• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hrabstwo Kane - Utah

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Park stanowy Coral Pink Sand Dunes (ang. Coral Pink Sand Dunes State Park, pol. (dosł. tłum) Stanowy Park Koralowych Wydm Piaszczystych) - park stanowy leżący na południu amerykańskiego stanu Utah, przy granicy z Arizoną w hrabstwie Kane, na zachód i południe od drogi krajowej 89. Park jest znany z koralowo zabarwionych wydm poprzecinanych skałami z czerwonego piaskowca. Park utworzono w 1968 roku, leży na wysokości 1829 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1,07 km² oraz 13,6 km² otuliny.
  Park Narodowy Zion (ang. Zion National Park) - park narodowy położony w USA w południowo-zachodniej części stanu Utah (w hrabstwach Washington, Iron i Kane). Na terenie parku występują liczne urwiska skalne, wodospady i rzeki. Największą atrakcją parku jest Zion Canyon. Nazwa kanionu pochodzi od mormońskich osadników, którzy nazwali go Zion, czyli Syjon. Park położony jest 336 km na północny wschód od Las Vegas. Przez park wiedzie droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podziwiać piękno kanionu. Park zajmuje obszar w zachodniej części wyżyny Kolorado i zbudowany jest ze skał piaskowcowych, które tworzą płaskie stoliwa, kręte kaniony i malownicze formy skalne przypominające zamki, iglice i wieże. Teren parku rozcięty jest głęboką doliną Rzeki Dziewiczej (ang.Virgin River).
  Piramida wieku hrabstwa

  Hrabstwo Kane (ang. Kane County) – hrabstwo w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Na terenie hrabstwa znajduje się zarówno narodowe jak i stanowe parki chronione. Są to m.in. Grand Staircase-Escalante National Monument, Park Narodowy Bryce Canyon (część), Park Narodowy Zion, Park stanowy Coral Pink Sand Dunes.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Miasta[ | edytuj kod]

 • Alton
 • Big Water
 • Glendale
 • Kanab
 • Orderville

 • Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).Lista hrabstw w stanie Utah – stan Utah podzielony jest na 29 hrabstw (counties). Pod względem liczebności jest to stan, który posiada stosunkowo mało hrabstw, znajduje się dopiero na 36 miejscu w USA.
   Zapoznaj się również z: Lista hrabstw w stanie Utah.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. US Census Bureau: Kane County. Population, Housing Units, Area, and Density: 2000 (ang.). [dostęp 2011-01-01].
  2. US Census Bureau: Kane County (ang.). Quickfacts. [dostęp 2011-01-01].
  Lista parków narodowych w Stanach Zjednoczonych zawiera 58 parków narodowych istniejących w Stanach Zjednoczonych w czerwcu 2008 roku. Wszystkie parki narodowe znajdują się pod zarządem National Park Service. Spośród 58 parków dwa położone są w terytoriach zależnych.Parki stanowe USA – obszary chronione częściowo i będące w gestii władz stanowych USA, które z reguły dopuszczają użytkowanie parku jako miejsca wypoczynku, rozrywki i - często - łowiectwa i rybołówstwa. W tym sensie parki stanowe są mniejszą i mniej restrykcyjną formą parków narodowych, tworzoną tam, gdzie znajdują się ciekawe - ze względów widokowych - tereny, które jednak nie zasługują (np. ze względu na obszar) na miano parków narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.