• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hymn Słowacji

  Przeczytaj także...
  Janko Matúška (ur. 10 stycznia 1821, zm. 11 stycznia 1877) – słowacki poeta, wychowawca w gminie Orawski Podzamek, urzędnik w Trstnej i Dolnym Kubinie. W latach 1839-1849 tworzył romantyczne ballady, słowa do słowackich pieśni i powieści historyczne. Na znak sprzeciwu przeciwko prześladowaniu Ľudovíta Štúra wyjechał z grupą młodzieży do Lewoczy, tam napisał tekst do słowackiej melodii ludowej Kopala Studienku, której pierwsza zwrotka weszła w skład hymnu Czechosłowacji w 1920. Od 1993 dwie początkowe zwrotki stały się hymnem niepodległej Republiki Słowackiej.Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.
  Podhale – region kulturowy w południowej Polsce u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca z wyłączeniem obszarów leżących na prawym brzegu Białki i prawym brzegu Dunajca, poniżej ujścia Białki. Podhale zajmuje środkową część Kotliny Podhala, na południu wkracza w Tatry.

  Nad Tatrou sa blýskahymn państwowy Słowacji.

  Pieśń Nad Tatrou sa blýska powstała w 1844 r. podczas wyprawy bratysławskich studentów do Lewoczy. Tekst napisał Janko Matúška do słowackiej melodii ludowej Kopala studienku. Pieśń początkowo krążyła w ręcznych odpisach. Przyjęli ją słowaccy ochotnicy z 1848 r. i wydali drukiem 1851 roku. W 1920 roku pierwsza zwrotka weszła w skład hymnu Czechosłowacji.

  Lewocza (słow. Levoča, węg. Lőcse, niem. Leutschau, łac. Leutsovia) - miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz.Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

  Wariacja melodii znana jest w całych Karpatach, na Podhalu do dziś śpiewa się ją jako "Janosikową" ("Idziē Janko lasēm").

  Od 1993 r. dwie początkowe zwrotki stały się hymnem niepodległej Republiki Słowackiej.

  Nad Tatrou sa blýska

  Nad Tatrou sa blýska
  hromy divo bijú.
  Zastavme ich bratia,
  ved' sa ony stratia,
  Slováci ožijú.

  To Slovensko naše
  posiaľ tvrdo spalo.
  Ale blesky hromu
  vzbudzujú ho k tomu,
  aby sa prebralo.

  Nad Tatrami się błyska

  Flaga Słowacji jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: biały, niebieski i czerwony. Z lewej strony flagi znajduje się herb Słowacji, co wyróżnia ją od identycznych w kolorach flag Słowenii i Rosji.WAV (ang. wave form audio format) – format plików dźwiękowych stworzony przez Microsoft oraz IBM. WAVE bazuje na formacie RIFF, poszerzając go o informacje o strumieniu audio, takie jak użyty kodek, częstotliwość próbkowania czy ilość kanałów. WAV podobnie jak RIFF został przewidziany dla komputerów IBM PC, toteż wszystkie zmienne zapisywane są w formacie little endian. Odpowiednikiem WAV dla komputerów Macintosh jest AIFF.

  Nad Tatrami błyska się
  gromy dziko biją.
  Wstrzymajmy je, bracia,
  z pewnością przestaną,
  Słowacy ożyją.

  Ta Słowacja nasza
  mocno do dziś spała.
  Ale błyski gromu
  krzyczą głośno do niej,
  aby się zbudziła.

  Piosenka miała kilka wariantów tekstu, jeszcze przed I wojną światową ukazała się zmieniona wersja, która weszła potem także w skład hymnu czechosłowackiego. W trzecim wersie od tej pory śpiewano: "Zastavme sa bratia" (Zatrzymajmy się, bracia). Po powstaniu niezależnej Słowacji w 1993 r. słowa zmieniono na "Zastavme ich bratia" (Zatrzymajmy je, bracia).

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Hymn państwowy (hymn narodowy) – uroczysta pieśń o charakterze patriotycznym, stanowiąca jeden z symboli państwowych.

  Pieśń po raz pierwszy została wydrukowana w 1851 r. pod tytułem "Dobrovoľnícka".

  Dobrovoľnícka

  Nad Tatrou sa blíska, hromy divo bijú
  Zastavme jich braťja, veď sa ony straťja
  Slováci ožiju

  To Slovensko naše dosjal tvrdo spalo
  Ale blesky hromu zbudzujú ho k tomu,
  Aby sa prebralo

  Eště jedle rastú na kriváňskej straňe
  Kdo slovensky cítí, ňech sa šable chiťí
  A medzi nás staňe

  Už Slovensko vstáva, puta si strháva
  Hej, rodina milá! hodina odbila
  Žije matka Sláva

  Herb Słowacji - w polu czerwonym, srebrny krzyż lotaryński na błękitnym trójwzgórzu. Tarcza o kształcie wczesnogotyckim w wersji herbu wielkiego podtrzymywana jest z prawej (heraldycznej) przez srebrnego orła, z lewej przez tej samej barwy baranka. Za tarczą umieszczone jest srebrnej barwy drzewo lipy, poniżej łacińska dewiza Afferant Montes Pacem Populo (Niech góry przynoszą ludziom pokój). Herb mały przestawia samą tarczę herbową. Jako mniej uroczyste godła państwowe stosowane są też, wzorem heraldyki brytyjskiej, poszeczególne elementy herbu, bez tarczy herbowej, umieszczane w okręgu z dewizą, osobno - trójwzgórze, baranek lub orzeł.

  Inne wersje językowe[]

  W okresie międzywojennym, kiedy hymn Słowacji stanowił część hymnu Czechosłowacji, istniała też oficjalna niemiecka wersja językowa (nie jest ona dosłownym tłumaczeniem tekstu):

  Ober Tatra blitz es,
  Dröhnt des Donners Krachen
  Doch der Stürme Wehen
  wird gar bald vergehen
  Brüder, wir erwachen!

  Oficjalna węgierska wersja językowa z tego okresu:

  Fenn a Tátra ormán villámok cikáznak,
  Fenn a Tátra ormán villámok cikáznak,
  Állj meg szlovák testvér, elmúlik a veszély népünk ébredez már.
  Állj meg szlovák testvér, elmúlik a veszély népünk ébredez már.

  Zobacz też[]

 • herb Słowacji
 • flaga Słowacji
 • Linki zewnętrzne[]

 • NUTY
 • Hymn – pełna wersja na orkiestrę – plik w formacie WAV • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.