• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • I

  Przeczytaj także...
  İ, İi (wielkie i z kropką) - litera alfabetu łacińskiego stosowana w języku tureckim i w języku azerskim, jej odpowiednikiem minuskularnym jest litera i. Występuje tylko w formie wielkiej litery.Alfabet łaciński, łacinka, alfabet rzymski – alfabet, system znaków służących do zapisu większości języków europejskich oraz wielu innych. Jest najbardziej rozpowszechnionym alfabetem na świecie – posługuje się nim ok. 35% ludzkości. Wywodzi się z systemu służącego do zapisu łaciny.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  I i

  I – dziewiąta litera alfabetu łacińskiego, dwunasta litera alfabetu polskiego. Oznacza zwykle w danym języku samogłoskę przednią wysoką, np. [i] lub [ɪ].

  W języku polskim i jest spójnikiem łączącym zdania i inne wyrażenia. Przed spójnikiem i z reguły nie stawia się przecinka. Wyjątek stanowią wyliczenia, np. Jadł i pił, i śpiewał czy przeciwstawienia, np. i ładna, i mądra. Stawiamy w nich przecinek przed drugim i kolejnymi spójnikami i.

  Spójnik — wyraz łączący dwa zdania, równoważniki zdań lub wyrażenia w jedno zdanie złożone. W języku polskim spójniki wyróżniane są zwykle jako osobna, nieodmienna część mowy. Przeważnie występują na granicy pomiędzy wypowiedziami składowymi, choć niektóre spójniki mogą być używane wewnątrz drugiej z nich. W funkcji spójników mogą także występować dwu- lub kilkuwyrazowe połączenia zawierające inne części mowy (są to tzw. spójniki zestawione).Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).
  Wymowa litery I

  Inne reprezentacje litery I[]

  Zobacz też[]

 • İi (i z kropką)
 • (ı bez kropki)
 • И (cyrylica)
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  ı, w tureckim i azerskim litera alfabetu łacińskiego. Ta litera występuje tylko w formie małej litery jak ĸ, ß, ſ. Odpowiednikiem majuskularnym jest litera I

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.