• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Huragan Emily - 2005

  Przeczytaj także...
  Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.Jukatan (Yucatán) – półwysep w Ameryce Środkowej, oblany wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Pod względem politycznym przynależy do Meksyku, Gwatemali i Belize. Powierzchnia ok. 180 tys. km². Jukatan zbudowany jest z wapieni trzeciorzędowych, z silnie rozwiniętymi zjawiskami krasowymi.Półwysep nie posiada jezior, rzek i strumieni. Źródłem słodkiej wody są wejścia do podziemnych zalanych jaskiń tworzące oczka wodne tzw. cenates. Wybrzeże nizinne, akumulacyjne. Prawie całą powierzchnie zajmują równiny, na południu tylko Góry Maya, z maksymalną wysokością do 1122 m n.p.m. Klimat podrównikowy wilgotny z roczną sumą opadów od 500 mm na północy do 3800 mm na południu. Średnia temperatura w styczniu 20–22 °C, w lipcu 25–29 °C. Naturalną szatę roślinną Jukatanu tworzą lasy równikowe i sawanny, a wzdłuż wybrzeża – namorzyny.
  Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.

  Huragan Emilyhuragan, jaki w lipcu 2005 roku nawiedził Karaiby. Osiągnął maksymalnie 5. kategorię w skali Saffira-Simpsona. Wiatr osiągnął stałą prędkość 260 km/h, w porywach do 260 km/h. Ciśnienie spadło maksymalnie do 929 hPa.

  Huragan Emily przed wyjściem na ląd w dniu 17 lipca 2005
  Zniszczenia w Meksyku

  Cyklon uformował się 10 lipca 2005 na Oceanie Atlantyckim. Dwa dni później, 12 lipca, 800 km na wschód od Małych Antyli stał się burzą tropikalną. Po wejściu nad wody Morza Karaibskiego stopniowo rósł w siłę. Gdy oko huraganu przeszło 90 kilometrów na południe od Jamajki osiągnął na krótko najwyższą kategorię 5-stopniowej skali. Następnie powoli osłabł do 4. kategorii. 18 lipca przeszedł przez półwysep Jukatan i wkroczył nad Zatokę Meksykańską, słabnąc do poziomu 1. kategorii. Wysoka temperatura wody spowodowała wzrost siły huraganu. 20 lipca dotarł do wybrzeża, na granicy Stanów Zjednoczonych i Meksyku jako huragan trzeciej kategorii. Po wkroczeniu na ląd ostatecznie rozproszył się i zanikł.

  Huragan Dennis – czwarty nazwany sztorm tropikalny i drugi huragan, oraz pierwszy główny huragan w sezonie huraganowym na Atlantyku w 2005 roku. Maksymalny wiatr wyniósł 150 mph (240 km/h) i był w kategorii 4 skali Sasafrasa-Simpsona.Skala Saffira-Simpsona - skala opracowana w 1969 przez inżyniera Herberta Saffira oraz dyrektora National Hurricane Center Boba Simpsona w celu klasyfikacji huraganów według intensywności wiatrów ciągłych. Służy ona do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia huraganu na ląd. Jest ona stosowana tylko w przypadku sztormów powstałych na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku na wschód od międzynarodowej linii zmiany daty. W przypadku innych sztormów stosowane są odmienne metody oceny.

  Stał się najsilniejszym huraganem w lipcu w historii, degradując poprzedni Huragan Dennis. Spowodował łącznie śmierć 17 osób i znaczne straty materialne.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Raport National Hurricane Center
 • Twoja Pogoda: Jukatan już po przejściu huraganu Emily
 • Warto wiedzieć że... beta

  Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.
  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.