IBM Linux Technology Center
Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.Mainframe (ang. main – główny, frame – struktura) (często w Stanach Zjednoczonych nazywany "Big Iron", dawniejsze polskie określenie to "komputery głównego szeregu") – klasa komputerów używanych głównie przez duże organizacje dla krytycznych aplikacji (np. finansowych, statystycznych). Są systemami o dużej niezawodności. W czasie, gdy powstawały i odnosiły największe sukcesy, ich alternatywą były minikomputery i kalkulatory.
IBM WebSphere Application Server (WAS) – serwer aplikacji JEE oferowany przez firmę IBM. Jest platformą, na której uruchamiane są aplikacje Javy zgodne ze specyfikacją JEE (Java Enterprise Edition) / J2EE. WebSphere Application Server zapewnia szereg usług. Przykładowo połączenia z bazami danych, obsługa wątków, rozkład obciążenia (workload management), które mogą być wykorzystywane przez aplikacje.
IBM Linux Technology Center – zespół pracowników IBM odpowiedzialny za rozwijanie Linuxa i oprogramowania open source.

Jednym z zarzutów przeciwników Linuxa jest to, że jest to system tworzony: przez amatorów, po godzinach, bez testowania. Dowodem przeciwnym tej tezie jest istnienie od 1999 roku IBM Linux Technology Center. Firma IBM zatrudnia ponad 600 osób na płatnych etatach, odpowiedzialnych za rozwijanie Linuxa i oprogramowania open source – łącznie biorą oni udział w ponad 100 projektach open source. Zajmują się oni nie tylko programowaniem, ale także testowaniem i wsparciem technicznym oprogramowania. Centrum ma swoje lokalizacje w:
Samo centrum ma za zadanie jak najbardziej przekształcać Linuxa w poważny produkt dla biznesu. Jednym z osiągnięć centrum jest przeportowanie Linuxa na komputery mainframe, architekturę Power, oraz Cell Broadband Engine.
Dzięki działalności centrum i podejściu IBM obecnie ponad 500 profesjonalnych produktów IBM działa na Linuxie, m.in. WebSphere, DB2, oraz systemy zarządzania produktami. Zaangażowanie IBM i istnienie centrum zostało docenione przez Linux Foundation mianującą firmę platynowym członkiem tej fundacji.
Produkty będące m.in. owocem działania centrum i wsparcia IBM dla Linuxa to:
Przypisy[ | edytuj kod]
- IBM launches LinuxONE: Linux-only Mainframe Systems [dostęp 2017-11-18] .