Husum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Husum (Szlezwik-Holsztyn))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Husum

Husum (fryz. Hüsem) – miasto w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Nordfriesland, siedziba związku gmin Amt Pellworm. Miasto leży na wybrzeżu Morza Północnego, liczy ok. 20,8 tys. mieszkańców.

Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.Amt Pellworm – związek gmin w Niemczech w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Nordfriesland, na wyspie Pellworm. Siedziba związku znajduje się w mieście Husum.

W mieście znajduje się stacja kolejowa.

W mieście rozwinął się przemysł stoczniowy, maszynowy, rybny oraz mięsny.

Współpraca[ | edytuj kod]

 • Dania gmina Gentofte, Dania
 • Niemcy Heilbad Heiligenstadt, Turyngia
 • Wielka Brytania Kidderminster, Wielka Brytania
 • Polska Trzcianka, Polska
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Husum, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-10].
  2. Partnerstwa.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Statistisches Amt für Hamburg und Schleswig-Holstein, Hamburg, 2009
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język fryzyjski (Frysk) to język, którym posługują się Fryzowie. Fryzyjski składa się z wielu dialektów, często bardzo się od siebie różniących.
  Kidderminster – miasto w zachodniej Anglii, w hrabstwie Worcestershire, w dystrykcie Wyre Forest, położone nad rzeką Stour. W 2001 roku ludność miasta wynosiła 55 182 mieszkańców.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.

  Reklama