Hrabstwo ceremonialne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hrabstwo ceremonialne (ang, ceremonial county, zwane też hrabstwami geograficznymi) – jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii, nie mająca jednakże realnego znaczenia administracyjnego.

{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Staffordshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands. Rutland – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

Podstawą istnienia tego podziału jest Lieutenancies Act (dosł. ustawa o namiestnikostwach) z 1997 roku, regulująca zasady powoływania przez królową Wielkiej Brytanii jej osobistych przedstawicieli w poszczególnych częściach kraju, tytułowanych lordami namiestnikami (Lords-Lieutenants). W praktyce zadania lordów namiestników są wyłącznie ceremonialne (np. witanie członków rodziny królewskiej w czasie wizyt w poszczególnych regionach).

Podział administracyjny (podział terytorialny) – podział terytorium państwa na mniejsze obszary, którego celem jest m.in. usprawnienie realizacji zadań przez organy administracji publicznej.Herefordshire – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią. Jest to jedno z hrabstw historycznych, a jego początki sięgają średniowiecza. W 1974 roku zostało połączone wraz z sąsiednim Worcestershire w hrabstwo Hereford and Worcester, które funkcjonowało do 1998 roku, gdy hrabstwa ponownie rozdzielono.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 aktu królowa powołuje lorda namiestnika dla każdego hrabstwa Anglii, Walii i Szkocji, przy czym akt przyjmuje inną definicję hrabstwa niż obowiązująca na potrzeby administracyjne. W odniesieniu do Anglii ustawa zawiera specjalną tabelę, pozwalającą określić granice hrabstw ceremonialnych w oparciu o granice administracyjne. W przypadku Walii ustawa przewiduje stosowanie starego podziału, który stracił znaczenie administracyjne na mocy reformy z 1994 roku. Z kolei podział Szkocji na hrabstwa ceremonialne zostaje pozostawiony na zasadzie delegacji ustawowej do decyzji w drodze rozporządzenia, zastrzegając jedynie, iż cztery szkockie miasta (Aberdeen, Dundee, Edynburg i Glasgow) mają gwarantowany status odrębnych hrabstw ceremonialnych.

Isle of Wight – wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, oddzielona od brytyjskiego wybrzeża cieśniną Solent. Kształtem przypomina romb o wymiarach 26 na 39 kilometrów i powierzchni 384 km².Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.

Spośród obowiązujących obecnie oficjalnych podziałów Anglii wg różnych przepisów i kryteriów, podział na hrabstwa ceremonialne jest stosunkowo najbliższy historycznemu podziałowi kraju, mającemu swoje odbicie także w kulturze popularnej i języku potocznym.

Hrabstwa ceremonialne Anglii[ | edytuj kod]

EnglandCountiesCere.png

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • hrabstwa Anglii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lieutenancies Act 1997, legislation.gov.uk [dostęp 2021-04-22] (ang.).
  Warto wiedzieć że... beta

  West Sussex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone nad Kanałem La Manche, w zachodniej części historycznego hrabstwa Sussex.
  Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.
  Berkshire – hrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone na zachód od Londynu, w dolinie Tamizy i rzeki Kennet, uznawane za jedno z tzw. Home Counties. Do 1998 roku Berkshire pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  West Midlands – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, obejmujące aglomerację miasta Birmingham.
  North Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w północno-wschodniej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber, położone nad Morzem Północnym. Hrabstwo zajmuje północną i środkową część historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Shropshire (zwane również Salop) – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, położone przy granicy z Walią.

  Reklama