• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hugh Jackman  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Labirynt (ang. Prisoners) – amerykański thriller z 2013 roku w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Wyprodukowany przez amerykańskie studio Warner Bros. W filmie występują Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Maria Bello, Terrence Howard, Melissa Leo i Paul Dano. Policjanci z Mt. Thomas (ang. Blue Heelers, 1994-2006) – australijski serial telewizyjny nadawany przez stację Seven Network od 18 stycznia 1994 roku do 4 czerwca 2006 roku. W Polsce emitowany na kanałach AXN i AXN Crime.

  Hugh Michael Jackman (ur. 12 października 1968 w Sydney) – australijski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Odtwórca roli Wolverine’a w serii X-Men, a także głównych ról m.in. w filmach Kate i Leopold (2001), Van Helsing (2004), Prestiż (2006), Źródło (2006), Australia (2008), Les Misérables. Nędznicy (2012) i Labirynt (2013). Jego występ w filmie Les Misérables. Nędznicy przyniósł mu pierwszą nominację do Oscara dla najlepszego aktora i pierwszą nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu w 2013 roku. W teatrze na Broadwayu Jackman zdobył nagrodę Tony Award za rolę w Chłopak z Oz. Czterokrotny gospodarz nagród Tony Award, zdobył nagrodę Emmy za jedno z tych występów. Jackman był także gospodarzem 81. ceremonii wręczenia Oscarów w 2009.

  Jean Valjean, w polskim tłumaczeniu Jan Valjean – jeden z głównych bohaterów powieści Wiktora Hugo Nędznicy. Występuje również pod fałszywymi nazwiskami (Madeleine, Ultime Fauchelevent, Leblanc, Urbain Fabre) oraz numerami galernika 24601 i 9430.Nine Network – australijska stacja telewizyjna, założona 16 września 1956. Stacja znajduje się w Willoughby, Nowa Południowa Walia.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Sydney jako drugie z czworga dzieci Grace McNeil (z domu Greenwood) i Christophera Johna Jackmana, księgowego wykształconego w Cambridge. Jego rodzice byli Anglikami i przybyli do Australii w 1967. Jeden z jego pradziadków ze strony ojca, Nicholas Isidor Bellas, był Grekiem z Imperium Osmańskiego (obecnie w Grecji). Jego rodzice byli oddanymi chrześcijanami, nawróconymi przez ewangelistę Billy’ego Grahama po ślubie. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał osiem lat i pozostał w Australii z ojcem i dwoma braćmi, podczas gdy jego matka wróciła do Anglii z jego dwiema siostrami. Matka ponownie wyszła za mąż i urodziła córkę.

  Złote Globy dla najlepszego aktora w komedii lub musicalu jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1951 roku jako przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Powstała wskutek podziału nagrody za główną rolę męską na dramat oraz komedię/musical.Sąsiedzi (ang. Neighbours) – australijska opera mydlana, emitowana od 18 marca 1985 roku. Na początku (1985) serial był emitowany na kanale Seven Network. W 1986 roku został przeniesiony na kanał Network Ten i jest na nim nadawany do dnia dzisiejszego.

  Jako dziecko Jackman lubił spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie na plaży i wyprawach turystycznych i szkolnych po całej Australii. Uczęszczał do Pymble Public School. W 1986 ukończył szkołę dla chłopców Kościoła Zjednoczonego Knox Grammar School w Wahroonga. W 1985 wystąpił w szkolnym musicalu My Fair Lady. Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Uppingham School. Aktorstwem zainteresował się po ukończeniu studiów dziennikarskich i na wydziale komunikacji na University of Technology, Sydney (1990). W ostatnim roku studiów wziął udział w kursie teatralnym, podczas którego wystąpił w przedstawieniu Václava Havla Powiadomienie. Po uzyskaniu tytułu licencjata Jackman ukończył roczny kurs „Podróż” (The Journey) w The Actors Centre w Sydney i zaproponowano mu rolę w popularnej operze mydlanej Network Ten Sąsiedzi (Neighbours). W 1994 uczył się aktorstwa w Western Australian Academy of Performing Arts.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Les Misérables – musical Claude-Michela Schönberga powstały na podstawie powieści Wiktora Hugo Nędznicy. Musical składa się z dwóch aktów (z prologiem oraz epilogiem), trwa ok. 3 godzin.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Początkowo grywał w teatrze, później dostawał propozycje z telewizji. Pojawił się w serialach: Nine Network Prawo ziemi (Law of the Land, 1994) z Angelo D'Angelo, Correlli (1995) i Policjanci z Mt. Thomas (Blue Heelers, 1995).

  Równolegle z karierą filmową, Jackman rozwijał karierę jako aktor musicalowy. W 1996 zagrał rolę Gastona w musicalowej wersji Pięknej i Bestii. Niedługo potem otrzymał główną rolę w australijskiej produkcji Sunset Boulveard. Przełomem okazała się jednak rola Curly’a McLaina w musicalu Oklahoma!, którą zagrał na West Endzie. W 1998 roku musical był wielkim hitem w Londynie.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Scoop – Gorący temat (ang. Scoop) – amerykańsko-brytyjska komedia kryminalna z 2006 roku w reżyserii Woody’ego Allena.

  Do roku 2000 był znany tylko w Australii. Dopiero rola superbohatera komiksowego Wolverine’a w hicie Bryana Singera X-Men otworzyła mu drzwi do kariery w Hollywood. Potem zagrał w produkcjach, takich jak m.in.: Serce nie sługa, Kate i Leopold, Kod dostępu, Van Helsing, X-Men 2 i X-Men: Ostatni bastion. Kreacja, jaką stworzył w adaptacjach komiksu Stana Lee, zachęciła producentów do nakręcenia kolejnych części przygód słynnych mutantów oraz osobnych filmów opowiadających o przygodach Wolverine’.

  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  W 2004 zagrał główną rolę w Boy from OZ, musicalu opowiadającym o życiu australijskiego piosenkarza i autora piosenek, Petera Allena. Za tę rolę otrzymał nagrodę Tony 2005 w kategorii „Główna rola męska”. Nagrodzony został też jego występ jako gospodarza ceremonii rozdania nagród Tony w 2005 roku, za który dostał w tym samym roku Emmy za najlepsze jednorazowe poprowadzenie gali bądź programu rozrywkowego.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Piękna i Bestia – znana francuska baśń ludowa, wielokrotnie adaptowana na potrzeby literatury, teatru i filmu. Po raz pierwszy spisana w XVIII wieku przez Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Za najlepszą literacką wersję uchodzi jednak "Piękna i Bestia" spisana przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

  W 2009 poprowadził 81. ceremonię wręczenia Oscarów.

  We wrześniu 2011 zapowiedziano jego udział w ekranizacji musicalu Les Misérables, a w 2013 za rolę Jean Valjeana został nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”.

  Kilkakrotnie gościł na okładce magazynu dla mężczyzn „Men’s Health”.

  12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.Wolverine (ang. The Wolverine) – amerykański film science-fiction z 2013 roku w reżyserii Jamesa Mangolda. Wyprodukowany przez 20th Century Fox. Inspirowany miniserią Wolverine z 1982 stworzoną przez Franka Millera i Chrisa Claremonta. Przedstawia dalsze losy członka załogi X-men, Logana po wydarzeniach z filmu X-Men 3: Ostatni bastion.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
  Wychowanie fizyczne (w-f, WF) stanowi zamierzone i świadome działanie ukierunkowane na kształtowanie postaw (tj. stosunku do ciała i fizycznego funkcjonowania) oraz postawa prospołecznych (tj. stosunku do życia i innych ludzi, przekonań i wartości moralnych), a równocześnie nastawione na wspieranie rozwoju fizycznego i zdrowia oraz kształtowanie trwałego obyczaju aktywności fizycznej i troski o wydolność fizyczną, sprawność motoryczną i prawidłową postawę ciała (Wiesław Jan Osiński, 2011)
  The Sydney Morning Herald (SMH) - najstarsza istniejąca do dzisiaj australijska gazeta. Pismo zostało założone w 1831 przez trzech byłych dziennikarzy Sydney Gazette, pierwszej gazety wydawanej w Australii (jej ostatni numer ukazał się w 1842 roku). Początkowo nosiło tytuł The Sydney Herald i było tygodnikiem. W 1840 gazeta zaczęła ukazywać się codziennie. Rok później kupił ją John Fairfax, który w 1842 dodał do jej tytułu słowo Morning, co miało podkreślać, że jest dostępna dla czytelników już od samego rana (w przeciwieństwie do popołudniówek). Założona przez niego firma, aktualnie nosząca nazwę Fairfax Media, wciąż jest wydawcą gazety.
  Źródło (ang. The Fountain) – powstały w 2006 roku amerykański dramat science fiction w reżyserii Darrena Aronofsky’ego. W rolach głównych występują Hugh Jackman i Rachel Weisz.
  Australia − amerykańsko-australijski melodramat w reżyserii Baza Luhrmanna z głównymi rolami Nicole Kidman i Hugh Jackmana. Scenariusz opracował m.in. Ronald Harwood autor scenariusza do Pianisty Romana Polańskiego. Polska premiera filmu odbyła się 26 grudnia 2008 roku.
  Stan Lee, właśc. Stanley Martin Lieber (ur. 28 grudnia 1922 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta, producent filmowy i rysownik komiksowy, najbardziej znany jako twórca postaci Spider-Mana. Wieloletni prezes i członek zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  William Franklin Graham, Jr, znany jako Billy Graham (ur. 7 listopada 1918) – amerykański ewangelista przebudzeniowy, teolog i antropolog, jeden z najbardziej znanych ewangelistów na świecie i autor bestsellerów. Najbardziej rozpoznawalna postać w protestantyzmie II połowy XX wieku. Bywa nazywany „Bożym ambasadorem”, „pastorem Ameryki”, „największym chrześcijaninem, jakiego kiedykolwiek wydała Ameryka”, „Janem Chrzcicielem”, „protestanckim papieżem”, „pastorem prezydentów” itd. Jest kaznodzieją zaangażowanym w działalność ewangelizacyjną, podczas której odwiedził wiele krajów świata, w tym państwa socjalistyczne takie jak: Węgry, Polskę, Związek Radziecki i Koreę Północną. Pochodzi z rodziny prezbiteriańskiej, sam jednak przystąpił do Południowej Konwencji Baptystów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.053 sek.