• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HyperWRT

  Przeczytaj także...
  Programista, zwany też potocznie koderem to osoba, która tworzy programy komputerowe w pewnym języku programowania. Termin ten może odnosić się także do specjalisty w jednej dziedzinie programowania. Większość programistów zna co najmniej kilka języków programowania (np. C, C++, Java), lecz specjalizuje się tylko w wybranych z nich. Nazwa głównego języka jest często dodawana do nazwy stanowiska, np. programista C++, aby podkreślić specjalizację.Pamięć flash (ang. flash memory) – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.
  Linksys − firma produkująca sprzęt sieciowy (głównie przeznaczony do sieci bezprzewodowych), w tym karty sieciowe, routery, przełączniki i inny sprzęt zgodny z aktualnymi standardami. W 2003 roku Linksys został przejęty przez Cisco Systems, a w marcu 2013 roku przez Belkina.

  HyperWRT – projekt firmware'u na licencji GPL dla routerów Linksysa WRT54G i WRT54GS, bazujący na oryginalnym oprogramowaniu Linksysa. Pierwotnym zamiarem projektu HyperWRT było dodanie zestawu funkcji, jak np. zwiększenie mocy nadajnika WiFi, do najnowszego firmware'u Linksysa, rozszerzającego jego możliwości, ale jednocześnie pozostającego blisko oficjalnego firmware'u.

  VxWorks to system operacyjny czasu rzeczywistego, (ang.) Real Time Operating System (RTOS), opracowany i sprzedawany przez amerykańską firmę Wind River Systems z siedzibą w Alameda w Kalifornii. System ten dostępny jest dla systemów komputerowych opartych na procesorach MC68000, Intel i960, Intel 80386 o archtekturze MIPS lub SPARC.Wi-Fi – potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11.

  Projekt nie jest rozwijany od 2006 roku. Zastąpił go nowszy projekt pod nazwą Tomato.

  Pierwotny projekt HyperWRT został rozpoczęty w 2004 roku przez Timothy'ego Jansa (ksywa Avenger 2.0), kontynuował on jego rozwój do początków 2005 roku. Później pracę nad HyperWRT przejął programista nazywany Rupan, uaktualniał on projekt do nowych wersji firmware'u Linksysa.

  Następnie, również w 2005 roku, dwóch programistów tofu i Thibor przejęli opiekę nad projektem i stworzyli dwie jego wersje. HyperWRT +tofu dla routera WRT54G i HyperWRT Thibor dla WRT54GS. Obaj często ze sobą współpracowali, wymieniali się poprawkami i nowymi funkcjami oprogramowania. Również obaj stworzyli firmware dla routera WRTSL54GS. Po lutym 2006 roku, tofu zaprzestał prac nad swoim projektem, a kod źródłowy został włączony do projektu HyperWRT Thibor.

  Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  HyperWRT Thibor obsługuje następujące routery: WRT54G/WRT54GL/WRT54GS i WRTSL54GS. Oprogramowaniem HyperWRTR jest niekompatybilne z routerami WRT54G i WRT54GS od wersji 5.0 wzwyż. W modelach tych zmieniono system operacyjny z Linuksa na VxWorks i zredukowano pamięci flash do 2 MB.

  Zobacz też[edytuj kod]

 • DD-WRT
 • OpenWrt
 • Tomato
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Oficjalna strona projektu HyperWRT Thibor
 • Witryna HyperWRT (Avengera 2.0)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  WRT54G – router produkowany przez Linksys (od 2013 marka stanowi własność firmy Belkin, uprzednio stanowiła własność Cisco - od marca 2013 ). Urządzenie posiada wbudowany pięcioportowy przełącznik oraz kartę Wi-Fi standardu 802.11g. Router WRT54G jest wstecznie zgodny ze starszym standardem 802.11b. Wprowadzono również unowocześniony model WRT54GS wyposażony m.in. w metodę przesyłu SpeedBooster i większą ilość RAM, jednak nie dorównuje on popularności WRT54G. Na podstawie tego modelu powstał WRTSL54GS rozszerzony o możliwość podłączenia dysku za pomocą wbudowanego portu USB 2.0Tomato – oprogramowanie bazujące na kodzie HyperWRT pracujące pod kontrolą systemu Linux, przeznaczone do routerów firmy Linksys, Buffalo AirStation oraz niektórych modeli firmy Asus, Netgear, Ovislink Airlive oraz D-link. Napisany i rozwijany jest przez Jonathana Zarateę. Większość kodu źródłowego oprogramowania Tomato znajduje się na licencji GNU GPL. Jego interfejs webowy zawiera kilka rodzajów wykresów użycia pasma, zaawansowane funkcje QoS oraz ograniczania dostępu, podnoszenia limitów połączeń dla P2P. Wspiera technologię szybkiego przesyłu danych z prędkością 125Mb/s (nazywaną przez Linksys – SpeedBooster).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DD-WRT – oprogramowanie dla routerów bezprzewodowych na bazie Linuksa. Podobnie jak inne podobne projekty, DD-WRT występuje jako alternatywa zamiast oryginalnego oprogramowania. Dystrybucja ta swój początek miała na routerach Linksys WRT54G opartych na chipsecie firmy broadcom. DD-WRT do wersji v22 była oparta na bazie firmware Alchemy z Sveasoft, które z kolei opierała się na oryginalnym firmware Linksys. Począwszy od wersji v23 DD-WRT został prawie całkowicie przerobiony. Część jądra systemu oparte jest nadal na OpenWrt. Wszystkie wersje oprogramowania są oparte na Linuksie, podobnie jak OpenWrt i Alchemy.
  Firmware – oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zapewniające podstawowe procedury obsługi tego urządzenia. Nowsze urządzenia posiadają często możliwość aktualizacji tego oprogramowania, dzięki zapisaniu go na przykład w pamięciach typu flash lub EEPROM.
  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  Oprogramowanie (ang. software) – całość informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów. Celem oprogramowania jest przetwarzanie danych w określonym przez twórcę zakresie. Oprogramowanie to dział informatyki. Oprogramowanie jest synonimem terminów program komputerowy oraz aplikacja, przy czym stosuje się go zazwyczaj do określania większych programów oraz ich zbiorów.
  OpenWrt – dystrybucja GNU/Linux pierwotnie przeznaczona dla urządzeń WLAN produkowanych przez firmę Linksys, a w szczególności dla routerów z serii WRT54G. Aktualnie wspierane są również urządzenia innych firm, o różnych architekturach, jak np. MIPS.
  Nick (z ang. nickname) – przezwisko, pseudonim. Termin ten często używany jest w polskojęzycznych programach do określenia pseudonimu, loginu, identyfikatora itp.

  Reklama