• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Huehuetenango - departament

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.San Sebastián Coatán – niewielka miejscowość w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 100 km na północ od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango, oraz około 60 km od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w górach Sierra Madre de Chiapas na wysokości 2 445 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 886 mieszkańców.
  San Pedro Necta – niewielkie miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 50 km na zachód od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango, oraz około 40 km od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży, w pobliżu Drodi Panamerykańskiej, w górach Sierra Madre de Chiapas na wysokości 1 712 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 5 329 mieszkańców (najmniejsza pod względem liczby mieszkańców gmina w departamencie Huehuetenango).

  Huehuetenango – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Huehuetenango. W skład departamentu wchodzą 32 gminy (municipios). Departament graniczy na wschodzie z departamentem Quiché, na południu z departamentami Totonicapán, Jutiapa i San Marcos (departament), natomiast zachodnią i północną granicę stanowi granica państwowa z Meksykiem. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie departamentów Gwatemali.

  San Antonio Huista – niewielkie miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 70 km na północny-zachód od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango i około 20 km od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w dolinie w górach Sierra Madre de Chiapas na wysokości 1377 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 6 895 mieszkańców.Ixtahuacán, San Ildefonso Ixtahuacán – miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, 43 km na zachód od stolicy departamentu miasta Huehuetenango i około 40 km od granicy państwowej z Meksykiem. Miasto leży w kotlinie, w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 1159 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 4 662 mieszkańców.

  Najważniejszymi miastami w departamencie oprócz stołecznego są Barillas, Jacaltenango, Soloma i San Mateo Ixtatán. Departament ma charakter wybitnie górzysty (Sierra Madre de Chiapas), a tylko północno-wschodni kraniec obniża się w kierunku nizin deaprtamentu Petén. Średnie wyniesienie nad poziom morza wynosi 2000 m, natomiast klimat ze względu na wyniesienie jest zmienny od ciepłego do zimnego. Średnia minimalna temperatura wynosi 9 °C a maksymalna 22 °C.

  San Gaspar Ixchil – niewielka osada o statusie miasta gminnego w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 40 km na zachód od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango i około 50 km od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w dolinie w górach Sierra Madre de Chiapas na wysokości 1531 m n.p.m., przy Drodze Panamerykańskiej. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 562 mieszkańców.San Mateo Ixtatán – miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 115 km na północ od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango, oraz około 50 km od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w górach Sierra Madre de Chiapas na wysokości 2 468 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 27 336 mieszkańców.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  1. Aguacatán
  2. Chiantla
  3. Colotenango
  4. Concepción Huista
  5. Cuilco
  6. Huehuetenango
  7. Ixtahuacán
  8. Jacaltenango
  9. La Democracia
  10. La Libertad
  11. Malacatancito
  12. Nentón
  13. San Antonio Huista
  14. San Gaspar Ixchil
  15. San Juan Atitán
  16. San Juan Ixcoy
  17. San Mateo Ixtatán
  18. San Miguel Acatán
  19. San Pedro Necta
  20. San Rafael La Independencia
  21. San Rafael Petzal
  22. San Sebastián Coatán
  23. San Sebastián Huehuetenango
  24. Santa Ana Huista
  25. Santa Bárbara
  26. Santa Cruz Barillas
  27. Santa Eulalia
  28. Santiago Chimaltenango
  29. San Pedro Soloma
  30. Tectitán
  31. Todos Santos Cuchumatán
  32. Unión Cantinil

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Viaje a Guatemala - Huehuetenango (hiszp.). [dostęp 03-02-2013].
  2. Proyección de Población 2011 Departamento de Huehuetenango (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística Guatemala. [dostęp 17-11-2012]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. HUEHUETENANGO: Informe departamental de desarrollo humano (hiszp.). [dostęp 2015-01-30].
  San Juan Atitán – niewielkie miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 32 km na północny-zachód od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango i około 40 km od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w górach Sierra Madre de Chiapas na wysokości 2356 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 2 593 mieszkańców. Przemysł spożywczy, włókienniczy.Jacaltenango – miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, 75 km na północny-zachód od stolicy departamentu miasta Huehuetenango i około 30 km od granicy państwowej z Meksykiem. Miasto leży w kotlinie, w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 1455 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 32 268 mieszkańców, co sprawiało że po stołecznym było największym miastem departamentu.
  Warto wiedzieć że... beta

  La Libertad – miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 73 km na północny-zachód od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango i około 40 km od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w dolinie w górach Sierra Madre de Chiapas na wysokości 1528 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 12 520 mieszkańców. Przemysł spożywczy, włókienniczy.
  Totonicapán – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Totonicapán (miasto). Departament graniczy na zachodzie i południu z departamentem Quetzaltenango, na południu z departamentem Sololá, na wschodzie graniczy z departamentem Quiché i na północy z departamentami Huehuetenango (departament).
  Concepción Huista – niewielkie miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 70 km na północny-zachód od stolicy departamentu miasta Huehuetenango i około 40 km od granicy państwowej z Meksykiem. Miasto leży w kotlinie, w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2102 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 12 380 mieszkańców.
  Nentón – niewielkie miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, około 100 km na północny-zachód od stolicy departamentu, miasta Huehuetenango i kilka kilometrów od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży u podnóża gór Sierra Madre de Chiapas na wysokości 789 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 3 282 mieszkańców. Przemysł spożywczy, włókienniczy.
  Colotenango – niewielkie miasto w zachodniej Gwatemali, w departamencie Huehuetenango, 35 km na zachód od stolicy departamentu miasta Huehuetenango i około 40 km od granicy z Meksykiem. Miasto leży w kotlinie, w górach Sierra Madre de Chiapas. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miasta wyniosła 1 823 mieszkańców.
  Jutiapa – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo wschodnim krańcu kraju. Stolicą departamentu jest miasto Jutiapa. Departament graniczy na zachodzie z departamentem Santa Rosa, na południu wąskim pasem sięga wybrzeża Pacyfiku oraz graniczy granicą państwową z Salwadorem, na wschodzie Hondurasem i na północy z departamentami Chiquimula i Jalapa.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.