• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Humbert Sabaudzki - di Salemi

  Przeczytaj także...
  Amadeusz I Sabaudzki, wł. Amedeo Ferdinando Maria di Savoia, hiszp. Amadeo Fernando María (ur. 30 maja 1845 w Turynie, zm. 18 stycznia 1890 w Turynie) – książę Aosty, od listopada 1870 do lutego 1873 król Hiszpanii z dynastii sabaudzkiej.Krzyż Zasługi Wojennej (wł. Croce al merito di guerra) - odznaczenie wojskowe Królestwa Włoch oraz Republiki Włoskiej, wzorowane na francuskim Krzyżu Wojennym, nadawane wojskowym, bez względu na stopień i rodzaj broni, a także osobom cywilnym za zasługi wojenne. Ustanowiony przez Wiktora Emanuela III królewskim dekretem z 19 stycznia 1918 roku. Krzyż mógł być nadany tej samej osobie wielokrotnie. Mógł być również przyznany oddziałowi wojskowemu, miastu, prowincji, lub innej zbiorowości. Krzyż mógł otrzymać żołnierz, który odniósł ranę lub kontuzję, lub po co najmniej roku służby frontowej. Jedno z najczęściej spotykanych odznaczeń włoskich. Do 30 maja 1927 roku nadano 1 034 924 krzyży. W 1922 roku Wiktor Emanuel III ustanowił Wojenny Krzyż Zasługi Waleczności Wojskowej, jako niezależną odmianę odznaczenia.
  Chronologiczna lista władców i prezydentów Hiszpanii po zjednoczeniu królestw Kastylii i Aragonii pod berłem jednego monarchy 1516 roku.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Humbert Sabaudzki, wł. Umberto Maria Vittorio Amedeo Giuseppe di Savoia-Aosta, conte di Salemi (ur. 22 czerwca 1889 w Turynie, zm. 19 października 1918 w Crespano del Grappa) – hrabia Salemi z linii Aosta dynastii sabaudzkiej, jedyny syn z drugiego małżeństwa byłego króla Hiszpanii Amadeusza, księcia Aosty, z Marią Letycją Bonaparte-Aosta.

  Dynastia sabaudzka (wł. Casa di Savoia) – dynastia panująca w Sabaudii i Piemoncie (1000-1732) (Księstwo Sabaudii-Piemontu niezależne od roku 1416), na Sycylii (1713-1720), w Królestwie Sardynii (1720-1861), w zjednoczonym Królestwie Włoskim (1861-1946), w Hiszpanii (1871-1873) oraz w Chorwacji (1941-1943).Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.

  Po wybuchu I wojny światowej Humbert, nieco zdyskredytowany swoimi dość skandalicznymi aferami miłosnymi, zgłosił się do armii włoskiej na ochotnika jako szeregowiec w pułku artylerii. Walcząc zawsze w pierwszych szeregach, uzyskał dwa medale za dzielność i z biegiem czasu awans na dowódcę baterii artyleryjskiej, jak podkreślono „wyłącznie dzięki własnym zasługom”. W czasie walk z oddziałami austriackimi koło Monte Grappa zaraził się tzw. grypą hiszpańską i zmarł w szpitalu wojskowym w Crespano del Grappa. Rodziny nie posiadał. Został pochowany na cmentarzu w Crespano Veneto, później przeniesiony na cmentarz wojskowy w Monte Grappa.

  19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.1) pododdział stanowiący zazwyczaj część składową dywizjonu lub pułku artylerii (np. bateria artylerii, bateria artylerii przeciwlotniczej, bateria moździerzy) lub rakiet (bateria rakietowa). Jest ona uzbrojona w działa samobieżne, holowane lub wyrzutnie rakiet. Składa się zwykle z pododdziału dowodzenia i plutonów ogniowych. Rozmieszcza się ją na jednym stanowisku ogniowym (stanowisku startowym) lub plutonami, niekiedy nawet poszczególnymi działonami. Może wykonywać jedno lub więcej zadań ogniowych - zależnie od liczby dział (wyrzutni) i rodzaju amunicji (konwencjonalna, jądrowa). Może strzelać z zakrytych (ogniem pośrednim) lub odkrytych (ogniem na wprost) stanowisk ogniowych;

  Odznaczony dwukrotnie Srebrnym Medalem za Męstwo Wojskowe i Krzyżem Zasługi Wojennej.

  Rodowód[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rivista, T. 31, Presso il Collegio araldico, 1932, s. 443.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Sigyn Reimers, Mina kungliga, Stockholm 1954.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).
  Monte Grappa M1 - stacja turyńskiego metra położona pod Corso Francia, w dzielnicy mieszkaniowej, na zachodnich obrzeżach Turynu. Istnieje możliwość przesiadki w linię autobusową numer 71.
  Maria Letycja Bonaparte, Marie Laetitia Eugenie Catherine Adelaide Bonaparte, Princesse Napoléon (ur. 20 listopada 1866 w Paryżu, zm. 25 października 1926 w Moncalieri) – córka Napoleona Józefa Bonaparte i Klotyldy Sabaudzkiej, Cesarska i Królewska Wysokość, księżniczka Napoléon (tytuł nadany przez Napoleona III potomkom Hieronima Bonapartego, do dziś przez nich używany jako nazwisko), księżna Aosty poprzez małżeństwo (ślub odbył się 11 września 1888 r.) z księciem Aosty Amadeuszem I Sabaudzkim, byłym królem Hiszpanii (bratem jej matki), którego była drugą żoną. Ich jedynym dzieckiem był Humbert Sabaudzki.
  Pandemia grypy hiszpanki (hiszpanka lub grypa hiszpańska) – pandemia wywołana przez wyjątkowo groźną odmianę podtypu H1N1 wirusa A grypy, do której doszło w latach 1918–1920, znana pod potoczną nazwą „hiszpanka”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.