Hua Mulan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hua Mulan – pochodząca z chińskiej legendy postać dziewczyny, która w męskim przebraniu służyła w wojsku.

Północna dynastia Wei, chiń. 北魏朝 Běi Wèi Cháo – dynastia panująca w północnych Chinach w latach 386 - 535.Walt Disney Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.

Według spisanej za czasów dynastii Song Ballady o Mulan (木蘭辭) ojciec Mulan, mimo podeszłego wieku ze względu na brak dorosłego męskiego potomka, otrzymał powołanie do wojska. Chcąc pomóc ojcu, Hua Mulan przebrała się za mężczyznę i zamiast niego zaciągnęła się do armii. Przez 12 lat brała udział w wojnach, dochodząc do wysokiego stanowiska oficerskiego. Żaden ze współtowarzyszy broni nigdy nie rozpoznał jej prawdziwej płci i tożsamości. Dopiero jakiś czas później, gdy żołnierze chcieli odwiedzić swego dowódcę w domu, zamiast mężczyzny spotkali siedzącą przy krośnie kobietę.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Akcja legendy toczy się zazwyczaj w okresie walk z Xiongnu za czasów północnej dynastii Wei (386-535). Postać Mulan przedstawiana jest w chińskiej literaturze jako przykład nabożności synowskiej.

Na motywach legendy o Mulan powstał w 1998 roku film Mulan, wyprodukowany przez wytwórnię Walt Disney Pictures, a także film w reżyserii Jingle Ma Mulan (Hua Mulan) z 2009 roku z Zhao Wei w roli tytułowej. Postać Mulan pojawia się też w serialu Dawno, dawno temu.


Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Sally Heinrich: Key into China. Carlton South Vic: Curriculum Press, 2007, s. 76. ISBN 978-1-86366-697-8.
 2. Haiwang Yuan: The magic lotus lantern and other tales from the Han Chinese. Westport: Libraries Unlimited, 2006, s. 135. ISBN 1-59158-294-6.
 3. Zhao Wei Is 'Mulan' (ang.). english.cri.cn. [dostęp 2010-12-01].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wolfram Eberhard: Symbole chińskie. Słownik. Kraków: Wydawnictwo Universitas, 2007. ISBN 978-83-242-0766-4.
 • Nabożność synowska (chiń. 孝, kant. haau, jap. kou lub kyou) – jedna z najważniejszych cnót w konfucjanizmie oraz innych dalekowschodnich systemach etycznych. Jej chińskiej nazwy, xiao, często się nie tłumaczy, bo oznacza ona: miłość, szacunek i posłuszeństwo wobec rodziców, przodków i krewnych. Mimo ogromnych przemian społecznych w XX wieku, nabożność synowska jest jedną z wartości wysoko cenionych w Chinach, obu Koreach, Japonii, Wietnamie, a także na Tajwanie i w Singapurze.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Zhao Wei (chiń. upr.: 赵薇; chiń. trad.: 趙薇; pinyin: Zhào Wēi; ur. 12 marca 1976 w Wuhu w prowincji Anhui) – chińska aktorka i piosenkarka. Powszechnie jest znana jako Vicki Zhao.
  Dawno, dawno temu (ang. Once Upon a Time) – amerykański serial telewizyjny fantastyczno-dramatyczny, wyprodukowany przez scenarzystów Edwarda Kitsisa i Adama Horowitza, twórców Zagubieni oraz Tron: Dziedzictwo. Spin-offem produkcji jest serial "Once Upon a Time in Wonderland", opowiadający historię Alicji (Sophie Lowe) w Krainie Czarów.
  Mulan (chiń.: 花木兰; pinyin: Huā Mùlán) – chiński dramat historyczny z 2009 roku. Film oparty jest na historii Hua Mulan, na wpół legendarnej chińskiej wojowniczki.

  Reklama