• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ICQ  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Autoryzacja, to wyrażenie zgody przez udzielającego informacji prasie na publiczne rozpowszechnienie swej wypowiedzi w danej formie.Adium – komunikator internetowy dla systemu OS X. Obsługuje wiele protokołów internetowych, w tym Gadu-Gadu, AIM, ICQ, MSN, Yahoo! Messenger, XMPP, Bonjour, Lotus Sametime, Live Journal Talk, Novel Groupwise, .Mac (iChat), Google Talk oraz Jabber. Adium jest rozpowszechniany na licencji GPL i w związku z tym jest udostępniany za darmo.

  ICQ – pierwszy komunikator internetowy (Pierwsza wersja powstała w listopadzie 1996 roku). Produkowany przez izraelską firmę Mirabilis. Jest to narzędzie pozwalające na bezpośredni kontakt z innymi użytkownikami tej usługi. Nazwa ICQ stanowi grę słów – pochodzi od wyrażenia ang. I seek you.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mirabilis została założona w lipcu 1996 roku przez czwórkę studentów: Yairiego Goldfingera, Arika Vardiego, Sefiego Vigisera i Amnona Amira. Chcieli stworzyć nową formę komunikacji internetowej – coś pomiędzy listą dyskusyjną i IRC-em. Ich obserwacje doprowadziły do prostych wniosków – liczba użytkowników Internetu rośnie w coraz szybszym tempie. Są podłączeni do Internetu, ale brakuje sieci, która umożliwiałaby im łatwą oraz darmową (płaci się tylko za połączenie do Internetu) komunikację z innymi – w czasie rzeczywistym i z każdego miejsca na ziemi. W listopadzie 1996 roku, zaledwie cztery miesiące po rozpoczęciu swej działalności, Mirablis wypuściła pierwszą wersję komunikatora ICQ. Początki były skromne – kilkaset zarejestrowanych użytkowników i nadzieja, że setki zamienią się wkrótce w tysiące. Było to całkiem realne – bowiem każdy użytkownik zachęcał swoich przyjaciół (tylko po to, żeby z nim porozmawiać, bez żadnych korzyści majątkowych) do ściągnięcia programu. Utworzyło to swoistą reakcję łańcuchową. ICQ zostało błyskawicznie umieszczone na popularnych serwisach z plikami – m.in. na tucows.com.

  Sidebar (często również nazywany Fiszką) jest to boczny panel charakterystyczny dla przeglądarek Mozilla Suite, Mozilla Firefox oraz Opera.Miranda Instant Messenger (początkowo Miranda ICQ) – otwarty multikomunikator internetowy dla systemów z rodziny Microsoft Windows.

  W maju 1997 został zarejestrowany 850 000. użytkownik, a w lipcu zanotowano ponad 100 000 użytkowników online (jednocześnie dostępnych). Ponadto, w tym samym roku uruchomione zostały czaty; doszła także możliwość wskazania swoich zainteresowań w katalogu publicznym, w celu łatwiejszego poznania innych ludzi. Wkrótce zostały także rozpoczęte prace nad klientami na inne systemy operacyjne – m.in. na Linuksa i Solarisa.

  P2P (ang.) Peer-to-Peer – model komunikacji w sieci komputerowej, zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient-serwer.Pidgin (dawniej Gaim) – wieloplatformowy komunikator internetowy, obsługujący szereg protokołów transmisyjnych. Pidgin jest wolnym oprogramowaniem, dostępnym na warunkach GNU GPL.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Extensible Messaging and Presence Protocol (XMPP, dawniej Jabber) – protokół bazujący na języku XML umożliwiający przesyłanie w czasie rzeczywistym wiadomości oraz statusu. Protokół ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach, ale również w innych systemach natychmiastowej wymiany informacji.
  Licq jest darmowym klonem ICQ dla systemów Linux. Nowsze wersje tego oprogramowania wspierają ICQ/AIM i MSN. Licq posiada większość opcji oryginalnego odpowiednika, nie ma jednak wbudowanych reklam.
  SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej. Usługa ta jest wprowadzana także do sieci telefonii stacjonarnej.
  Windows Live Messenger (dawniej MSN Messenger) – były komunikator internetowy firmy Microsoft typu Instant Messenger. Umożliwia rozmowy za pośrednictwem internetu z ludźmi, a także wysyłania im wiadomości e-mail. Jeżeli użytkownik posiada mikrofon i kamerę internetową, może utworzyć wideokonferencję. Wymaga posiadania konta Windows Live ID. Został częściowo napisany w oparciu o komunikator MSN, z którym też jest kompatybilny i współpracuje, oraz dodano do niego współpracę z innymi usługami z rodziny Windows Live.
  Konnekt - darmowy multikomunikator dla systemów z rodziny Windows, dostępny od 21 grudnia 2012 roku na licencji open source. Autorem programu jest Rafał Lindemann. W rozwój programu zaangażowanych było również wiele osób tworzących dodatki, takie jak style czy wtyczki.
  Protokół internetowy (ang. Internet Protocol, skrót IP) – protokół komunikacyjny warstwy sieciowej modelu OSI (warstwy internet w modelu TCP/IP). Protokół internetowy to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Używany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych.
  Trillian – darmowy multikomunikator wieloplatformowy, dostępny na licencji freeware. Umożliwia pogawędki na kanałach IRC, z użytkownikami programów AIM, ICQ, Windows Live Messenger, Skype, Google Talk, MySpaceIM, Bonjour oraz Yahoo! Messenger, a także serwisów społecznościowych Twitter, Facebook. Oferuje funkcje typowe dla tego rodzaju aplikacji: książkę kontaktową, alerty o obecności znajomych, skórki, graficzne emotikony itp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.