Podział administracyjny Anglii – hrabstwa niemetropolitalne zaznaczone kolorem różowym
Dystrykty metropolitalne hrabstw metropolitalnych
hrabstwa Londynu
unitary authority
hrabstwa niemetropolitalne
Hrabstwa Anglii (ang. counties) – jednostki podziału terytorialnego Anglii wykorzystywane na przestrzeni dziejów dla potrzeb administracyjnych, sądowniczych, politycznych oraz geograficznych. Ustanowione w XI wieku przez Normanów, hrabstwa wywodzą się od funkcjonujących już w czasach anglosaskich jednostek zwanych shire. Współcześnie pojęcie hrabstwa może odnosić się do hrabstw metropolitalnych i niemetropolitalnych – jednostek podziału administracyjnego drugiego rzędu oraz hrabstw ceremonialnych mających znaczenie głównie geograficzne.Urbanizacja – proces koncentracji ludności w punktach przestrzeni geograficznej, głównie na obszarach miejskich, określający także wzrost liczby ludności miejskiej i jej udziału w liczbie ludności danego obszaru, dzięki czynnikom społeczno-kulturowym, demograficznym i ekonomicznym. Urbanizacja oznacza także przestrzenny rozwój miast oraz zmianę stylu życia na miejski.
Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 (z późniejszymi zmianami).
Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.Unitary authority - forma samorządu terytorialnego występująca przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, łącząca w sobie kompetencje gminy, dystryktu i hrabstwa. W pewnym uproszczeniu można ją przyrównać do polskiego miasta na prawach powiatu. Status taki otrzymują zazwyczaj miasta i dystrykty na tyle duże, by móc wypełniać we własnym zakresie zadania przypisane zwykle hrabstwom, a także hrabstwa na tyle małe, że niecelowe jest tworzenie w nich niższych szczebli samorządu. Każda z authorities przypisana jest do jednego z hrabstw ceremonialnych (o ile nie stanowi samodzielnego hrabstwa ceremonialnego).
W porównaniu do hrabstw metropolitalnych, hrabstwa niemetropolitalne obejmują tereny o relatywnie niższym stopniu urbanizacji. Większość hrabstw dzieli się na dystrykty niemetropolitalne. Zazwyczaj największe miasta nie podlegają jurysdykcji władz hrabstw, gdyż posiadają status unitary authority. Istnieją również hrabstwa niemetropolitalne, których 100% obszaru zajmują unitary authorities. W takiej sytuacji hrabstwo staje się de facto tylko hrabstwem ceremonialnym.
Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Hrabstwo administracyjne (administrative county) – drugi, po regionach, szczebel podziału administracyjnego Anglii. Przymiotnik "administracyjne" dodawany jest dla odróżnienia od hrabstwa ceremonialnego. Często pod tą samą nazwą i na podobnym obszarze występuje hrabstwo administracyjne oraz większe od niego, bo obejmujące także okoliczne jednolite jednostki administracyjne, hrabstwo ceremonialne.
Do najważniejszych dziedzin leżących w gestii samorządu na szczeblu hrabstwa niemetropolitalnego należą:
oświata
strategiczne planowanie przestrzenne
organizacja i planowanie transportu
transport pasażerski
utrzymanie głównych dróg
pożarnictwo
opieka społeczna
biblioteki
gospodarka odpadami
Najważniejszym organem władz hrabstwa jest wyłaniana w wyborach bezpośrednich rada. Egzekutywą kieruje lider rady wraz z powołanym przez niego gabinetem.
Wybory – proces, w którym obywatele wybierają spośród zgłoszonych kandydatów swoich przedstawicieli do organów władzy. Jest to podstawowy mechanizm demokracji.London borough – jednostka administracyjna (gmina) Wielkiego Londynu. Istnieją 32 jednostki London borough, spośród których dwanaście znajduje się w centralnej części miasa, w Londynie Wewnętrznym), a dwadzieścia pozostałych w Londynie Zewnętrznym. Cztery dzielnice nie używają tytułu London borough – Westminster (status city), Greenwich, Kingston upon Thames oraz Kensington and Chelsea, które posiadają status royal borough – gminy królewskiej.
hrabstwa Anglii
hrabstwo metropolitalne
