• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hutnik Nowa Huta  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Grupa VII (nieoficjalna nazwa: małopolsko-świętokrzyska) III ligi – jedna z ośmiu grup III ligi piłki nożnej w Polsce. Występuje w niej 16 zespołów.Wiktor Klawdijowycz Sydorenko (ukr. Віктор Клавдійович Сидоренко, ros. Виктор Клавдиевич Сидоренко, ur. 21 sierpnia 1972 w Kołyniwce) – ukraiński piłkarz występujący na pozycji pomocnika, posiadający również polski paszport.
  Stadion Suche Stawy
  Stadion Suche Stawy

  Hutnik Kraków, Hutnik Nowa Huta, Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 – polski wielosekcyjny (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, boks, lekkoatletyka, motory, tenis stołowy, szachy, łyżwiarstwo figurowe, brydż, kolarstwo, zapasy i podnoszenie ciężarów, kajakarstwo, narciarstwo) klub sportowy, założony w 21 marca 1950 roku w Krakowie, w Nowej Hucie.

  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Tomasz Hajto (ur. 16 października 1972 w Makowie Podhalańskim) – były polski piłkarz, grający na pozycji obrońcy, były reprezentant Polski, członek Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski, obecnie trener piłkarski. Słynął z dalekich wyrzutów z autu, precyzyjnych długich podań oraz groźnych strzałów z dystansu. Często występuje w roli eksperta, komentatora i reportera Polsatu, Polsatu Sport i Polsatu Sport Extra. Komentuje także mecze Bundesligi w Eurosporcie 2. Należał do polsatowskiej ekipy relacjonującej Euro 2008. Jeden z aktywistów kampanii Wykopmy Rasizm ze Stadionów prowadzonej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej. W 2007 roku spowodował wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym, za który został skazany na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Tomasz Hajto był trenerem Jagiellonii Białystok do zakończenia sezonu 2012/2013. Klub nie zdecydował się przedłużyć kontraktu ze szkoleniowcem.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Hutnik w ekstraklasie
 • 1.2 Ostatnie lata
 • 2 Sukcesy
 • 3 Sezony w rozgrywkach w piłce nożnej(stan na koniec sezonu 2015/2016)
 • 4 Zawodnicy
 • 5 Wyniki meczów w Pucharze UEFA 1996
 • 6 Statystyki
 • 6.1 Statystyki drużynowe
 • 6.2 Statystyki indywidualne
 • 7 Przypisy
 • 8 Zobacz też
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Sekcja piłki nożnej powstała wraz z powstaniem Koła Sportowego "Stal" przy PPW Nowa Huta. Drużyna została zgłoszona do rozgrywek o mistrzostwo Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a także Pucharu Polski pod nazwą Stal Nowa Huta.

  Nowa Huta – historyczna, wschodnia część obszaru Krakowa. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku. W latach 1949–1951 samodzielne, od 1 stycznia 1951 włączone do Krakowa jako jedna z jego dzielnic.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1952 na stadionie Cracovii drużyna rozegrała swój pierwszy mecz ligowy (grano systemem wiosna-jesień) w II lidze w grupie D. Pierwszym przeciwnikiem był OWKS Lublin, Stal wygrała 2:1.

  W 1956 roku zmieniono nazwę "Stal" na "Hutnik" Nowa Huta. Pierwszy mecz pod nowym szyldem Hutnik rozegrał w sezonie 1957 w lidze okręgowej z Okocimskim w Brzesku, wygrywając 1:0.

  Od czerwca lub lipca 1973 roku ówczesna prasa opisywała klub jako "Hutnik Kraków" (identyczna sytuacja miała miejsce w sezonie 2010/2011, kiedy zespół zgłoszono do rozgrywek pod nazwą "Hutnik Nowa Huta", a mimo to wiele gazet, jak i portali internetowych, tytułowało klub "Hutnik Kraków").

  Hutnik Dobry Wynik Kraków – sekcja siatkarska klubu Hutnik Nowa Huta założona w 1950 roku w Krakowie. Dwukrotny mistrz Polski w latach 1988 i 1989.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Nazwa "KS Hutnik Kraków" zaczęła obowiązywać od walnego zgromadzenia w 1984 roku, które przyjęło nowy statut i zmieniło nazwę.

  W roku 1985 juniorzy Hutnika zdobyli mistrzostwo Polski pokonując w finałowym turnieju drużynę juniorów Górnika Zabrze. Sukces ten powtórzyli w latach 1993 oraz 1994.

  Hutnik w ekstraklasie[]

  W 1990 roku pod wodzą Władysława Łacha drużyna awansowała z pierwszego miejsca do ekstraklasy. Swój pierwszy mecz w 1 lidze Hutnik rozegrał 28 lipca 1990 r. ze Stalą Mielec remisując 2:2 w Krakowie, a pierwszą historyczną bramkę w 62 minucie zdobył Mirosław Waligóra.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Jerzy Józef Kasalik (ur. 10 września 1949 w Świętochłowicach) – piłkarz grający na pozycji napastnika. Mistrz Polski z 1969 roku.

  W sezonie 1995/96 Hutnik zdobył brązowy medal mistrzostw Polski i awansował do Pucharu UEFA.

  Drużyna utrzymała się w ekstraklasie 7 sezonów, gdzie rozegrała 234 mecze, z których 75 wygrała, 78 przegrała, i zremisowała 81 strzelając 299 goli, a tracąc 284.

  W tabeli wszech czasów Hutnik zajmuje 35 miejsce.

  Ostatnie lata[]

  Juniorzy starsi Hutnika awansowali do mistrzostw Polski juniorów w roku 2009, gdzie w I rundzie zostali wyeliminowani przez drużynę Pogoni Szczecin.

  Kazimierz Moskal (ur. 9 stycznia 1967 w Sułkowicach) – polski trener piłkarski i były piłkarz występujący na pozycji pomocnika.Marcin Jałocha (ur. 17 marca 1971 roku w Krakowie) – piłkarz grający na pozycji obrońcy, reprezentant Polski, następnie trener piłki nożnej.

  W 2009 roku z okazji jubileuszu 60-lecia Nowej Huty Hutnik rozegrał mecz z najstarszą drużyną świata Sheffield F.C.. Nowohucianie zwyciężyli 3:1.

  W 2010 roku Sportowa Spółka Akcyjna Hutnik Kraków zadłużyła się na blisko 6 milionów złotych co spowodowało jej upadłość. W kwietniu tego samego roku powstało Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010 prowadzone w pełni przez sympatyków Hutnika. Jego celem było kontynuowanie tradycji KS Hutnik. Z okazji 60-lecia klubu rozegrany został mecz z niemiecką drużyną 1. FC Magdeburg (krakowianie przegrali 0:2). Decydujące było jednak to, iż był to pierwszy w historii mecz międzynarodowy zorganizowany tylko i wyłącznie przez kibiców. Sukces organizacyjny, jak i upór fanów z Nowej Huty sprawił, że Małopolski Związek Piłki Nożnej przyznał Nowemu Hutnikowi 2010 licencję do gry w IV lidze. Zespół piłki nożnej występuje pod nową nazwą "Hutnik Nowa Huta" i jest prowadzony przez kibiców.

  Zbigniew Aleksander Płaszewski (ur. 18 sierpnia 1951 w Krakowie) – polski piłkarz grający na pozycji obrońcy, reprezentant Polski.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 2011 roku reaktywowana został sekcja siatkówki na bazie Uczniowskiego Klubu Sportowego Dobry Wynik. Drużyna siatkarska Hutnika Kraków rozpoczęła rozgrywki w III lidze małopolskiej (czwartej z kolei klasie rozgrywkowej) pod nazwą Hutnik Dobry Wynik Kraków.

  W sezonie 2011/2012 Hutnik Nowa Huta występował w IV lidze małopolskiej (zachód) – rozgrywki wygrał i awansował do III ligi grupy VII małopolsko-świętokrzyskiej. Z powodu remontu prowadzonego na stadionie na Suchych Stawach, na wiosnę 2012 swoje mecze rozgrywał na stadionie Grębałowianki. Remont ten miał miejsce z myślą o zbliżających się rozgrywkach EURO 2012. Reprezentacja Anglii wybrała bowiem Suche Stawy jako swoją bazę treningową.

  Miejski Klub Sportowy Sandecja Nowy Sącz – klub sportowy z Nowego Sącza, którego drużyna piłkarska występuje obecnie w I lidze.Kazimierz Putek ps. "Gama", "Nawój", "Kamień", "Zworny" (ur. 22 lutego 1891, zm. 1947) – podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego, doktor nauk prawnych.

  Jesienią 2012 piłkarze powrócili na Stadion Suche Stawy. Przez 4 sezony występowali w III lidze, by w sezonie 2015/16, pomimo zajęcia 10 miejsca, w wyniku reorganizacji III ligi spaść z niej.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tabela wszech czasów Ekstraklasy w piłce nożnej obejmuje podsumowanie sezonów 1927 – 2013/2014 najwyższej klasy rozgrywkowej tej dyscypliny w Polsce.
  Macedonia (maced. Македонија, alb. Maqedonia), Republika Macedonii (maced. Република Македонија, alb. Republika e Maqedonisë), na forum międzynarodowym państwo określane jest tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM, (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM, mac. Поранешна Југословенска Република Македонија – ПЈРМ, transliteracja Poranešna Jugoslovenska Republika Makedonija – PJRM, alb. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë – IRJM) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim i zajmujące ok. 38% regionu historycznego i geograficznego Macedonia.
  Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.
  Avia Świdnik – polski klub piłkarski z siedzibą w Świdniku. Klub powstał w roku 1952 przy zakładzie WSK Świdnik. Istnieje też klub siatkarski Avia Świdnik.
  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Dariusz Romuzga (ur. 20 kwietnia 1971 w Krakowie) - polski piłkarz grający na pozycji obrońcy. Zawodnik zakończył karierę po rundzie jesiennej sezonu 2008-09. Obecnie jest asystentem trenera Dariusza Wójtowicza w Sandecji Nowy Sącz
  André Zakari Lambo (ur. 14 maja 1976 roku w Argoum Doutchi) - nigerski piłkarz, grający na pozycji napastnika. Obecnie reprezentuje barwy klubu Koninklijk Eendracht Wervik.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.