• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hsu Hsin-liang

  Przeczytaj także...
  Demokratyczna Partia Postępowa lub Demokratyczna Partia Postępu (chiń. upr.: 民主进步党; chiń. trad.: 民主進步黨; pinyin: Mínzhǔ Jìnbù Dǎng, ang. Democratic Progressive Party, DPP) – tajwańska partia polityczna założona w 1986 przez opozycyjnych działaczy podziemia demokratycznego. Opowiada się w polityce zagranicznej za niepodległością Tajwanu i liberalizmem w polityce gospodarczej. Przewodniczy koalicji wyborczej Zielonych. W latach 2000-2008 partia rządząca.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Taoyuan (chiń.: 桃園; pinyin: Táoyuán; pe̍h-ōe-jī: Thô-hn̂g) – miasto w północnym Tajwanie, siedziba powiatu Taoyuan. W 2010 roku liczyło 406 851 mieszkańców.
  Hsu Hsin-liang podczas wiecu w 1992 roku

  Hsu Hsin-liang (chiń. upr.: 许信良; chiń. trad.: 許信良; pinyin: Xǔ Xìnliáng; ur. 27 maja 1941) – polityk tajwański.

  Należy do grupy etnicznej Hakka, ukończył studia na tajwańskim Uniwersytecie Chengchi oraz University of Edinburgh. Początkowo działacz Kuomintangu, w latach 1973-1977 członek zgromadzenia prowincjonalnego prowincji Tajwan. W 1977 roku wystartował jako kandydat niezależny w wyborach do zgromadzenia lokalnego powiatu Taoyuan; choć odniósł zdecydowane zwycięstwo, partia rządząca usiłowała zablokować objęcie przez niego urzędu. Od tego momentu oddalił się od KMT i zaangażował w działalność opozycyjną. W 1979 roku zmuszony do emigracji, wyjechał do USA.

  Port lotniczy Tajpej-Taiwan Taoyuan (kod IATA: TPE, kod ICAO: RCTP) – międzynarodowe lotnisko położone w powiecie Taoyuan, w prowincji Tajwan, 25 km na zachód od Tajpej w Republice Chińskiej (na północnym Tajwanie).Frank Chang-ting Hsieh (chiń. upr.: 谢长廷; chiń. trad.: 謝長廷; pinyin: Xiè Chángtíng; ur. 18 maja 1946 w Dadaocheng) – polityk tajwański.

  Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych zaangażował się w działalność antykuomintangowskiej emigracji, założył własną Tajwańską Partię Rewolucyjną. W 1986 roku próbował wrócić na Tajwan, jednak zawrócono go z lotniska w Tajpej. W 1989 roku nielegalnie przedostał się do kraju łodzią rybacką z ChRL. Aresztowany i skazany za nielegalne przekroczenie granicy, został na początku 1990 roku zwolniony z więzienia na mocy amnestii.

  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.Uproszczone pismo chińskie (chin. upr. 简体字; chin. trad. 簡體字; pinyin jiǎntǐzì) to odmiana pisma chińskiego. Uproszczenia dokonano w Chińskiej Republice Ludowej w latach 50. XX wieku. Celem reformy było ułatwienie nauki pisma i walka z analfabetyzmem. Modyfikując ok. 50 proc. najbardziej skomplikowanych z używanych dotąd znaków cel ten osiągnięto. Pismo uproszczone używane jest także w Singapurze.

  Po powrocie na Tajwan zaangażował się w działalność w szeregach Demokratycznej Partii Postępowej. W latach 1992-1993 oraz 1996-1998 był jej przewodniczącym. Nie uzyskawszy w wyborach prezydenckich w 2000 roku nominacji z ramienia DPP, wystartował jako kandydat niezależny, zdobywając zaledwie 0,63% głosów. Opuścił także szeregi DPP, w następnych latach stając się zaciekłym krytykiem prezydenta Chen Shui-biana, nie zgadzając się z prowadzoną przezeń polityką antychińską i postulatem dążenia do niepodległości Tajwanu.

  Chen Shui-bian (chin. upr. 陈水扁, chin. trad. 陳水扁, pinyin Chén Shuǐbiǎn; ur. 12 października 1950) – tajwański polityk, dziesiąty prezydent Republiki Chińskiej.Hakka - grupa Chińczyków Han, mówiąca językami z grupy hakka, sinickiej rodziny języków. Kulturowo najbardziej odbiegająca od innych podgrupa Chińczyków, uważająca się jednak za Hanów i tak oficjalnie klasyfikowana. Większość zamieszkuje Chińską Republikę Ludową; stanowią też ok. 12% ludności Tajwanu. Duże kolonie Hakków tworzą część chińskiej diaspory w Azji Południowo-Wschodniej.

  Choć podczas rządów Chen Shui-biana wspierał obóz polityczny Niebieskich, w wyborach prezydenckich w 2008 roku nieoczekiwanie udzielił poparcia kandydatowi DPP Frankowi Hsiehowi. Niedługo potem powrócił w szeregi DPP, pozostał jednak krytyczny wobec jej niepodległościowych postulatów. Podczas konferencji prasowej w kwietniu 2013 roku opowiedział się za pokojowym dialogiem i współpracą ekonomiczną pomiędzy obydwoma stronami Cieśniny Tajwańskiej.

  Tradycyjne pismo chińskie (chin. trad. 繁體字, chin. upr. 繁体字, pinyin fántǐzì) to odmiana pisma chińskiego, w której znaki mają tradycyjną postać, umożliwiającą czytanie dawniejszych tekstów. Są one dość skomplikowane, dlatego w latach 50. XX wieku w ChRL wprowadzono reformę pisma, w wyniku czego powstały znaki uproszczone. Pismo tradycyjne jest używane w Republice Chińskiej na Tajwanie, oraz w Hongkongu i Makau. Nazywane jest także ortodoksyjnym, złożonym lub właściwym pismem chińskim.Stronnictwo polityczne „Niebieskich” (chiń. upr.: 泛蓝联盟; chiń. trad.: 泛藍聯盟; pinyin: Fànlán Liánméng lub chiń. upr.: 泛蓝军; chiń. trad.: 泛藍軍; pinyin: Fànlán Jūn) – grupa konserwatywnych i nacjonalistycznych politycznych partii tajwańskich wywodzących się z ruchu czangowskiego. Niebiescy opowiadają się za wymianą gospodarczą i kulturalną z Chińską Republiką Ludową i zjednoczeniem w przyszłości obydwu państw chińskich.

  Przypisy

  1. Hsu Hsin-liang: Veteran dissident (ang.). bbc.co.uk, 2000-03-03. [dostęp 2013-04-23].
  2. Alan M. Wachman, Taiwan. National Identity and Democratization, M. E. Sharpe, New York, 1994, s. 267.
  3. J. Bruce Jacobs, Democratizing Taiwan, Brill, Leiden 2012, s. 142.
  4. Taiwan's Presidential Politics: Democratization and Cross-Strait Relations in the Twenty-first century, edited by Muthiah Alagappa, M. E. Sharpe, New York 2001, s. 49.
  5. Presidential election: 26 days to go: Former DPP chairman Hsu joins Hsieh ranks (ang.). Taipei Times, 2008-02-25. [dostęp 2013-04-23].
  6. Ex-DPP head throws hat into primary ring (ang.). Focus Taiwan, 2011-03-25. [dostęp 2013-04-23].
  7. Chris Wang: Former DPP chairman calls for grand coalition (ang.). Taipei Times, 2013-04-13. [dostęp 2013-04-23].

  Bibliografia[]

 • John F. Copper, Consolidating Taiwan's democracy, University Press of America, Lanham 2005.
 • John F. Copper, The A to Z of Taiwan (Republic of China), Scarecrow Press, Lanham 2007.
 • Prowincja Tajwan (chin. trad. 臺灣省 lub 台灣省; chin. upr. 台湾省) – jedna z dwóch prowincji Republiki Chińskiej, obok prowincji Fujian. Po reformie administracyjnej z 1997 roku większość kompetencji samorządu została przekazana władzom centralnym i prowincja zarządzana jest bezpośrednio przez Yuan Wykonawczy.Kuomintang (KMT) lub Guomindang (GMD) (po polsku "Chińska Partia Narodowa") – partia (pierwotnie reprezentująca tzw. chiński socjalizm) utworzona w Chinach w 1912 przez Song Jiaorena. Wygrała wybory do parlamentu w lutym 1913. W październiku prezydent Chin Yuan Shikai nakazał rozwiązanie Kuomintangu i usunięcie jego członków z parlamentu. (zobacz Historia Chin).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.