• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Huragan Ivan

  Przeczytaj także...
  Cyklon tropikalny – przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.Burza tropikalna (również sztorm tropikalny) – cyklon tropikalny z wiatrami wiejącymi z prędkością od 39 do 73 mil/h (od 63 do 117 km/h). Cyklony ze słabszymi wiatrami noszą miano depresji tropikalnej, a te z wiatrami ponad 73 mil/h, huraganu.
  Grenada – państwo wyspiarskie na wyspie Grenada i części wysp archipelagu Grenadyn (Małe Antyle) na Morzu Karaibskim.

  Huragan Ivanhuragan, który we wrześniu 2004 spustoszył obszar Karaibów i Zatoki Meksykańskiej. Był dziewiątym nazwanym cyklonem tropikalnym, szóstym huraganem i czwartym silniejszym tego typu incydentem w tamtym sezonie. Osiągnął maksymalnie 5. kategorię w skali Saffira-Simpsona, ze stałą prędkością wiatru 269 km/h, w porywach do 324 km/h. Ciśnienie w oku cyklonu spadło do 910 hPa.

  Kajmany – wyspy w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim. Obejmują 3 wyspy (Wielki Kajman, Cayman Brac i Mały Kajman) o łącznej powierzchni 259 km². Liczą 45 000 mieszkańców, z czego połowa żyje w stolicy. Terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Główne miasto - George Town. 90% żywności pochodzi z importu, a głównymi źródłami dochodu są turystyka oraz usługi finansowe.Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.
  Burza tropikalna Ivan w trakcie formowania
  Huragan Ivan 11 września 2004

  Formacja zaczęła powstawać 31 sierpnia u zachodnich wybrzeży Afryki. Przemieszczała się na zachód. Dzięki korzystnym warunkom powstający cyklon osiągnął 2 września o 18.00 UTC status depresji tropikalnej. Następnego dnia, około 6.00 UTC stał się burzą tropikalną. 5 września 2004 o 6.00 UTC Ivan osiągnął status huraganu. Jego siła zaczęła szybko wzrastać. 8 września przeszedł nad Grenadą, po czym osiągnął ostatnią, 5. kategorię w skali huraganów. Następnie po przejściu nad Jamajką osłabł na krótko do 4. kategorii, by znowu powrócić do poprzedniej. 12 września ponownie osłabł i się nasilił. Przeszedł nad Kajmanami, po czym zaczął powoli słabnąć. Dotarł 15 września do wybrzeży stanu Alabama jako huragan 3. kategorii. Spowodował tam rekordowo wysokie fale. Według niektórych danych najwyższa fala osiągnęła wysokość 27 m. Po wejściu na ląd osłabł, po czym zawrócił i ponownie nawiedził obszar Zatoki Meksykańskiej jako burza tropikalna dnia 18 września. Zanikł po uderzeniu w wybrzeże Teksasu 24 września.

  Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.

  Łącznie w wyniku burzy zginęło 121 osób, w tym 67 na Karaibach i 54 w Stanach Zjednoczonych.

  Ofiary huraganu[ | edytuj kod]

  Zniszczenia na Grenadzie

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ivan wywołał fale wysokie na 27 metrów. twojapogoda.pl, 5 sierpnia 2005. [dostęp 2013-04-21].
  2. Stacy R. Stewart: Tropical Cyclone Report. Hurricane Ivan 2–24 September 2004 (ang.). nhc.noaa.gov, 16 grudnia 2004. [dostęp 2013-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-03)].
  Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).Skala Saffira-Simpsona - skala opracowana w 1969 przez inżyniera Herberta Saffira oraz dyrektora National Hurricane Center Boba Simpsona w celu klasyfikacji huraganów według intensywności wiatrów ciągłych. Służy ona do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia huraganu na ląd. Jest ona stosowana tylko w przypadku sztormów powstałych na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku na wschód od międzynarodowej linii zmiany daty. W przypadku innych sztormów stosowane są odmienne metody oceny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.