• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hugh Laurie  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stowarzyszenie Aktorów Filmowych / Gildia Aktorów Amerykańskich / Gildia Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild, SAG) – związek zawodowy zrzeszający około 120 tys. amerykańskich aktorów. Od 1995 związek przyznaje corocznie własne nagrody (Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych).Sir Arthur John Gielgud, lepiej znany jako John Gielgud (ur. 14 kwietnia 1904 w Londynie, zm. 21 maja 2000 w Wotton Underwood) − brytyjski aktor teatralny i filmowy, odtwórca ról szekspirowskich, pochodził z polsko-litewskiej rodziny magnackiej Giełgudów herbu Giełgud.
  Nagrody i odznaczenia[ | edytuj kod]
 • maj 2007 – tytuł oficera Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla dramatu z rąk królowej Elżbiety II
 • 2005 – Saturn w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym” za serial Dr House
 • 2006 – Saturn w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym” za serial Dr House
 • 2006 – Złoty Glob w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym” za serial Dr House
 • 2007 – Złoty Glob w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym” za serial Dr House
 • 2007 – Amerykańska Gildia Aktorów filmowych wygrana w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym” za serial Dr House
 • 2009 – Amerykańska Gildia Aktorów filmowych wygrana w kategorii „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym” za serial Dr House
 • listopad 2018 – tytuł komandora Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi dla dramatu z rąk księcia Karola
 • Hugh Laurie w El Rey Theatre

  Muzyka[ | edytuj kod]

  Laurie jest również utalentowany muzycznie, gra m.in. na pianinie, gitarze, perkusji, harmonijce i saksofonie. W 1986 wystąpił w teledysku Kate Bush do piosenki Experiment IV. W 1992 wystąpił razem z Johnem Malkovichem w teledysku do piosenki Annie Lennox Walking on Broken Glass. Jest piosenkarzem i gra na instrumentach klawiszowych, dając okazjonalne występy w charytatywnej grupie rockowej Band from TV.

  Chance – amerykański serial telewizyjny (dramat psychologiczny, thriller) wyprodukowany przez Nutmegger, Kem Nunn Stories, Inc., Groundswell Productions oraz Fox 21 Television Studios, którego jest luźną adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Kema Nunna. Serial jest emitowany od 19 października 2016 roku za pośrednictwem platformy internetowej Hulu, a w Polsce serial od 24 kwietnia 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku przez 13 Ulica. W styczniu 2018 r. Hulu ogłosiło rezygnację z produkcji trzeciego sezonu. London Borough of Camden – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Jej nazwa pochodzi od Camden Town. Władzę stanowi Rada Gminy Camden (ang. Camden Council).

  9 maja 2011 miała miejsce premiera solowego bluesowego albumu Let Them Talk, który zawiera piętnaście utworów (siedemnaście w edycji limitowanej). Nagrania w Polsce uzyskały status podwójnej platynowej płyty.

  Drugi album aktora, zatytułowany Didn't It Rain, ukazał się 6 maja 2013. W ramach trasy koncertowej promującej ten album Hugh Laurie odwiedził także Polskę – 6 czerwca 2013 odbył się jego koncert w warszawskiej Sali Kongresowej. W 2014 artysta odwiedził ponownie Polskę, tym razem dając trzy koncerty: 27 i 28 lipca w Poznaniu oraz 29 lipca w Szczecinie.

  Szeregowiec Dolot (ang. Valiant, 2005) – brytyjski film animowany, opowiadający o lądowaniu Aliantów w Normandii podczas II wojny światowej. Bohater filmu, gołąb Dolot musi dostarczyć Aliantom wiadomość od Francuskiego Ruchu Oporu z informacją o dacie lądowania w Normandii. Oglądanie Szeregowca Dolota jest dozwolone od 7 lat (wg KRRiT).Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.

  Książki[ | edytuj kod]

 • Sprzedawca broni (The Gun Seller), 1996 (wyd. polskie 2008, ​ISBN 978-83-7414-419-3​)
 • The Paper Soldier (w planach; publikacja tej powieści miała nastąpić w 2009, lecz książka nie ukazała się dotychczas)


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lot Feniksa (ang. Flight of the Phoenix) – amerykański film przygodowy z 2004, będący remakiem filmu Start Feniksa (1965).
  Figurantka (Veep, 2012-) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację HBO od 22 kwietnia 2012 roku. W Polsce nadawany jest także na kanale HBO od 11 czerwca 2012 roku.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny.
  Kraina jutra (ang. Tomorrowland) – amerykański film przygodowy z 2015 roku w reżyserii Brada Birda. Scenariusz napisali Brad Bird i Damon Lindelof.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.046 sek.