• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hugo IX Czarny

  Przeczytaj także...
  Angoulême – miasto i gmina we Francji, w regionie Poitou-Charentes, stolica departamentu Charente, nad rzeką Charente.Joanna Plantagenet, Joanna Angielska (22 lipca 1210 - 4 marca 1238) - królowa Szkocji jako pierwsza żona króla Aleksandra II.
  Damietta (arab. دمياط = Dimyāţ) – miasto w Egipcie, ośrodek administracyjny muhafazy Damietta, port nad Damiettą (wschodnie ramię Nilu), w pobliżu jej ujścia do Morza Śródziemnego.
  Fragment pieczęci Hugona IX, ze schematycznym przedstawieniem hrabiego

  Hugo IX Czarny z Lusignan (zm. 5 stycznia 1219 pod Damiettą) – senior Lusignan, hrabia La Marche (od 1200), syn Hugona z Lusignan, wnuk Hugona VIII, seniora Lusignan.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1173 roku objął we władanie seniorię Lusignan po swym dziadku Hugonie VIII – jego ojciec, również o imieniu Hugo, zmarł przedwcześnie i nie zdążył objąć władzy w swej ojcowiźnie. Po śmierci Ryszarda Lwie Serce w 1199 roku, wymógł na Eleonorze, królowej angielskiej, nadanie mu hrabstwa La Marche. 28 stycznia 1200 roku złożył z niego hołd Janowi bez Ziemi. Po anulowaniu pierwszego małżeństwa, zaręczył się z Izabelą z Angoulême, tą jednak poślubił król Anglii Jan bez Ziemi, nie płacąc Hugonowi należnego mu odszkodowania. Hugo złożył skargę do sądu królewskiego Filipa II Augusta (obaj – Hugo i Jan – byli jego wasalami), co stało się pretekstem do konfiskaty przez króla Francji lenn Plantagenetów. W 1209 roku złożył hołd Filipowi Augustowi. W 1214 roku Hugo zawarł pokój z Janem, który potwierdzili zaręczeniem swoich dzieci Hugona i Joanny. W 1218 roku udał się na wyprawę krzyżową, w czasie której zginął.

  Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.V wyprawa krzyżowa – wyprawa wojenna zwołana w roku 1217. Udział w niej wzięło rycerstwo francuskie, włoskie, węgierskie, niemieckie. Wydarzenia towarzyszące czwartej wyprawie krzyżowej nie zraziły papieża Innocentego III do idei krucjat i w 1213 roku proklamował on nową krucjatę. Tym razem na wezwanie papieża odpowiedziało wielu możnych. Nowa wyprawa miała zostać skierowana do Egiptu.

  Potomstwo[ | edytuj kod]

  Tożsamość pierwszej żony nie jest jasna, prawdopodobne, że była to Agata z Preuilly, córka Piotra Montrabel, seniora Preuilly, miał z nią jednego syna:

 • Hugo (zm. 1249) – senior Lusignan, hrabia La Marche i Angoulême.
 • Po raz drugi ożenił się z Matyldą z Angoulême, siostrą stryjeczną Izabeli, nie miał z nią jednak potomstwa. Źródła wspominają o nieznanym z imienia synu, zabitym w Orleanie w 1236 roku, i córce Agacie – nieznane jest imię ich matek, jak też niejasna do końca pozostaje relacja łącząca ich z Hugonem.

  Filip II August (franc. Philippe Auguste; ur. 21 sierpnia 1165 w Gonesse, zm. 14 lipca 1223 w Mantes-la-Jolie) – król Francji w latach 1180 – 1223. Syn Ludwika VII, z dynastii Kapetyngów i jego trzeciej żony, Adeli z Szampanii.Hugo X Czarny z Lusignan (ur. ok. 1185, zm. 1249 pod Damiettą) – senior Lusignan, hrabia La Marche (od 1219) i Angoulême (od 1220), syn Hugona IX.

  Wywód genealogiczny[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wywód utworzony na podstawie: [1]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan I (ur. 24 grudnia 1167 w Oksfordzie, zm. 18 lub 19 października 1216 w Newark), zwany „Janem bez Ziemi” (ang. John the Lackland, fr. Jean sans Terre) – król Anglii od 6 kwietnia 1199, brat Ryszarda I. Jego przydomek pochodzi stąd, że w odróżnieniu od swych starszych braci nie otrzymał od ojca Henryka II Plantageneta żadnych posiadłości ziemskich. Dopiero w roku 1189, kiedy tron objął jego brat Ryszard Lwie Serce, otrzymał od niego hrabstwo Gloucester.
  Plantageneci – boczna linia Andegawenów, wywodzi się od hrabiego Gotfryda V Plantageneta (starszego syna Fulka V) i Matyldy angielskiej (córki króla Henryka I). Ich potomkowie panowali w Anglii od 1154 r. Nazwę wzięli od przydomka Gotfryda V.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.