• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hydraulik

  Przeczytaj także...
  Hydraulika - nauka o praktycznych zastosowaniach cieczy a w szczególności wykorzystywaniu ich ruchu (przepływu). Jest powiązana z mechaniką płynów, która stanowi jej teoretyczną podbudowę.Leonard Susskind (ur. 1940) – amerykański fizyk. Jest profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Stanforda. Jego badania obejmują teorię strun, teorię pól kwantowych, statystyczną mechanikę kwantową i kosmologię kwantową. Jest członkiem NAS, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki oraz innych organizacji międzynarodowych o charakterze naukowym.
  Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.
  Hydraulik przy pracy

  Hydraulikzawód związany z montażem, instalacją i naprawą instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania.

  Polski hydraulik (fr. plombier polonais) – wyrażenie, które stało się w 2005 symbolem sprzeciwu niektórych państw Europy Zachodniej wobec napływu taniej siły roboczej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, nowych członków Unii Europejskiej od 1 maja 2004.Sir Thomas Finney, OBE (ur. 5 kwietnia 1922 w Preston, zm. 14 lutego 2014) – angielski piłkarz, grał na pozycji napastnika.

  Pochodzenie angielskiego wyrazu określającego przedstawiciela tego zawodu - "plumber" - ma swoje korzenie w czasach antycznych i jest związane z łacińskim terminem "plumbum", określającym ołów. Rzymianie używali ołowiu do budowy rynien i rur spustowych.

  Thomas Crapper (ur. 1836 lub 1837, zm. 27 stycznia 1910) – brytyjski hydraulik, wynalazca, powszechnie uważany za wynalazcę muszli klozetowej, w rzeczywistości jedynie udoskonalił i rozpropagował te urządzenia oraz opracował „Silent Valveless Water Waste Preventer”, czyli część mechanizmu spłuczki odpowiadającą za automatyczne zamknięcie przepływu wody. Crapper był posiadaczem dziewięciu patentów na technologie powiązane z instalacjami sanitarnymi, nie było jednak wśród nich samej muszli klozetowej, którą po raz pierwszy zastosowano pod koniec XVI wieku.Instalacja wodna lub instalacja wodociągowa (wodociąg) – układ połączonych przewodów, armatury i urządzeń, służący do zaopatrywania budynku w zimną i ciepłą wodę, spełniający wymagania jakościowe (określone w przepisach) warunków, jakim powinna odpowiadać woda do spożycia przez ludzi.

  Wybrani znani hydraulicy[]

  Zobacz też[]

 • polski hydraulik
 • hydraulika
 • Przypisy

  1. William Henry Pulsifer: Notes for a History of Lead, Nowy Jork 1888, s. 132, 158
  2. John Henry Middleton: The Remains of Ancient Rome, 1892
  Wyraz – pewna wyróżniona fonetycznie, czy też graficznie, część wypowiedzi, składająca się z jednego lub więcej morfemów.Drupi, właśc. Giampiero Anelli (ur. 10 sierpnia 1947 w Pawii) – włoski piosenkarz. W latach 60. występował z rockową formacją Le Calamite, a karierę solową rozpoczął na początku lat 70. Na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1973 gościł z utworem Vado Via, który przez blisko trzy miesiące utrzymał się na brytyjskiej liście przebojów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rynna – półotwarta rura najczęściej kładziona wokół krawędzi dachu budynków, do której spływa woda opadowa z dachu podczas deszczu. Rynnę podtrzymuje wspornik rynny (inne nazwy: hak do rynny, pot. rynajza, rynhak).
  Ogrzewanie – proces dostarczania energii termicznej do ciała, pomieszczenia, w celu podniesienia lub utrzymania jego temperatury.
  Orlando Zapata Tamayo (ur. 15 maja 1967 w Santiago de Cuba, zm. 23 lutego 2010 w Hawanie) – kubański działacz polityczny, dysydent i więzień polityczny reżimu Raula Castro
  Henry John „Harry" Patch (ur. 17 czerwca 1898 we wsi Combe Down, Somerset, zm. 25 lipca 2009 w Wells, Somerset) – brytyjski weteran I wojny światowej, znany również z długowieczności.
  Samuel Joseph Wurzelbacher znany jako hydraulik Joe (ur. 1973) - amerykański hydraulik z Ohio, zawdzięczający sławę byciu przywoływanym podczas trzeciej debaty prezydenckiej przed wyborami na prezydenta USA w 2008 roku, która odbyła się 15 października 2008. Kandydaci John McCain i Barack Obama użyli "hydraulika Joe" do zobrazowania efektów polityki podatkowej w średniej klasie społeczeństwa.
  Zawód – zbiór zadań (zespół czynności) wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy, będących świadczeniami na rzecz innych osób, wykonywanych stale lub z niewielkimi zmianami przez poszczególne osoby i wymagających odpowiednich kwalifikacji (wiedzy i umiejętności), zdobytych w wyniku kształcenia lub praktyki. Wykonywanie zawodu stanowi źródło dochodów. Szczególnym rodzajem zawodu jest profesja.
  Kanalizacja – system rur, koryt, kolektorów służący do odprowadzania ścieków sanitarnych (kanalizacja sanitarna), deszczowych (kanalizacja deszczowa) lub sanitarnych i deszczowych (kanalizacja ogólnospławna).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.