarnej
najlepsze czarno białe zdjęcia Stefan Matyjaszkiewicz – Strukturę kryształu w reżyserii Krzysztofa Zanussiego
Najlepsza muzyka[ | edytuj kod]
Wojciech Kilar – Czerwone i złote w reżyserii Stanisława Lenartowicza
Najlepsza kobieca rola drugoplanowa[ | edytuj kod]
Hanna Skarżanka za rolę matki Hanki w filmie Polowanie na muchy w reżyserii Andrzeja Wajdy
Najlepsza męska rola drugoplanowa[ | edytuj kod]
Zdzisław Maklakiewicz za rolę sierżanta Knapsa w filmie Czerwone i złote w reżyserii Kazimierza Kutza
Nagroda specjalna[ | edytuj kod]
Tadeusz Kalinowski pośmiertnie za całokształt pracy aktorskiej oraz za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Sąsiedzi w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego
Klub Krytyki Filmowej[ | edytuj kod]
Jury Klubu Krytyki Filmowej przy Stowarzyszeniu dziennikarzy Polskich:
Łagów (Łagów Lubuski, niem. Lagow) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, w gminie Łagów, na północ od szosy E30, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego.Kazimierz Julian Kutz (ur. 16 lutego 1929 w Szopienicach) – polski reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta filmowy, członek założyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966), senator IV, V, VI i VIII kadencji, poseł na Sejm VI kadencji.
Ryszard Koniczek (przewodniczący)
Jerzy Peltz (sekretarz)
Jerzy Eljasiak
Jerzy Giżycki
Stanisław Grzelecki
Tadeusz Kajan
Piotr Kajewski
Czesław Radomiński
Nagroda Syrenki Warszawskiej[ | edytuj kod]
W kategorii film polski:
Struktura kryształu w reżyserii Krzysztofa Zanussiego
W kategorii film zagraniczny:
Wspomnienia w reżyserii Tomasa Gutierreza Alea (Kuba)
Trzy dni Wiktora Czernyszewa w reżyserii Marka Osepjana (ZSRR)
Szarża lekkiej brygady w reżyserii Tony’ego Richardsona (Wielka Brytania)
Łagów
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
www.llf.pl – strona oficjalna Lubuskiego Lata Filmowego

Jan Laskowski (ur. 10 lutego 1928 w Piotrowicach (woj. wileńskie) - polski operator filmowy i reżyser filmów animowanych.Wojciech Artur Kilar (ur. 17 lipca 1932 we Lwowie) – polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej. Kawaler Orderu Orła Białego.
Warto wiedzieć że... beta
Hanna Skarga, Hanna Skarżanka (ur. 8 marca 1917 w Mińsku, zm. 8 listopada 1992 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, piosenkarka.
Głogów (łac. Glogovia, niem. Glogau, czes. Hlohov) – miasto i gmina w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, położone na Dolnym Śląsku, siedziba powiatu głogowskiego oraz gminy wiejskiej Głogów. Umiejscowione nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie.
Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
Tadeusz Kalinowski (ur. 1 czerwca 1915 w Leibnitz, zm. 22 sierpnia 1969 w Lubniewicach) – polski aktor. Uczestnik kampanii wrześniowej.
Józef Hen, właściwie Józef Henryk Cukier (ur. 8 listopada 1923 w Warszawie) – polski pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reportażysta żydowskiego pochodzenia.
Stanisław Lenartowicz (ur. 7 lutego 1921 w Dzianowie, zm. 28 października 2010 we Wrocławiu) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Jeden z twórców polskiej szkoły filmowej.
Struktura kryształu – film obyczajowy w reżyserii i ze scenariuszem Krzysztofa Zanussiego z 1969 roku. W debiutanckim fimie Zanussiego część ról zagrali amatorzy.