• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hugh Hudson

  Przeczytaj także...
  Złoty Lew (wł. Il Leone d’Oro) – główna nagroda filmowa na europejskim festiwalu filmowym odbywającym się corocznie w Wenecji. Nagroda jest przyznawana przez komitet organizacyjny od 1949 roku. W 1970 roku wprowadzono drugiego Złotego Lwa - nagrodę honorową dla wybitnych twórców kina światowego. Od 1974 Złote Lwy przyznaje się na Międzynarodowym Biennale Sztuki, a od 1978 także na Międzynarodowym Biennale Architektury.Rydwany ognia (ang. Chariots of Fire) – angielski film z 1981 roku, wyreżyserowany przez Hugh Hudsona. Film został oparty na prawdziwej historii dwóch brytyjskich biegaczy przygotowujących się do letnich igrzysk olimpijskich 1924 roku.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Hugh Hudson (ur. 25 sierpnia 1936 w Londynie) – angielski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pracę w przemyśle filmowym rozpoczął w 1962 jako szef działu agencji reklamy w Londynie. Przez wiele lat realizował głównie spoty reklamowe. Był także montażystą w Paryżu. Po powrocie do Londynu, zrealizował szereg filmów dokumentalnych. W 1970 nawiązał współpracę z Ridley'em Scottem przy reklamach telewizyjnych. Pięć lat później założył Hudson Films i zwrócił się do filmów fabularnych.

  Letnie Igrzyska Olimpijskie, a właściwie Igrzyska VIII Olimpiady, rozegrane zostały w Paryżu we Francji między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. Paryż był organizatorem igrzysk po raz drugi, było to jednocześnie pożegnanie się z działalnością w MKOl twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertina. Na terenach Racing Club wybudowano nowoczesny stadion olimpijski na ponad 60 tysięcy widzów, obok stadionu po raz pierwszy powstała wydzielona wioska olimpijska. Do udziału w imprezie (po absencji na poprzednich igrzyskach) zaproszono sportowców Austrii, Bułgarii, Turcji i Węgier, znów jednak nie dopuszczono reprezentacji Niemiec, a oficjalny komunikat informował, że organizatorzy nie są w stanie sportowcom tego kraju zapewnić pełnego bezpieczeństwa.Ian Charleson (ur. 11 sierpnia 1949 r. w Edynburgu, Szkocji, zm. 6 stycznia 1990 r. w Londynie, w Anglii) - brytyski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

  W 1981 zadebiutował kinowym długometrażowym dramatem Rydwany ognia (Chariots of Fire) o przygotowaniach dwóch brytyjskich lekkoatletów (Ian Charleson jako Eric Liddell i Ben Cross jako Harold Abrahams) do igrzysk w 1924. Film zdobył cztery Oscary (w tym dla najlepszego filmu), a sam Hudson był do tej nagrody nominowany.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.

  Przygodowy Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp (Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984) wg powieści Edgara Rice’a Burroughsa o Tarzanie z Christopherem Lambertem w głównej roli przyniósł mu nominację do Césara i Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

  Za reżyserię norwesko-brytyjskiego dramatu historycznego Rewolucja (Revolution, 1985) z udziałem Ala Pacino, Nastassji Kinski i Donalda Sutherlanda był nominowany do Złotej Maliny jako najgorszy reżyser.

  W obliczu śmierci (ang. The Living Daylights) – piętnasty film z cyklu przygód Jamesa Bonda, wyprodukowany przez EON Productions w 1987 r. W Polsce znany również pod tytułem Światło dnia (takim tytułem posługiwał się polski dystrybutor w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych).Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).

  W 1995 jego nowela znalazła się w zrealizowanym filmie Lumiere i spółka (Lumière and Company).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 1977 roku ożenił się z malarką Susan Caroline Michie, z którą ma syna (ur. 1978). Jednak doszło do rozwodu. W listopadzie 2003 poślubił aktorkę Maryam d’Abo, najbardziej znaną jako Kara Milovy z filmu z cyklu o Jamesie Bondzie W obliczu śmierci (The Living Daylights, 1987) u boku Timothy’ego Daltona.

  César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.Tarzan (ur. jako John Clayton) – postać literacka wymyślona przez Edgara Rice’a Burroughsa. Pierwsza z serii książek pt. Tarzan wśród małp (Tarzan of the Apes) była publikowana odcinkami w gazecie w 1912, a jako książka ukazała się w 1914. Potem napisał jeszcze dwadzieścia trzy dalsze części. Tarzan był synem Brytyjczyków o szlacheckim pochodzeniu, których buntownicy wysadzili na bezludnej afrykańskiej wyspie. Rodzice Tarzana zmarli, kiedy ten był jeszcze niemowlęciem. Osieroconym ludzkim dzieckiem zaopiekowały się małpy. Tarzan wyrósł na potężnego mężczyznę i niejednokrotnie wykazywał się ponadprzeciętną siłą fizyczną. Kolejne książki ukazywały coraz to nowe przygody, w wyniku których bohater m.in. poznał swoją miłość Jane i odnalazł rodzinę w Anglii. Pojawiali się też liczni naśladowcy opisujący przygody Tarzana, z którymi prowadzono spory sądowe o prawa autorskie. Nakręcono wiele adaptacji filmowych. Najsłynniejszą z nich był klasyczny cykl z Johnnym Weissmullerem.

  Reżyseria[ | edytuj kod]

 • Rydwany ognia (Chariots of Fire, 1981)
 • Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp (Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes 1984)
 • Rewolucja (Revolution, 1985)
 • Droga do domu (Lost Angels, 1989)
 • Lumiere i spółka (Lumière et compagnie, 1995)
 • Pierwsze oczarowanie (My Life So Far, 1999)
 • Marzyłam o Afryce (I Dreamed of Africa, 2000)
 • Altamira (2016)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Hugh Hudson (hiszp.). SensaCine.com. [dostęp 2016-10-21].
  2. Hugh Hudson - Regizor (rum.). CineMagia.ro. [dostęp 2016-10-21].
  3. Hugh Hudson (ang.). Turner Classic Movies. [dostęp 2016-10-21].
  4. Hugh Hudson (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2016-10-21].
  5. Hugh Hudson (ang.). Listal. [dostęp 2016-10-21].
  6. Maryam d’Abo w bazie Notable Names Database (ang.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hugh Hudson w bazie IMDb (ang.)
 • Hugh Hudson w bazie Filmweb
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Christopher Lambert, właśc. Christophe Guy Dénis Lambert (ur. 29 marca 1957 w Great Neck) - amerykański aktor i producent filmowy, makler papierów wartościowych pochodzenia francuskiego; posiada dwa obywatelstwa i paszporty: USA i Francji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Ben Cross, właściwie Harry Bernard Cross (ur. 16 grudnia 1947 roku w Londynie) − angielski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i piosenkarz.
  Edgar Rice Burroughs (ur. 1 września 1875 w Chicago, zm. 19 marca 1950 w Los Angeles) – amerykański pisarz, twórca cykli książek o przygodach Tarzana wśród małp, Johna Cartera na Marsie i innych.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Spot telewizyjny (ang. spot = kropka) – krótki film reklamowy wyświetlany w przerwach między programami telewizyjnymi albo w ich trakcie (przerywając je). Telewizyjne spoty reklamowe trwają najczęściej 30 sekund, ale spotyka się dłuższe i krótsze. Emisja spotów reklamowych jest jednym z głównych źródeł utrzymania prywatnych stacji telewizyjnych oraz stanowi pokaźne źródło dochodów telewizji publicznych. Emisja spotów reklamowych w Polsce poprzedzana jest napisem Reklama. Aktualnie spoty telewizyjne stają się często wykorzystywanym narzędziem dla prowadzenia akcji reklamowych w Internecie, najczęściej jako "wyskakujące okienka".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.