Hulajkat
Szefela („nizina”) – równina w zachodnim Izraelu rozciągająca się od Jaffy na północy do Wadi el–Gazza w Strefie Gazy na południu. Obfituje w bardzo żyzną i urodzajną ziemię. Na równinie tej znajdują się liczne miasta i szlaki komunikacyjne. Spośród miast największe znaczenie miał tzw. Pentapol Filistyński: Gaza, Aszkelon, Aszdod, Ekron i Gat.Operacja Jo’aw (hebr. מבצע יואב, Miwca Jo’aw; nazywana także Operacja Dziesięć Plag) – izraelska operacja wojskowa przeprowadzona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniach między 15 a 22 października 1948 przeciwko egipskiej armii w północno-zachodniej części pustyni Negew. Celem operacji było wbicie klina między egipskie siły i otworzenie lądowego korytarza komunikacyjnego z żydowską enklawą izolowaną od początku wojny na pustyni Negew. Równocześnie zamierzano przeciąć strategiczną drogę Jerozolima – Hebron – Beer Szewa i opanowanie całej pustyni Negew. Operacja zakończyła się częściowym sukcesem Izraelczyków, którzy znieśli blokadę żydowskich osiedli na Negewie, jednak nie zdołali osiągnąć wszystkich zamierzonych celów.
Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
Hulajkat (arab. حليقات) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Gazy w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, po ataku żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagany w dniu 13 maja 1948.
Położenie[ | edytuj kod]
Hulajkat leżała na pograniczu nadmorskiej równiny ze wzgórzami Szefeli. Według danych z 1945 do wsi należały ziemie o powierzchni 7 063 ha. We wsi mieszkało wówczas 420 osób.
Historia[ | edytuj kod]
Wieś powstała w okresie wypraw krzyżowych i była znana pod nazwą Hlikat. Przez długie lata większość mieszkańców żyła w nędzy w chatach z gliny i słomy.
W okresie panowania Brytyjczyków Hulajkat rozwijała się jako niewielka wieś. Znajdowała się w niej szkoła dla chłopców.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny mieszkańcy wsi byli wrogo nastawieni do Żydów. Uczestniczyli w atakach na pobliskie osiedla żydowskie oraz blokowali barykadami drogę prowadzącą na pustynię Negew. W dniu 13 maja 1948 wieś Hulajkat zajęli członkowie żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana. Większość mieszkańców wówczas uciekła, a wieś została splądrowana i spalona. Na samym początku I wojny izraelsko-arabskiej w dniu 15 maja wieś zajęły wojska egipskie. Na północ od wsi przechodziła linia frontu. Podczas operacji Jo’aw w dniach od 17 do 20 października stoczono bitwę o Hulajkat. Okoliczne wzgórza kilkakrotnie przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie wieś zajęli Izraelczycy. W trakcie walk została doszczętnie zniszczona.
Miejsce obecnie[ | edytuj kod]
Rejon wioski Hulajkat pozostaje opuszczony. Przebiega tędy droga nr 232 oraz linia kolejowa.
Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Kaukaba: „Teren jest częściowo zalesiony. W okolicy rosną kaktusy i ciernie. Jedna ze starych dróg została przykryta nowoczesną drogą”.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Welcome To Hulayqat (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-08-10].