• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hryhorij Surkis

  Przeczytaj także...
  Rada Najwyższa Ukrainy (ukr. Верховна Рада України, "Werchowna Rada") – jednoizbowy parlament Ukrainy. Nazwa ta jest typowa dla krajów post-radzieckich, których parlamenty często noszą nazwę "Rad Najwyższych" (ros. Верховный Совет). Nazwę taką nosi również parlament Autonomicznej Republiki Krymu. Obecna Rada Najwyższa Ukrainy jest bezpośrednią następczynią Rady Najwyższej Ukraińskiej SRR, która w 1991 ogłosiła niezależność kraju i odłączenie się od Związku Radzieckiego.Łeonid Danyłowycz Kuczma, ukr. Леонід Данилович Кучма (ur. 9 sierpnia 1938 w Czajkiniach w obwodzie czernihowskim) – ukraiński polityk, premier w latach 1992–1993 i prezydent w latach 1994–2005.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Hryhorij Mychajłowycz Surkis, ukr. Григорій Михайлович Суркіс (ur. 4 września 1949 w Odessie) – ukraiński polityk, przedsiębiorca i działacz sportowy, były właściciel i były prezes klubu Dynamo Kijów, prezydent Federacji Piłki Nożnej Ukrainy w latach 2000–2012.

  Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W młodości uprawiał piłkę nożną, jako bramkarz drużyn SKA Odessa oraz rezerw Dynama Kijów. W 1972 ukończył studia w Kijowskim Instytucie Technologicznym Przemysłu Spożywczego. W latach 1974–1988 pracował w przedsiębiorstwie "Kijewżiłstrojmontaż", zaś od 1988 w Miejskim Komitecie Wykonawczym w Kijowie.

  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 (ukr. Чемпіонат Європи з футболу 2012), oficjalnie UEFA Euro 2012 (ukr. УЄФА Євро 2012) – czternasty turniej o mistrzostwo Europy w piłce nożnej mężczyzn, zorganizowany wspólnie przez Polskę i Ukrainę.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.

  Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości zaangażował się w działalność biznesową. W latach 1993–1998 stał na czele koncernu przemysłowo-finansowego "Sławutycz". Związany był z grupą biznesmenów i polityków, zorganizowanych jako w ramach Zjednoczonej Socjaldemokratycznej Partii Ukrainy, której przewodniczący Wiktor Medwedczuk od 2002 przez kilka lat kierował administracją prezydenta Łeonida Kuczmy. W ramach działalności politycznej z ramienia SDPU(O) przez dwie kadencje (od 1998 do 2006) zasiadał w Radzie Najwyższej Ukrainy. Uczestniczył w delegacji ukraińskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ihor Mychajłowycz Surkis, ukr. Ігор Михайлович Суркіс (ur. 22 listopada 1958 w Kijowie) – ukraiński polityk pochodzenia żydowskiego, biznesmen i działacz sportowy, współwłaściciel i prezes klubu piłkarskiego Dynamo Kijów.

  Jako działacz sportowy zaangażował się w pracę w kijowskim Dynamie. Od 1993 był jego prezesem. Pod jego kierownictwem Dynamo stało się najsilniejszym i najlepszym klubem Ukrainy, przez kilka sezonów dominującym w lidze ukraińskiej oraz regularnie kwalifikującym się do rozgrywek Ligi Mistrzów. Dzięki biznesowemu wsparciu kijowski klub mógł pozwolić sobie na wzmacnianie zespołu najlepszymi graczami z ligi ukraińskiej, a także zawodnikami zagranicznymi. Zrzekł się stanowiska prezesa na rzecz swojego młodszego brata Ihora.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ukraiński Związek Piłki Nożnej (ukr.: ФФУ – Федерація футболу України, FFU – Federacija futbołu Ukrajiny) – związek piłkarski na Ukrainie założony w 1991. Związek prowadzi reprezentację kraju. Siedzibą związku jest Kijów.

  W latach 1996–2000 był prezesem Zawodowej Ligi Piłkarskiej Ukrainy oraz wiceprezydentem Federacji Piłki Nożnej Ukrainy. W sierpniu 2000 został wybrany prezydentem Federacji, w lipcu 2004 powołano go na drugą kadencję, a w 2007 – na trzecią. Działa również w międzynarodowych strukturach piłkarskich. W 2004 zasiadł w Komitecie Wykonawczym UEFA. Skutecznie lobbował na rzecz przyznania organizacji Mistrzostw Europy w 2012 Polsce i Ukrainie. Wiceprezydent UEFA w kadencji 2013–2015.

  UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).Order „Za Zasługi" (ukr. Орден «За заслуги», Orden «Za zasłuhy») – państwowe odznaczenie ukraińskie, ustanowione w 1996 roku. Nadaje się go także obcokrajowcom lub osobom nieposiadającym obywatelstwa.

  W 2019 powrócił do ukraińskiego parlamentu z ramienia prorosyjskiej formacji Opozycyjna Platforma – Za Życie.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Order "Za zasługi" III klasy
 • Order "Za zasługi" II klasy
 • Order Księcia Jarosława Mądrego V klasy (2006)
 • Order Księcia Jarosława Mądrego IV klasy (2012)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nota biograficzna na stronie liga.net (ros.). [dostęp 2012-08-31].
 • Order Księcia Jarosława Mądrego (ukr. Орден князя Ярослава Мудрого, Orden kniazia Jarosława Mudroho) - państwowe odznaczenie ukraińskie, ustanowione w 1995. Odznaczeni mogą być również obcokrajowcy lub osoby nie posiadające obywatelstwa.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rada Europy (ang. Council of Europe, fr. Conseil de l’Europe) – międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Jej głównym celem jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.
  Opozycyjna Platforma – Za Życie (ukr. Опозицiйна платформа — За життя) - ukraińska partia socjalliberalna o profilu prorosyjskim i eurosceptycznym, założona w 2018 przez m.in. byłych działaczy partii Ukraina – Naprzód!, Za Życie i Bloku Opozycyjnego oraz działaczy organizacji pozarządowej Ukraiński Wybór.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Wiktor Wołodymyrowicz Medwedczuk, ukr. Віктор Володимирович Медведчук (ur. 7 sierpnia 1954 w Rosji) – ukraiński polityk, były szef administracji prezydenta Leonida Kuczmy.
  Dynamo Kijów (ukr. Футбольний Клуб «Динамо» Київ, Futbolnyj Kłub "Dynamo" Kyjiw, ros. Футбольный Клуб «Динамо» Киев, Futbolnyj Kłub "Dinamo" Kijew) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Kijowie, założony w 1927, najbardziej utytułowany ukraiński klub, wielokrotny mistrz ZSRR i niepodległej Ukrainy, dwukrotny zdobywca europejskiego Pucharu Zdobywców Pucharów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.