• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hualian

  Przeczytaj także...
  Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.Saipan – największa wyspa Marianów Północnych (terytorium zależne USA) położona w zachodniej części Oceanu Spokojnego, około 200 km na północ od Guam. Znajduje się tu stolica terytorium – Capital Hill. Wyspa stanowi, wraz z wyspą Aguijan jeden z okręgów administracyjnych Marianów Północnych – Saipan.
  Juta (Corchorus L.) – rodzaj roślin z rodziny ślazowatych Malvaceae (w niektórych, zwłaszcza dawniejszych systemach z lipowatych Tiliaceae). Należy tu ok. 40 gatunków występujących w obszarach tropikalnych. Gatunkiem typowym jest Corchorus olitorius L.

  Hualian (chiń.: 花蓮; pinyin: Huālián; pe̍h-ōe-jī: Hoa-liân) – miasto i port na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, u podnóża Gór Tajwańskich, siedziba powiatu Hualian. W 2010 roku miasto liczyło 109 251 mieszkańców.

  Geografia[]

  Miasto leży we wschodniej części wyspy Tajwan, nad Oceanem Spokojnym, w północnej części doliny ryftowej Taidong, która oddziela łańcuch górski Zhongyang Shanmai od stromych i urwistych wzgórz na wybrzeżu wyspy, ciągnących się w kierunku południowym, aż do miasta Taidong. Hualian jest położone na terenie aktywnym sejsmicznie i jest narażone na wstrząsy sejsmiczne. Do najsilniejszego trzęsienia doszło w 1951 roku .

  Hualian (chiń.: 花蓮縣; pinyin: Huālián Xiàn; pe̍h-ōe-jī: Hoa-liân-kōan) – powiat we wschodniej części Tajwanu. W 2010 roku liczył 338 805 mieszkańców. Siedzibą powiatu jest miasto Hualian.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W pobliżu miasta przepływa rzeka Hualian Xi.

  Historia[]

  Pierwsze osady powstały na terenie miasta w XIX w. W 1910 roku, w czasie okupacji japońskiej, utworzono w Hualian lokalny ośrodek administracyjny. Nastąpił wzrost osadnictwa japońskich rolników, którzy trudnili się produkcją ryżu, trzciny cukrowej, juty i kamfory. W 1945 roku miasto przekazano władzom chińskim. W latach 70. XX w. unowocześniono port, tak aby mógł przyjmować statki towarowe.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.

  Współpraca[]

 • Korea Południowa Ulsan, Korea Południowa
 • Japonia Yonaguni, Japonia
 • Stany Zjednoczone Albuquerque, Stany Zjednoczone
 • Stany Zjednoczone Bellevue, Stany Zjednoczone
 • Południowa Afryka Oudtshoorn, Republika Południowej Afryki
 • Japonia Takachiho, Japonia
 • Filipiny Santa Maria, Filipiny
 • Mariany Północne Saipan, Mariany Północne
 • Zobacz też[]

  Port Hualian

  Przypisy

  1. 鄉鎮市區戶口數 – 中華民國99年12月底 (chiń.). 內政部社會司. [dostęp 2011-08-02].
  2. Hua-lien (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2010-05-30].
  Mariany Północne (Wspólnota Marianów Północnych; ang.: Northern Mariana Islands, Commonwealth of the Northern Mariana Islands; czamorro: Notte Mariånas, Sankattan Siha Na Islas Mariånas) – terytorium stowarzyszone (Terytorium zorganizowane o statusie wspólnoty -US Commonwealth) Stanów Zjednoczonych położone w północno-zachodniej Oceanii.Port Hualian (chin. trad. 花蓮港, pinyin Huālián Gǎng) – port morski na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, nad Oceanem Spokojnym, położony obok miasta Hualian.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Bellevue – miasto w USA w stanie Waszyngton nad jeziorem Lake Washington w hrabstwie King, 117 tys. mieszkańców (dane z 2006 roku). Piąte pod względem wielkości miasto zespołu miejskiego Seattle. Przez wiele lat było traktowane jako zespół podmiejski, teraz jednak jest uważane za miasto satelitarne Seattle.
  Pe̍h-ōe-jī (POJ) (język chiński 白話字 pinyin: báihuà zì) - system zapisu języka chińskiego za pomocą alfabetu łacińskiego, wprowadzony w XIX w. przez chrześcijańskich misjonarzy w Fujian i na Tajwanie. Do tej pory bywa używany do zapisu odmiany hokkien, zwłaszcza języka tajwańskiego. Istnieje także wersja tego systemu dla języka hakka, zwana pha̍k-fa-sṳ, dla języka mindong bàng-uâ-cê, oraz dla dialektu teochew, nazywana pêh-uē-jī.
  Hualian Xi (chiń. trad.: 花蓮溪; pinyin: Huālián Xī; Wade-Giles: Hua-lien Hsi) – rzeka we wschodniej części Tajwanu. Jej źródło znajduje się na zboczach góry Bazi Shan, w paśmie Zhongyang Shanmai. Długość rzeki wynosi 57,28 km, a powierzchnia jej dorzecza to 1507,09 km². Przepływa przez powiat Hualian i uchodzi do Oceanu Spokojnego w Ji’an, na południe od Hualian.
  Dolina ryftowa – głęboka rozpadlina dna oceanicznego (rzadziej na powierzchni kontynentu), z której co jakiś czas wypływają intensywne strumienie lawy bazaltowej. Pod nią, w astenosferze, występują ogniska magmowe związane z emisją ciepła z głębokiego płaszcza. W miejscu doliny ryftowej skorupa ziemska jest rozrywana (spreading). Oba brzegi doliny ryftowej oddalają się od siebie. W rejonie doliny ryftowej panują warunki tensji.
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.