• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Huey P. Newton

  Przeczytaj także...
  Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов), (ur. 10 kwietnia/22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu.Segregacja rasowa (oddzielenie) – rodzaj sformalizowanej, zinstytucjonalizowanej dyskryminacji opartej na kryterium rasy, której cechą charakterystyczną jest oddzielenie jednej rasy od drugiej. Separacja może mieć charakter geograficzny, ale zazwyczaj była stosowana poprzez świadczenie usług za pomocą oddzielnych instytucji, jak szkoły czy transport publiczny.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Huey P. Newton, 1959

  Huey Percy Newton (ur. 17 lutego 1942 w Monroe, Luizjana, zm. 22 sierpnia 1989 w Oakland, Kalifornia) – afroamerykański działacz społeczny, razem z Bobbym Sealem założył Partię Czarnych Panter walczącą z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych.

  Życie i działalność[]

  Urodził się w mieście Monroe w Luizjanie. W dzieciństwie przeprowadził się wraz z rodziną do Kalifornii, skąd rodzina Newtonów przeprowadziła się jeszcze kilkukrotnie ze względów finansowych. Z dyskryminacją rasową spotkał się po raz pierwszy w trakcie edukacji. Nie był dobrym uczniem, a podczas nauki w technikum został kilkakrotnie aresztowany za wykroczenia i drobne przestępstwa, takie jak włamania i akty wandalizmu. Pod wpływem lektury „PaństwaPlatona, rozpoczął działalność w ramach ruchu praw obywatelskich. Czytał prace Karola Marksa, Włodzimierza Lenina, Malcolma X i Che Guevary. Udzielał się w różnych organizacjach studenckich. W październiku 1966 wraz z Bobbym Sealem założył Partię Czarnych Panter. Newton został ministrem obrony partii, a Seale został jej przewodniczącym.

  Monroe – miasto (city), ośrodek administracyjny parafii Ouachita, w północnej części stanu Luizjana, w Stanach Zjednoczonych, położone na wschodnim brzegu rzeki Ouachita, naprzeciw miasta West Monroe. W 2013 roku miasto liczyło 49 761 mieszkańców.Bobby Seale (ur. 22 października 1936 w Dallas, Teksas) – amerykański działacz społeczny i przeciwnik segregacji rasowej, jeden z założycieli Czarnych Panter.

  Swoją społeczno-polityczną działalność prowadził głównie na terenie Oakland, gdzie wraz z pozostałymi członkami partii prowadził programy socjalne. W ramach jego działań utworzono szkołę społeczną, program dożywiania 150 dzieci z najbiedniejszych rodzin zamieszkujących miasto czy uruchomiono kursy tańca i sztuk walki dla najmłodszych. Członkowie partii na terenie Kalifornii wykorzystując prawo stanowe zaczęli tworzyć uzbrojone patrole obywatelskie. Uczestnicząc w jednym z takich patroli, Newton wdał się w strzelaninę z policjantami. W wyniku strzelaniny lider Czarnych Panter, a dwóch funkcjonariuszy zostało rannych. Jeden z funkcjonariuszy zginął w wyniku odniesiony ran. Ranny w brzuch Newton z kolei został przewieziony do szpitala. W pierwszym procesie Newtona w 1968 został on skazany na 15 lat więzienia. W 1970 odbył się drugi proces, w którym oczyszczono go ze wszystkich oskarżeń. Sam Newton stał na stanowisku, że policjanci postrzelili się wzajemnie na skutek pomyłki. Kolejne problemy z prawem Newtona pojawił się w 1977, gdy został skazany za nielegalne posiadanie broni.

  Oakland – założone w 1852 roku miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, stolica hrabstwa Alameda. Graniczy od północy z uniwersyteckim miastem Berkeley.Ernesto Rafael Guevara de la Serna, znany powszechnie jako Che Guevara, posługujący się pseudonimem Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario, zm. 9 października 1967 w La Higuera) – pisarz argentyński, rewolucjonista, dowódca lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu, Kubie, Boliwii, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej.

  Wraz ze słabnięciem ruchu murzyńskiego Newton poświęcił się edukacji oraz pisaniem esejów, piosenek i wierszy. W 1980 uzyskał doktorat z filozof społecznej Uniwersytetu Kalifornii w Santa Cruz. Praca doktorska Newtona nosiła tytuł „Wojna przeciwko Panterom. Studium represji w Ameryce”. 22 sierpnia 1989 zginął zastrzelony przez członka Rodziny Czarnej Partyzantki (grupy założonej przez przebywających w więzieniach członków Czarnych Panter), mającego za złe Newtonowi porzucenie więzionych towarzyszy. Przed śmiercią wykrzyczał do zabójcy słowa: „Możesz zabić moje ciało, ale nie zabijesz mojej duszy. Moja dusza będzie żyć wiecznie!”. Śmierć Newtona stała się symbolem upadku ruchu Czarnych Panter.

  Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.Malcolm X (ur. 19 maja 1925 w Omaha jako Malcolm Little, zm. 21 lutego 1965 w Harlemie jako El-Hajj Malik El-Shabazz - arab. الحاجّ مالك الشباز) – radykalny przywódca ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych.

  Linki zewnętrzne[]

 • Huey P. Newton - O ruchu pacyfistycznym
 • Huey P. Newton - O anarchistach, indywidualistach i ich związku z walką rewolucyjną i ruchem wyzwolenia Czarnych
 • Przypisy

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Państwo – dzieło filozoficzno-polityczne filozofa greckiego Platona powstałe ok. 360 roku p.n.e., napisane w formie dialogu. Platon przedstawia w nim syntezę swoich poglądów na temat funkcjonowania społeczeństwa i ogólnie tego, co nazywa φιλοσοφία περὶ τὰ ἀνθρώπινα (philosophia peri ta anthropina) – "filozofią rzeczy ludzkich". Porusza szereg zagadnień dotyczących etyki, filozofii politycznej, epistemologii, ontologii i etyki medycyny. Można w tym dziele odnaleźć także zalążki idei, które dzisiaj nazwalibyśmy komunistycznymi oraz teorii ekonomicznej. Platon zadawał sobie w tym dialogu pytanie Co to jest sprawiedliwość?; poszukując idealnego wzorca państwa i sprawiedliwości. Oryginalny tytuł to Πολιτεία (Politeia).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Czarnych Panter (ang. Black Panther Party (BPP) albo Black Panther Party for Self-Defense) – radykalna amerykańska organizacja polityczna utworzona w celu ochrony czarnej mniejszości w USA i walcząca o jej prawa. Aktywna w latach 60. i 70. XX wieku.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Platon, gr. Πλάτων, Plátōn (ur. 427 p.n.e. prawdopodobnie w Atenach (według niektórych świadectw na wyspie Eginie), zm. 347 p.n.e. w Atenach) (inne źródła podają, że żył 428-348 p.n.e.) – grecki filozof. Był twórcą systemu filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Ruch praw obywatelskich (ew. ruch na rzecz praw obywatelskich) – ruch społeczny aktywny w latach 50. i 60. XX w., dążący metodami pokojowymi do zniesienia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.