Hulk (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hulk (alter ego Robert Bruce Banner) – fikcyjna postać (superbohater) występująca w komiksowych publikacjach wydawnictwa Marvel Comics, oraz różnego rodzaju adaptacjach. Twórcami postaci są Stan Lee i Jack Kirby.

Trauma lub uraz psychiczny – trwała zmiana w psychice, która spowodowana jest gwałtownym i przykrym przeżyciem. Trauma może oznaczać także to co powoduje w psychice trwałą zmianę, nagłe wzruszenie. Avengers (Mściciele) – fikcyjna grupa superbohaterów ze świata Marvel Comics. Zostali stworzeni przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego i zadebiutowali w The Avengers #1 we wrześniu 1963 roku, jako odpowiedź na trend drużyn superbohaterów, zapoczątkowany przez Justice League, wydawnictwa DC. 20 października 2010, na podstawie komiksu stworzony został serial Avengers: Potęga i moc.

Pierwszy raz Hulk pojawił się w pierwszym numerze serii komiksowej The Incredible Hulk vol. 1 #1 z maja 1962 roku. W zamyśle twórców, Hulk miał być kwintesencją ludzkiej wściekłości, oraz miał symbolizować amerykańską tendencję do agresywności, a także dążenie do samozniszczenia i antyintelektualizmu. Inspiracją dla postaci był główny bohater powieści Doktor Jekyll i pan Hyde (Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) autorstwa Roberta Louisa Stevensona, potwór z powieści Frankenstein (Frankenstein, or The Modern Prometheus) napisanej przez Mary Shelley, jak również główny bohater filmu Zdumiewająco kolosalny człowiek (The Amazing Colossal Man).

Robert Louis Stevenson (ur. 13 listopada 1850 w Edynburgu, zm. 3 grudnia 1894 w Vailima na Samoa) – szkocki powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.Hulk Vs – film animowany Marvel Animation i Lionsgate z 2009 roku, składający się z dwóch krótkich walk Hulka – jeden z Wolverinem oraz drugiej z Thorem. Oba krótkie filmy były ocenione przez MPAA jako PG-13. Animacja została wykonana przez Madhouse. Kaare Andrews zapowiedział wydanie filmu na DVD i Blu-ray.

Hulk jest alter ego doktora Roberta Bruce'a Bannera, obiecującego młodego fizyka. Podczas pracy nad promieniowaniem gamma zdarzył się wypadek, w trakcie którego Banner został napromieniowany, co zaowocowało niekontrolowanymi transformacjami w Hulka – wielkiego, humanoidalnego stwora o nadludzkiej sile i wytrzymałości, nad którym Banner nie ma właściwie żadnej kontroli. W komiksie częstym motywem jest pościg policji i armii Stanów Zjednoczonych za Hulkiem i Bannerem, odpowiedzialnych za wywołanie ogromnych zniszczeń, gdziekolwiek się pojawiali. W trakcie długiej historii komiksu skóra Hulka była najczęściej zielona, ale na skutek różnorodnych zwrotów fabularnych, bywała także szara i czerwona. Za sprawą pisarza Petera Davida wyjaśniono, iż szaleństwo zielonego potwora jest skutkiem traumatycznych przeżyć z dzieciństwa Bruce'a, który był wówczas ofiarą przemocy domowej, a sama przemiana, do której dochodzi pod wpływem emocji jest wyrazem długo tłumionego gniewu. Zielony olbrzym jest również członkiem elitarnej grupy superherosów o nazwie Avengers. Hulk jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci z Marvel Comics.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Super Hero Squad – amerykański serial animowany stworzony przez Marvel Animation. Oparty jest na figurkach Marvel Super Hero Squad od firmy Hasbro, w których zawarci są bohaterowie Marvela. Serial zadebiutował na kanale Teletoon w Kanadzie dnia 13 września 2009 roku.

Poza komiksem postać Hulka pojawiała się w różnego rodzaju adaptacjach. W wersji aktorskiej pierwszy raz pojawił się w serialu telewizyjnym, gdzie rolę Doktora Bannera zagrał Bill Bixby, a Hulka Lou Ferrigno. Poświęcono mu też kilka seriali animowanych m.in. The Marvel Super Heroes z 1966 roku, The Incredible Hulk z lat 1982-1983, The Incredible Hulk z lat 1996-1997, oraz Avengers: Potęga i moc (The Avengers: Earth's Mightiest Heroes) z lat 2010-2013. Powstały też solowe dwa filmy kinowe: Hulk (The Hulk) z 2003 w reżyserii Anga Lee z Erikiem Baną w roli Doktora Bannera oraz Incredible Hulk (Incredible Hulk) z 2008 w reżyserii Louisa Leterriera, z Edwardem Nortonem w roli Bannera, który zapoczątkował wspólną serię filmów (Marvel Cinematic Universe). W 2012 do kin wszedł film w reżyserii Jossa Whedona pod tytułem Avengers (The Avengers), w którym Mark Ruffalo (w polskiej wersji językowej Grzegorz Damięcki) zastąpił Edwarda Nortona w roli doktora Bannera. Mimo iż superprodukcja odniosła ogromny sukces, postać Hulka ma nie doczekać się kolejnego solowego filmu i powróci dopiero w kontynuacji filmu Avengers pod tytułem Avengers: Age of Ultron.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ang Lee (chiń.: 李安; pinyin: Lǐ Ān) (ur. 23 października 1954 w Pingdong, Tajwan) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia chińskiego. Laureat Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny" za film "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok" (2000) oraz dwóch Oscarów za reżyserię filmów: "Tajemnica Brokeback Mountain" (2005) i "Życie Pi" (2012).

W zestawieniu 50 najlepszych postaci komiksowych magazynu filmowego Empire, Hulk zajął 14. miejsce. Natomiast w zestawieniu 100 najlepszych komiksowych bohaterów amerykańskiego portalu internetowego IGN, bohater uplasował się na 9. miejscu.

Wrogowie[ | edytuj kod]

 • Thaddeus E. "Thunderbolt" Ross/Red Hulk
 • Abomination
 • Absorbing Man
 • Leader
 • Wendigo
 • U-Foes
 • Zzzax
 • Madman
 • Bi-Beast
 • Maestro
 • Frankenstein (ang. Frankenstein; or, The Modern Prometheus − Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz) − powieść angielskiej pisarki i poetki okresu romantyzmu Mary Shelley z 1818 roku. Pisarz SF Brian Aldiss uważa Frankensteina za pierwszą powieść SF lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku.Doktor Jekyll i pan Hyde (org. Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) – nowela napisana przez szkockiego autora Roberta Louisa Stevensona, po raz pierwszy w oryginale publikowana w roku 1886.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Alter ego (łac. alter ego ‘drugi ja’) – 1. osoba pokrewna duchowo, zaufana, bliski przyjaciel, powiernik, również postać literacka, filmowa, która jest utożsamiana z autorem dzieła; 2. także druga osobowość wewnątrz tej samej osoby, druga tożsamość, druga część rozdwojonej jaźni.
  Joseph Hill "Joss" Whedon (ur. 23 czerwca 1964 w Nowym Jorku w stanie Nowy Jork, USA) – reżyser, producent wykonawczy, sporadycznie aktor, pisarz oraz twórca i główny scenarzysta seriali telewizyjnych takich jak: Buffy: Postrach wampirów, Anioł ciemności, Firefly i Dollhouse. Napisał również kilka scenariuszy filmowych i serii komiksów.
  Mary Shelley lub Mary Wollstonecraft Godwin (ur. 30 sierpnia 1797 w Londynie, zm. 1 lutego 1851 w Londynie) – angielska poetka i pisarka okresu romantyzmu. Tworzyła w gatunku powieści gotyckiej, prekursorka powieści SF.
  Richard Corben (ur. 1 października 1940) – amerykański rysownik, twórca komiksów, autor komiksu Den (NeverWhere) uznawanego za arcydzieło gatunku, współpracował z magazynami: Fantagor, Creepy, Eerie a także Métal Hurlant, Heavy Metal, Schwermetall.
  Ostateczni mściciele (ang. Ultimate Avengers: The Movie, 2006) − amerykański film animowany w reżyserii Stevena E. Gordona i Curta Geda. Jest to pierwszy film serii Marvel Animated Features.
  Hulk – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2003 roku na podstawie komiksu o superbohaterze wydanego przez Marvel Comics. W głównych rolach występują Eric Bana, Jennifer Connelly i Nick Nolte, jego reboot Incredible Hulk pojawił się 5 lat później.
  TM-Semic – polski wydawca pism i komiksów (pierwotnie jako TM-System Supergruppen Codem) stanowiący początkowo odnogę międzynarodowego koncernu Semic, specjalizujący się w amerykańskich komiksach o superbohaterach. W toku działalności wydał 930 publikacji, przede wszystkim komiksów dotyczących uniwersum Marvela.

  Reklama