• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ił-62  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Ił-62 České aerolinie. (1972)
  Ił-62M linii Aerofłot. (1977)
  Ił-62 w starych barwach PLL LOT. (1978)
  Samolot Ił-62M w barwach PLL LOT. (1987)
  Ił-62 w barwach LAM Mozambique Airlines. (1989)
  Ił-62M Dalavia. (2004)
  Ił-62M linii Uzbekistan Airways. (2004)
  Ił-62M Cubana de Aviación. (2006)
  Ił-62M Ukrainy. (2009)
  Air Koryo Ił-62M. (2010)
  Ił-62M w konfiguracji transportowej należący do KAPO. (2011)
  Samolot Ił-62M w malowaniu Gambijskich Sił Powietrznych. (2013)
  Kokpit samolotu Ił-62
  Kabina pasażerska samolotu Ił-62M linii Dalavia
  Jedna para silników Ił-a 62 z bliska

  Ił-62 (ros.Ил-62) – czterosilnikowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu produkcji radzieckiej, zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Iljuszyna jako następca Ił-18, na trasach transatlantyckich zastąpił także przestarzałe maszyny Tupolewa Tu-114.

  Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.Russian Sky Airlines – była rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Moskwie. Linie obsługiwały połączenia transportowe rejsowe i czarterowe do Europy, na Bliski Wschód oraz na Daleki wschód. Linie przewoziły również VIP-ów.

  Spis treści

 • 1 Historia projektu
 • 2 Opis konstrukcji
 • 3 Historia użytkowania
 • 4 Samoloty Ił-62(M) w barwach PLL LOT
 • 5 Użytkownicy
 • 5.1 Obecnie
 • 5.1.1 Cywilni
 • 5.1.2 Wojskowi
 • 5.2 Dawniej
 • 6 Katastrofy
 • 7 Przypisy
 • Historia projektu[]

  Po II wojnie światowej, gdy ożywił się transport lotniczy, wiele linii lotniczych składało propozycje budowy samolotu dalekiego zasięgu do wielu producentów samolotów, np. Boeing i Douglas. Również Aerofłot zgłosił zapotrzebowanie na tego typu samolot. W połowie lat 50. XX wieku biuro konstrukcyjne Iljuszyna zaczęło pracować nad samolotem mogącym pomieścić około 180 pasażerów, mogącym pokonać odległość 7000 km - 8000 km bez międzylądowania. Ponadto projektowany samolot miał zastąpić popularne samoloty turbośmigłowe Ił-18 i Tu-114. Projektowany samolot otrzymał nazwę Ił-62, posiadał 4 silniki odrzutowe umieszczone z tyłu kadłuba i tylne usterzenie w układzie T. Jego sylwetka była bardzo zbliżona do samolotu Vickers VC-10. Pierwszy egzemplarz wzniósł się w powietrze w sierpniu 1963. Samolot otrzymał 4 silniki odrzutowe NK-8, każdy o ciągu 108 kN.

  Uzbekistan Airways (uzb.: O‛zbekiston havo yo‛llari) – uzbeckie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Taszkencie. Głównym węzłem jest Port lotniczy Taszkent.Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.

  Druga, ulepszona wersja otrzymała oznaczenie Ił-62M. Pierwszy samolot z tym oznaczeniem został oblatany w 1971 roku, a do użytku wszedł w roku 1973. Napędzany był cichszymi silnikami Sołowiow D-30KU, posiadał również dodatkowy zbiornik paliwa w ogonie.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Angola (Republika Angoli - República de Angola) – państwo w południowo-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, członek Unii Afrykańskiej. Sąsiaduje z Demokratyczną Republiką Konga, Namibią, Kongiem oraz Zambią. W przeszłości była kolonią portugalską. Posiada znaczne zasoby surowców naturalnych, w tym ropy naftowej i diamentów.
  Kazańskie Zjednoczenie Przemysłu Lotniczego imienia S. P. Gorbunowa (rus. Казанское авиационное производственное объединение имени С. П. Горбунова), potocznie KАПО - (KAPO), rosyjskie przedsiębiorstwo przemysłu lotniczego. Znajduje się we wschodniej części Kazania w pobliżu lotniska Borisoglebskoje. Przedsiębiorstwo produkuje samoloty cywilne i wojskowe oraz trolejbusy, zatrudnia 5982 pracowników.
  Cubana de Aviación – kubańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Hawanie, największe kubańskie linie lotnicze, jedne z najstarszych na świecie. Głównym węzłem jest port lotniczy Hawana. Do niedawna linie dysponowały w większości samolotami radzieckimi. Wykonują stałe połączenia do krajów Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Europy i Karaibów. Loty do Afryki i Azji są wykonywane tylko w formie czarterów.
  LAM – Mozambique Airlines – to narodowe linie lotnicze Mozambiku z siedzibą w Maputo. Obsługuje połączenia w południowej Afryce oraz do Europy. Głównym portem lotniczym jest Port lotniczy Maputo.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.