• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hrabstwo McHenry - Illinois  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Hrabstwo McHenryhrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 260 077. Siedzibą hrabstwa jest Woodstock.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Według spisu hrabstwo zajmuje powierzchnię 1583 km², z czego 1563 km² stanowią lądy, a 20 km² (1,25%) stanowią wody. Hrabstwo jest częścią metropolii Chicago i jest szóstym hrabstwem w stanie Illinois pod względem populacji.

  Hrabstwo DeKalb - hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 88 969. Stolicą jest Sycamore.Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.

  Sąsiednie hrabstwa[ | edytuj kod]

 • Hrabstwo Walworth – północ
 • Hrabstwo Kenosha – północny wschód
 • Hrabstwo Lake – wschód
 • Hrabstwo Cook – południowy wschód
 • Hrabstwo Kane – południe
 • Hrabstwo DeKalb – południowy zachód
 • Hrabstwo Boone – zachód
 • Historia[ | edytuj kod]

  Hrabstwo McHenry zostało założone w 1836 roku z hrabstwa Cook i LaSalle. Zostało nazwane na cześć majora Williama McHenry, który walczył z Indianami podczas wojny Czarnego Jastrzębia a wcześniej w wojnie z Tecumsehem w 1811 roku.

  Rok – odstęp czasu między dwoma jednakowymi położeniami Ziemi w jej ruchu po orbicie wokół Słońca. Analogicznie można mówić o roku marsjańskim lub wenusjańskim – jest to odstęp czasu między dwoma położeniami planety w jej ruchu po orbicie wokół macierzystej gwiazdy.Liczba ludności – liczba osób zamieszkujących dany obszar (np. jednostkę osadniczą, jednostkę administracyjną, państwo, kontynent itp.) w danym momencie.

  Początkowo hrabstwo McHenry rozciągało się aż po Jezioro Michigan, z siedzibą w McHenry (Illinois). W 1839 roku wschodnie okręgi hrabstwa oderwały się od McHenry i utworzyły Hrabstwo Lake.

  W hrabstwie urodziła się matka prezydenta Geralda Forda, Dorothy Ayer Gardner Ford oraz jego dziadkowie, a także Kathleen Brennan, żona Toma Waitsa.

  Hrabstwo Cook – drugie pod względem liczby ludności hrabstwo w Stanach Zjednoczonych (po hrabstwie Los Angeles w Kalifornii). W jego granicach znajduje się miasto Chicago i liczne przedmieścia wchodzące w skład metropolii chicagowskiej. Siedzibą władz hrabstwa jest Chicago, które obejmuje 54% całkowitej populacji hrabstwa, które z kolei obejmuje 43,8% całkowitej populacji stanu Illinois.Hrabstwo Boone - hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 41 786. Siedzibą hrabstwa jest Belvidere.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Gospodarstwo domowe – jeden z podmiotów gospodarczych, jedna osoba lub ich zespół, razem zamieszkujących lub osobno, wspólnie się utrzymujących (w ogromnej większości połączonych więzami biologicznymi i stanowiących rodziny). Osoby samotne, utrzymujące się samodzielnie, to jednoosobowe gospodarstwa domowe.
  Hrabstwo Lake – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 644 356. Siedzibą hrabstwa jest Waukegan.
  Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².
  Tecumseh (Tecumthe, Tikamthe, Tecumtha - j.shawnee Puma gotowa do skoku, Skacząca Puma), ur. 1768, zm. 5 października 1813. Wódz północnoamerykańskiego plemienia indiańskiego Szaunisów (Szawanezów), przywódca wojskowy, mówca, polityk, generał brytyjski. Na początku XIX w. był zwolennikiem utworzenia szerokiej konfederacji plemion indiańskich na południe od Wielkich Jezior, której celem byłoby powstrzymanie inwazji białych.
  Hiszpanie – naród romański zamieszkujący głównie Hiszpanię (73% ludności), posługujący się językiem hiszpańskim.
  Dochód – podstawowa kategoria ekonomiczna, wyrażająca dodatni efekt zastosowania czynników wytwórczych: ziemi, pracy, kapitału rzeczowego, kapitału finansowego w procesie gospodarowania. Dochód jest rezultatem połączenia wymienionych czynników wytwórczych oraz przedsiębiorczości człowieka. Dochód w formie pieniężnej jest wyrazem towarów i usług, które podmioty go posiadające mogą za niego nabyć.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.