• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Iłowa - gmina

  Przeczytaj także...
  Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).Gmina Osiecznica – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Iłowagmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim z siedzibą w mieście Iłowa.

  W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do ówczesnego województwa zielonogórskiego. Gmina stowarzyszona jest w Euroregionie "Sprewa-Nysa-Bóbr" i współpracuje z partnerskimi gminami z Niemiec:

 • Rietschen
 • Wachau
 • Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.Droga krajowa nr 18 – droga krajowa w zachodniej części Polski na obszarze województwa lubuskiego i dolnośląskiego o długości 71 km, biegnąca od granicy z Niemcami w Olszynie do węzła z A4 w okolicy wsi Krzyżowa. Z jej przebiegiem pokrywa się w całości planowana autostrada A18, której istniejący fragment od węzła "Krzyżowa" z A4 do węzła "Golnice" z drogą nr 297 ma długość 7 km. Stanowi polski odcinek międzynarodowej trasy E36.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Iłowa ma obszar 153,05 km², w tym:

 • użytki rolne: 24%
 • użytki leśne: 66% (Bory Dolnośląskie)
 • Gmina stanowi 13,53% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 27 lutego 2008:

  Bory Dolnośląskie dawniej Puszcza Dolna (niem. Niederschlesische Heide) – mezoregion fizycznogeograficzny (317.74) utworzony przez największy w Polsce zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 1650 km².Gozdnica (do 1945 niem. Freiwaldau) – miasto i gmina w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Iłowa w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ilowa.png

  Miejscowości[]

  Miejscowości w gminie Iłowa

  Transport[]

  Drogowy[]

  Na terenie gminy zlokalizowany jest węzeł Iłowa przyszłej autostrady A18 (obecnie DK18) na krzyżowaniu z DW296. Przez obszar gminy prowadzi także DW300 z Iłowej do Gozdnicy. W przyszłości zbudowany będzie węzeł do strefy inwestycyjnej w Iłowej.

  Kolejowy[]

  Przez gminę przechodzą tory kolejowe, stacje i przystanki:

  Rietschen (górnołuż. Rěčicy) - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, siedziba wspólnoty administracyjnej Rietschen.Powiat żagański – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żagań. Powiat leży na południowym zachodzie województwa lubuskiego, na skraju Niziny Śląskiej.
 • Iłowa Żagańska
 • Konin Żagański
 • Jankowa Żagańska – węzeł
 • Dawniej po trasie jeździły zwykłe pociągi, w tej chwili szynobus zakupiony przez Unię Europejską. ¡

  Sąsiednie gminy[]

  Gozdnica, Osiecznica, Węgliniec, Wymiarki, Żagań, Żagań, Żary

  Przypisy

  Autostrada A18 - polska autostrada, w południowo-zachodniej części kraju, w województwach lubuskim i dolnośląskim. Biegnie III transeuropejskim drogowym korytarzem transportowym, w ciągu drogi międzynarodowej E36, od granicy z Niemcami Olszyna-Forst (łączy się tutaj z niemiecką A15 w kierunku Berlina) przez obszar Borów Dolnośląskich do węzła Krzyżowa k. Bolesławca - gdzie łączy się z autostradą A4. Odcinek Olszyna - Krzyżowa ma długość ok. 78 km. Zaplanowana została jako droga o przekroju dwujezdniowym, czteropasowym. Parametry autostrady (m.in. dwie dwupasowe jezdnie) na całej długości miałaby uzyskać dopiero po zakończeniu przebudowy, po roku 2013. Do tego czasu ma pozostać oznakowana jako droga krajowa nr 18.Gmina Żagań (do 1954 gmina Dzietrzychowice) – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wachau - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Budziszyn.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Wymiarki (do 1954 gmina Witoszyn) – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zielonogórskim.
  Gmina Węgliniec – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
  Węzeł autostradowy – połączenie autostrady z inną drogą zrealizowane poprzez węzeł drogowy typu WA (z autostradą, drogą ekspresową lub z drogą gorszej klasy) lub typu WB (z drogami klasy GP lub niższej).
  Droga wojewódzka nr 300 (DW300) – droga wojewódzka stanowiąca najszybsze i najkrótsze połączenie między Iłową, a Gozdnicą. Jej długość wynosi 10,8 km; w całości prowadzi przez Bory Dolnośląskie. Droga ta leży w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, w gminie Iłowa, oraz w mieście Gozdnica. Rozpoczyna się w Iłowej skrzyżowaniem z DW296, a kończy w Gozdnicy (DW350).
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.065 sek.