• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hrubieszów  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]
  Przeczytaj także...
  Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w Dekanacie Hrubieszów Północ. Została erygowana w 1982. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. Andrzej Puzon. Mieści się przy ulicy Dwernickiego. Parafia obejmuje ulice: Bartłomieja, Batalionów Chłopskich, Chełmska, Chmielna, Cicha, Ciesielczuka strona zach., Dwernickiego, Grabowiecka, Grotthusów, Grunwaldzka, Jagiełły, Komandora Krawczyka, Konopnickiej, Kopernika, Kościuszki, Królowej Jadwigi, Litewska, Matejki, Nowe Osiedle przy Piekarni, Osiedle Lipice (nie ma jeszcze nazw ulic), Przemysłowa, Reja, Rubinowa, Słowackiego, Uchańska, Unii Horodelskiej, Wesoła, Zygmunta Augusta, Żeromskiego.Parafia Ducha Świętego w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w Dekanatu Hrubieszów Południe. Została erygowana w 2001. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. Marek Giergiel. Mieści się przy ulicy Nowej. Parafia obejmuje ulice: Nowa, Gródecka, Wyzwolenia, Krasickiego, Ceglana, Łąkowa, Kolejowa, Dworcowa, Polna (część), Listopadowa (część), Piłsudskiego (część) oraz wsie: Czumów, Gródek, Kol. Gródek i Ślipcze.

  Hrubieszów (do 1802 Rubieszów, ukr. Грубешів, Hrubesziw) – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, siedziba powiatu hrubieszowskiego.

  Według danych z 31 grudnia 2012 r. miasto miało 18 731 mieszkańców.

  W okolicach miasta znajdują się liczne wczesnośredniowieczne cmentarzyska, kurhany i inne odkrycia archeologiczne (m.in. w Gródku, Masłomęczu i Kryłowie).

  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Janusz Rybak (ur. 21 marca 1958 w Hrubieszowie), polski piłkarz, napastnik. Występował m.in. w Unii Hrubieszów, Wiśle Puławy i Radomiaku Radom.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Demografia
 • 3 Historia
 • 4 Żydzi hrubieszowscy
 • 5 Zabytki
 • 6 Wspólnoty religijne
 • 6.1 Kościoły rzymskokatolickie
 • 6.2 Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
 • 6.3 Kościoły ewangeliczne
 • 6.4 Świadkowie Jehowy
 • 7 Gospodarka
 • 8 Komunikacja
 • 9 Osoby związane z miastem
 • 9.1 Honorowi obywatele Hrubieszowa
 • 9.2 Urodzeni w Hrubieszowie
 • 9.3 Inni
 • 10 Sport w Hrubieszowie
 • 11 Wojsko
 • 12 Zespół wokalny „Lechici”
 • 13 Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej
 • 14 Edukacja
 • 15 Miasta partnerskie
 • 16 Szlaki turystyczne
 • 17 Zobacz też
 • 18 Przypisy
 • 19 Linki zewnętrzne
 • Dawid Nowak (ur. 30 listopada 1984 w Hrubieszowie) – polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w polskim klubie Cracovia. Były reprezentant Polski.Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.

  Położenie[]

  Miasto jest położone w ramionach rzeki Huczwy, dopływu Bugu i znajduje się zaledwie 18 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Zosinie (5 km w linii prostej przez Bug). Hrubieszów jest najdalej na wschód wysuniętym miastem Polski, leżącym w środku Kotliny Hrubieszowskiej (Wyżyna Wołyńska). Region głównie rolniczy w rejonie najżyźniejszych gleb Polski – czarnoziemu. Okolice Hrubieszowa leżą w obrębie dawnych Grodów Czerwieńskich. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa zamojskiego.

  A cappella (wł. w dosłownym tłumaczeniu: "jak w kaplicy", w dalszym – "w stylu kościelnym") – termin określający styl muzyczny polegający na wykonywaniu przez chór utworów wielogłosowych bez towarzyszenia instrumentów. Ów styl wykształcił się na gruncie muzyki kościelnej XVI wieku, a jego teoretyczne dookreślenie dokonało się na kanwie teorii muzyki w I połowie XVII wieku.Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.

  Według danych z 1 stycznia 2009 powierzchnia miasta wynosi 33,03 km². Miasto stanowi 2,6% powierzchni powiatu.

  Według danych z roku 2008 71,0% powierzchni Hrubieszowa stanowiły użytki rolne, a użytki leśne 2,5%

  Zarówno powiat jak i miasto leżą na terenie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

  Parafia Świętego Stanisława Kostki w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w Dekanatu Hrubieszów Południe. Została erygowana w 2001. Jest najmłodszą w mieście. Jest prowadzona przez ojców Bernardynów. Jej proboszczem jest o. Wenancjusz Stasiuk OFM. Mieści się przy Placu Staszica. Parafia obejmuje ulice: 27. Dywizji Piechoty AK, Gęsia, Górna, Kilińskiego (od nr 16 B), Kręta, Krucza, Ludna, Partyzantów, Pl. Staszica, Pogodna, Szeroka, Szewska, Targowa, Wodna, Żeromskiego (do mostu).Parafia Świętego Mikołaja w Hrubieszowie – parafia rzymskokatolicka w Hrubieszowie, w dekanacie Hrubieszów Południe, została erygowana w 1400 i jest najstarszą w mieście.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (KUL, łac. Catholica Universitas Lublinensis Ioannis Pauli II) – niepubliczny katolicki uniwersytet mieszczący się w Lublinie, posiadający pełne prawa uczelni publicznej i finansowany z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych. Założony w 1918, do 1928 pod nazwą Uniwersytet Lubelski, od 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.
  Stéphane du Chateau lub Stefan du Chateau (ur. w 1908 w Solwyczegodzku na Syberii, zm. w 1999 w Paryżu) – polski architekt mieszkający i tworzący we Francji.
  Hrubieszów Wąskotorowy - zlikwidowana wąskotorowa stacja kolejowa w mieście Hrubieszów, w województwie lubelskim, w Polsce.
  Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (używana była również forma "Wolność i Niepodległość" pełna nazwa: Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji "Wolność i Niezawisłość") – polska cywilno-wojskowa organizacja antykomunistyczna założona 2 września 1945 w Warszawie. Jej trzon stanowiły pozostałości rozwiązanej w 1945 Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. WiN przejęła jej strukturę organizacyjną, kadry, majątek a także częściowo oddziały leśne. Dowódcy obszarów DSZ zostali prezesami obszarów WiN.
  Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
  Kazimierz IV Andrzej Jagiellończyk, lit. Kazimieras I Andrius Jogailaitis, biał. Казімір I Ягелончык (ur. 30 listopada 1427 w Krakowie, zm. 7 czerwca 1492 w Grodnie) – wielki książę litewski w latach 1440–1492, król Polski w latach 1447–1492. Jeden z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach – Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Zdecydowany przeciwnik magnaterii, przyczynił się do wzmocnienia znaczenia Sejmu i sejmików, co jednak stało się z krzywdą dla mieszczaństwa.
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.