• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Humboldt - rzeka

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Źródło – naturalny, skoncentrowany, samoczynny wypływ wody podziemnej na powierzchnię Ziemi. W hydrobiologii strefa źródliskowa określana jest nazwą krenal, dzielący się na eukrenal (źródło właściwe) i hypokrenal (strefę odpływu źródła), natomiast organizmy je zamieszkujące to krenon.

  Humboldtrzeka w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Nevada, na terenie Wielkiej Kotliny. Liczy około 480 km długości.

  Źródła rzeki znajdują się w hrabstwie Elko, w pobliżu miasta Wells. Płynie przeważająco w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim, ginie w słonych bagnach Humboldt Sink. Nad rzeką położone są miejscowości Elko, Carlin, Battle Mountain, Winnemucca i Lovelock.

  Rzeka wykorzystywana jest do nawadniania pól uprawnych. W dolnym biegu rzeki znajduje się sztuczny zbiornik wodny Rye Patch (utworzony w 1936 roku).

  Wielka Kotlina – duży, suchy obszar w zachodnich USA. Najczęściej definiuje się go jako obszar bezodpływowy między Górami Skalistymi a górami Sierra Nevada – płaskowyż o wielkości 520 tys. km² obejmujący większość Nevady i Utah,część Kalifornii, Idaho, Oregonu i Wyoming. Taki definiowany obszar jest trochę inny i większy od Pustyni Wielkiej Kotliny oraz mniejszy w kierunku północnym i wschodnim od Kręgu kulturowego Wielkiej Kotliny. W dużej części kotliny, szczególnie w północnej Nevadzie, jest szereg izolowanych łańcuchów górskich.Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander von Humboldt (ur. 14 września 1769 w Berlinie, zm. 6 maja 1859 tamże) – niemiecki przyrodnik i podróżnik, jeden z twórców nowoczesnej geografii, młodszy brat Wilhelma von Humboldta.

  Nazwa rzeki, nadana jej przez Johna Frémonta, upamiętnia niemieckiego przyrodnika i podróżnika Alexandra von Humboldta.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Humboldt River (ang.). Britannica.com. [dostęp 2020-02-09].
  2. Humboldt River (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2020-02-09].
  3. TopoView (ang.). U.S. Geological Survey. [dostęp 2020-02-09].
  4. Humboldt, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-02-09].
  Hrabstwo Elko – hrabstwo w północno-wschodniej części stanu Nevada. W roku 2000 liczba ludności wynosiła 45 291. Stolicą jest Elko.John Charles Frémont (ur. 21 stycznia 1813, zm. 13 lipca 1890) – amerykański wojskowy (generał), podróżnik i odkrywca. Był pierwszym w historii USA kandydatem Partii Republikańskiej na urząd prezydenta i jednocześnie pierwszym kandydatem jednej z głównych partii występującym z pozycji przeciwnych niewolnictwu. W latach czterdziestych XIX wieku penny press nadała Frémontowi przydomek "Odkrywca" (ang. Pathfinder, także Great Pathfinder - "Wielki Odkrywca"), pod którym jest znany do dziś.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Lovelock, stolica hrabstwa Pershing w stanie Nevada. Miasto, położone jest wzdłuż rzeki Humboldt. W roku 2005 liczba mieszkańców wyniosła 2 363 [1].
  Battle Mountain – jednostka osadnicza będąca siedzibą władz hrabstwa Lander, w stanie Nevada w Stanach Zjednoczonych.
  Elko – miasto w Nevadzie, siedziba władz hrabstwa Elko. W roku 2000, liczba mieszkańców wyniosła 16 708, a w 2005 17 850.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.646 sek.