• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Huascar

  Przeczytaj także...
  Chronologiczna lista władców Imperium Inków, początkowo władających niewielkim królestwem w dolinie Cuzco, z czasem, na drodze podbojów, przekształconym w imperium sięgające od dzisiejszej Kolumbii do północnego Chile i Argentyny.Huayna Capac (kecz. Wspaniały Młodzieniec) (ur. 1467, zm. 1525) - jedenasty król Inków (Sapa Inca), ostatni z wielkich władców inkaskiego imperium.
  Atahualpa (kecz. Ataw Wallpa – Szczęśliwy Ptak, ur. 1497 w Quito, zm. 26 lipca 1533 w Cajamarca), zwany również Atabalipa lub Atawallpa, trzynasty władca imperium Inków (Tawantinsuyu) syn Huayny Capaca i księżniczki z Quito o imieniu Tocto Coca (Toctollo).

  Huascar (kecz. łańcuch, zm. 1532) - trzynasty władca Inków (Sapa Inca) od 1527 do 1532 roku, syn króla Huayny Capaca.

  Po śmierci ojca, w 1527 r. został władcą imperium Inków. Zamordowany na rozkaz swojego młodszego brata Atahualpy, z którym prowadził wojnę domową.

  Huascar został tak nazwany od łańcucha, który kazał wykonać Huayna Capac z okazji jego narodzin (huasca to łańcuch w keczua). Nie wiadomo, kiedy się urodził. Kiedy jego ojciec, Huayna Capac, był na łożu śmierci, podzielił Tahuantinsuyu między nieślubnego syna Atahualpę i Huascara. Huayna Capac zmarł, a Huascar szybko przekonał się, że testament ojca nie jest dla niego korzystny. Wysłał więc posłów do brata z żądaniem uznania przez niego swojej zwierzchności. Atahualpa kazał obedrzeć posłańców ze skóry. Tylko jednego oszczędził, aby mógł zanieść Huascarowi wiadomość o zniewadze. Zaczęła się wojna. Po stronie Atahualpy opowiedzieli się wodzowie Chalcuchima, Quis Quis i Rumi Nawi (kamienne oko), a także większość armii. Po trzech latach Atahualpa wygrał, jednak wtedy w Tahuantinsuyu pojawił się Francisco Pizarro. Niedługo przed śmiercią Atahualpy Huascar został utopiony.

  Państwo Inków, Królestwo Inków, Imperium Inków (kecz. Tahuantinsuyu, Imperium Czterech Części, Zjednoczone Cztery Części – patrz mapa podziału administracyjnego) – historyczne państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, w okresie swego największego rozkwitu obejmujące tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru oraz częściowo Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny.Język keczua, kiczua (runa simi; hiszp. quechua) – język z rodziny keczua, którym posługują się Indianie Keczua. Był językiem urzędowym imperium inkaskiego aż do jego upadku, a po konkwiście do jego rozpowszechnienia przyczynili się misjonarze, przyjmując go za oficjalny język ewangelizacji. Obecnie językiem keczua posługuje się ok. 11 mln osób, głównie w Andach, od Argentyny, przez Ekwador aż po Kolumbię, a w Peru oraz Boliwii jest jednym z języków urzędowych (obok hiszpańskiego). Z języka keczua wywodzą się takie polskie wyrazy, jak inka, lama, puma, kauczuk, kondor czy guano.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.