• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hubert Curien

  Przeczytaj także...
  Francuska Akademia Nauk (fr. Académie des sciences) – korporacja uczonych założona w roku 1666 przez Ludwika XIV. Bezpośrednim inicjatorem jej utworzenia był Jan Baptysta Colbert, którego zamysłem było pobudzenie i wsparcie badań naukowych we Francji. Założenie tej akademii było prekursorskim posunięciem w dziedzinie organizacji nauki w XVII i XVIII wieku – była ona jedną z pierwszych tego rodzaju instytucji.Satif (arab. سطيف; fr. Sétif; łac. Sitifis) – miasto w północno-wschodniej Algierii, ośrodek administracyjny wilai Satif. Około 325 tys. mieszkańców. Przemysł spożywczy, chemiczny, cementowy, odzieżowy.
  Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN (fr. Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire) – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim, a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.

  Hubert Curien (ur. 30 października 1924 w Satifie, zm. 6 lutego 2005 w Loury) – francuski naukowiec, fizyk i nauczyciel akademicki, prezes Europejskiej Agencji Kosmicznej, minister nauki w kilku gabinetach.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Kształcił się w paryskim Lycée Saint-Louis. W 1944 zaangażował się w działalność francuskiego ruchu oporu. Po II wojny światowej ukończył fizykę w École Normale Supérieure w Paryżu. Pracował jako naukowiec i wykładowca na Uniwersytecie Paryskim oraz na Université Pierre-et-Marie-Curie. W pracy badawczej specjalizował się w zagadnieniach z zakresu krystalografii.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1966 dołączył do Centre national de la recherche scientifique jako dyrektor do spraw naukowych. Od 1969 do 1973 pełnił funkcję dyrektora generalnego CNRS, a następnie do 1976 dyrektora generalnego do spraw nauki i techniki w tej instytucji. W latach 1976–1984 kierował CNES, francuską instytucją rządową odpowiedzialną za rozwój badań kosmicznych. W okresie jego urzędowania miał miejsce m.in. start pierwszej rakiety Ariane. Należał do inicjatorów powołania Europejskiej Fundacji Naukowej, którą kierował od 1979. W pierwszej połowie lat 80. pełnił również funkcję prezesa Europejskiej Agencji Kosmicznej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Krystalografia (od greckich słów κρύσταλλος krystallos – „lód”, które później zaczęło oznaczać także kryształ górski i inne kryształy, oraz γράφω grapho – „piszę”) – dział nauki zajmujący się opisem, klasyfikacją i badaniem kryształów, krystalitów oraz substancji o strukturze częściowo uporządkowanej. Jej zakres pokrywa się częściowo z mineralogią, fizyką ciała stałego, chemią i materiałoznawstwem.

  Od lipca 1984 do marca 1986 sprawował urząd ministra badań naukowych w rządzie Laurenta Fabiusa. Ponownie zajmował to stanowisko od maja 1988 do marca 1993 w gabinetach, którymi kierowali Michel Rocard, Édith Cresson i Pierre Bérégovoy.

  W latach 1994–1996 stał na czele rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Od 1998 do 2000 kierował Fondation de France. Od 1993 członek Francuskiej Akademii Nauk, w latach 2001–2003 pełnił funkcję jej prezesa. W latach 1994–1997 był prezesem Academia Europaea.

  Odznaczony m.in. Legią Honorową II klasy oraz Orderem Narodowym Zasługi III klasy.

  Édith Cresson, z d. Campion (ur. 27 stycznia 1934 w Boulogne-Billancourt) - socjalistyczna polityk, pierwsza kobieta na stanowisku premiera Francji, od maja 1991 do kwietnia 1992.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Pr. Hubert Curien (1924–2005) (fr.). 4aspace.online.fr. [dostęp 2017-07-22].
  2. Hubert Curien (fr.). academie-sciences.fr. [dostęp 2017-07-22].
  3. Présidents de la République et Gouvernements sous la Ve (fr.). assemblee-nationale.fr. [dostęp 2017-07-22].
  4. Hubert Curien est mort (fr.). nouvelobs.com, 10 lutego 2005. [dostęp 2017-07-22].
  5. History of the Academia Europaea (ang.). ae-info.org. [dostęp 2017-07-22].
  Academia Europaea – europejska pozarządowa organizacja naukowa, działająca od 1988. W swojej misji deklaruje w szczególności działania na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, wspieranie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych zwłaszcza w zakresie spraw europejskich, promowanie wartości europejskiej nauki i badań. Akademia jest finansowana ze środków własnych, dotacji rządowych i wpłat ze strony współpracujących instytucji.Europejska Agencja Kosmiczna (ang. European Space Agency, ESA) – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Laurent Fabius (ur. 20 sierpnia 1946 w Paryżu) – francuski polityk. W latach 1984-1986 premier Francji. Dwukrotnie przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, jeden z liderów Partii Socjalistycznej. Od 2012 minister spraw zagranicznych.
  Francuski ruch oporu 1940-1944 (fr. Résistance) – walka społeczeństwa francuskiego przeciwko okupantom niemieckim oraz władzom kolaboracyjnym podczas II wojny światowej.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Pierre Bérégovoy (ur. 23 grudnia 1925 w Déville-lès-Rouen, zm. 1 maja 1993 w Paryżu) – francuski polityk socjalistyczny, premier Francji w okresie prezydentury François Mitterranda, w latach 1992-1993.
  Centre National de la Recherche Scientifique, CNRS (pl. Krajowe Centrum Badań Naukowych) - francuska państwowa instytucja naukowa, skupiająca się na rozwoju dziedzin nauki w tym technicznych, będąca pod kuratelą francuskiego ministra do spraw nauki.
  Ariane jest serią europejskich cywilnych rakiet nośnych. W języku francuskim nazwa Ariane oznacza postać z mitologii greckiej: Ariadnę. Słowo to określa również w języku francuskim rodzinę ptaków (kolibry). Wszystkie starty przeprowadzane są z Gujańskiego Centrum Kosmicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.