• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hucisko - powiat suski

  Przeczytaj także...
  Galicyjska Kolej Transwersalna (niem. Galizische Transversalbahn) - państwowa linia kolejowa, otwarta w 1884 w Galicji (Austro-Węgry). Linia przebiegająca równoleżnikowo z zachodu na wschód przez górskie obszary Karpat, równolegle do oddanej w roku 1851 drogi 28.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Skawa (w górnym biegu Wsiowy Potok) – rzeka, prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich: przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły. Jej bieg w całości znajduje się na terytorium województwa małopolskiego.
  Nieoficjalny herb wsi Hucisko

  Huciskowieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Stryszawa.

  W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa bielskiego.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Wieś położona jest na dziale wodnym oddzielającym dorzecza Skawy i Koszarawy, oraz Pasmo Pewelskie od Pasma Laskowskiego. Obydwa te pasma według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należą do Beskidu Makowskiego

  Przez Hucisko przebiega Linia kolejowa nr 97 z Suchej Beskidzkiej do Żywca – fragment Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, otwartej w 1884. W tym miejscu przekracza on najwyższy punkt na całej swej trasie – Przełęcz Hucisko 560 m n.p.m..

  Dymarka – dawny piec hutniczy, w którym przez redukcję tlenkowych rud żelaza za pomocą węgla drzewnego otrzymywano żelazo w postaci gąbczastej, zawierającej żużel.Pierwsze poglądy na fizycznogeograficzną regionalizację Polski pojawiły się w dziele Jana Długosza, które przez wiele następnych stuleci jako jedyne było źródłem wiedzy geograficznej. Wyraźne ożywienie w tej dziedzinie nastąpiło dopiero na przełomie XIX i XX w., ponieważ większa była już znajomość warunków naturalnych kraju. W okresie tym publikowało wielu geografów, m.in.: Stanisław Staszic, Wincenty Pol, Antoni Rehman, Wacław Nałkowski, Stanisław Lencewicz czy Ludomir Sawicki. Każdy z nich miał własną koncepcję podziału Polski na regiony fizycznogeograficzne.

  Integralne części wsi[ | edytuj kod]

  Historia[ | edytuj kod]

  Hucisko powstało w XV wieku jako przysiółek Pewli Wielkiej. Nazwa wywodzi się od huty żelaza, w której wydobywano rudę żelaza i wypalano ją w prymitywnych dymarkach (resztki dymarki można zobaczyć w pobliżu stacji kolejowej).

  Żelazo (Fe, łac. ferrum) – metal z VIII grupy pobocznej o dużym znaczeniu gospodarczym, znane od czasów starożytnych.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W XVII wieku w Hucisku istniała huta szkła.

  Religia[ | edytuj kod]

  Na terenie wsi działalność duszpasterską prowadzi Kościół Rzymskokatolicki (parafia Niepokalanego Serca NMP).

  Hucisko (2.) w gminie Stryszawa

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Stryszawa. Stryszawa: 2012.
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 352 [dostęp 2020-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
  5. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  6. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  7. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ludowy Klub Sportowy Lachy Lachowice-Hucisko
 • Województwo bielskie – województwo istniejące w południowej Polsce w latach 1975–1998 ze stolicą w Bielsku-Białej.Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Aleksander Kondracki (ur. 1 listopada 1908 w Warszawie, zm. 13 kwietnia 1998 koło Villach w Austrii) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor najbardziej znanej regionalizacji fizycznogeograficznej Polski.
  Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Hucisku – parafia rzymskokatolicka w Hucisku należąca do dekanatu Sucha Beskidzka archidiecezji Krakowskiej. Erygowana w 1948, mieści się pod numerem 178.
  Przełęcz Hucisko (560 m) – przełęcz oddzielająca Pasmo Pewelskie od Pasma Laskowskiego. Według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji geograficznej Polski pasma te należą do Beskidu Makowskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Linia kolejowa nr 97 - jednotorowa, zelektryfikowana linia łącząca stację Skawina ze stacją Żywiec, otwarta w 1884 roku. Linia była częścią Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Pasmo Pewelskie – pasmo szczytów górskich i wzgórz, będące najbardziej na zachód wysuniętą częścią Beskidu Makowskiego. W niektórych przewodnikach i na niektórych mapach nazywane jest czasami Pasmem Pewelsko-Ślemieńskim lub Czeretnikami i zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.