• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IBM iSeries

  Przeczytaj także...
  COBOL (ang. COmmon Business Oriented Language) – język programowania stworzony z głównym przeznaczeniem do prac programistycznych w dziedzinach ekonomii i biznesu.AIX (ang. Advanced Interactive eXecutive) to odmiana systemu Unix tworzona przez firmę IBM na podstawie zarówno SysV, jak i BSD. W systemie zostały zaimplementowane także technologie z systemów mainframe, które zwiększają jego niezawodność i dostępność. System operacyjny AIX jest przeznaczony dla serwerów firmy IBM z procesorami z rodziny Power (RS/6000, pSeries, Power System). Wczesne wersje systemu AIX były też instalowane na komputerach Macintosh firmy Apple wyposażonych w procesory POWER. Obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama systemów serwerowych wyposażonych w procesory Power, od najwiekszych Power System 795 (do 256 układów POWER7) do serwerów typu blade (najmniejszy dostępny serwer JS12 wyposażony w 2 układy POWER6). O ile cały czas dostępna jest możliwość natywnej instalacji (bezpośrednio na serwerze), to jednak jest ona stosowana stosunkowo rzadko, a preferowane są raczej środowiska zwirtualizowane, wykorzystujące hiperwizor PowerVM. W przypadku dużych maszyn (np. p590) jest to rozwiązanie domyślne.
  i5 (eServer i5) – rodzina średnich (midrange) serwerów IBM bazujących dawniej na procesorach PowerPC, a obecnie na Power5+ i pracujących pod kontrolą systemów i5/OS, AIX lub Linux. Jest sukcesorem rodziny AS/400/iSeries i jest przeznaczony dla małego i średniego biznesu. Na rynek został wprowadzony w 2004 r.

  iSeries - rodzina średnich (midrange) serwerów IBM opartych na procesorze PowerPC, sterowanych za pomocą systemu operacyjnego i5/OS ( Dawniej OS/400, razem z LIC nazwane AS/400) z możliwością dodatkowego uruchamiania systemów AIX, Windows i Linux na zintegrowanym serwerze (w postaci karty rozszerzeń) xSeries (IXS). Oficjalnie znana jako eServer System i , rodzina iSeries jest przeznaczona dla małych i średnich firm. Rodzina iSeries jest dostarczana z oprogramowaniem bazodanowym wbudowanym w system operacyjny, kontynuując tradycję System/38 z 1978 r. Dostępnych jest dla niej ponad 20 tys. gotowych aplikacji, napisanych zwykle za pomocą języków RPG i COBOL. Językiem sterowania maszyny jest CL. Pierwotnie była to maszyna AS/400, powstała w 1988, pierwsze modele iSeries zostały wprowadzone w 2000 r. W 2004 r. IBM wprowadził na rynek eServer i5, ponownie zmieniając nazwę linii i stosując nowsze procesory PowerPC. Aktualna nazwa tej rodziny serwerów to IBM System i.

  RPG (ang.: Report Program Generator) to jeden z kilku języków programowania pierwotnie używanych na komputerach wyposażonych w czytniki kart perforowanych, lecz wciąż pozostający w użyciu (innym przykładem jest FORTRAN). RPG został zaprojektowany w IBM dla systemów klasy mainframe, w szczególności dla słynnej rodziny maszyn System/390 (gdzie używano RPG2).IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama