• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hubert Beckhaus

  Przeczytaj także...
  Rogoźno (niem. Rogasen) – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie obornickim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Rogoźno. Położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wełną i jeziorem Rogoźno. Miasto historycznie przynależy do Wielkopolski.Wincenty Głębocki (ur. 5 kwietnia 1858 w Psarskich k. Pniew, zm. 22 lutego 1903 w Ostrowie) – polski ksiądz, pedagog – prefekt.
  Westfalia (niem. Westfalen) – kraina historyczna w Niemczech, między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück. Obecnie część kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Północno-wschodnia część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.
  Postument ku czci Huberta Beckhausa w Parku K. Marcinkowskiego w Ostrowie Wlkp.

  Hubert Beckhaus (ur. 3 stycznia 1839 w Stadtlohn w Westfalii, zm. 8 stycznia 1900 w Ostrowie) – doktor, niemiecki hellenista, latynista, pedagog.

  Ukończył studia filologiczne na uniwersytecie w Berlinie. Tytuł doktora filozofii otrzymał na tej samej uczelni w roku 1863. W tym samym roku zdał egzamin nauczycielski. W latach 18641873 pracował jako nauczyciel w szkołach w Rogoźnie, gdzie też otrzymał tytuł Oberlehrer (Starszy Nauczyciel).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Od 1873 roku do śmierci w roku 1900 pełnił funkcję dyrektora Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie. Pełnił swoją funkcję w czasie Kulturkampfu mimo to zasłynął z niezwykle wyrozumiałego stosunku do działalności narodowej uczących się w gimnazjum Polaków. Jego najbliższym przyjacielem był znany z chronienia konspirujących uczniów ksiądz Wincenty Głębocki. Uchodził też za jednego z najlepszych pedagogów – był dyrektorem przez 27 lat i w tym czasie nie było ani jednego przypadku niezdania egzaminu maturalnego. Apologeta wychowania klasycznego.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Stanisława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim – jedna z najstarszych szkół średnich w dawnym Księstwie Poznańskim, druga w Ostrowie, swoją historią sięgająca połowy XIX w.

  W latach 1875-1900 uczył też w ostrowskiej Miejskiej Wyższej Szkole dla Dziewcząt przyczyniając się znacznie do jej rozwoju.

  Cieszył się wielkim szacunkiem w Ostrowie. Odznaczony Orderem Czerwonego Orła i (w 1895) Orderem Domu Hohenzollernów. W 1898 otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Ostrowa. Już po śmierci został uhonorowany w Ostrowie ulicą oraz obeliskiem (odrestaurowany, stoi dziś w Parku Karola Marcinkowskiego).

  Kulturkampf (z niem. „walka kulturowa”) – nazwą tą powszechnie określa się wydarzenia w Cesarstwie Niemieckim, w latach 1871–1878, kiedy to kanclerz Otto von Bismarck usiłował doprowadzić do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w państwie. Termin ten jednak bywa stosowany również w odniesieniu do konfliktów obyczajowych i kulturowych w innych miejscach i w innych czasach.Stadtlohn – miasto w Niemczech, położone w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w powiecie Borken. W 2010 roku liczyło 20 631 mieszkańców.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Geibel als Verkündiger der deutschen Einheit durch Kaiser Wilhelm, 1888.
 • Shakespeares Mackbeth und die Schillersche Bearbeitung, 1889.
 • Zu Schillers Jungfrau von Orleans, 1890.
 • Zu Schillers Wallenstein, 1892.
 • Opublikował także:

 • Zur Geschichte des Gymnasiums zu Ostrowo 1895 (o początkach Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie),
 • Die ideale Bedeutung des Gymnasiums 1896 (tekst wygłoszony w 1895 roku na uroczystościach rocznicowych Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie).
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jarosław Biernaczyk, Hubert Beckhaus, w: Alma Mater Ostroviensis – Księga Pamięci – Non Omnis Moriar, tom X, Ostrów Wielkopolski 2003.
 • Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim – najstarsza szkoła średnia w Ostrowie Wielkopolskim i trzecia polska na terenach zaboru pruskiego. Jej historia sięga roku 1845.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Ostrów Wielkopolski (dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski, w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w województwie wielkopolskim(dawniej województwo kaliskie), na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy Ostrów Wielkopolski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.