• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hrabstwo Frederick - Maryland

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Washington (ang. Washington County) to hrabstwo w amerykańskim stanie Maryland. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1 210,95 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 143 748 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miasto Hagerstown.Camp David, (nazwa oficjalna Naval Support Facility Thurmont, 39°38′54″N 77°27′54″W/39,648333 -77,465000) – rustykalny ośrodek wypoczynkowy rządu USA, gdzie znajduje się znana rezydencja Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Camp David zlokalizowany jest na terenie parku góry Catoctin, w hrabstwie Frederick, w stanie Maryland, około 100 km na północ od Waszyngtonu.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Piramida wieku hrabstwa

  Hrabstwo Frederick (ang. Frederick County) to hrabstwo położone w północnej części amerykańskiego stanu Maryland. Hrabstwo zajmuje powierzchnię 1 728 km², z czego 1 717 km² to powierzchnia lądowa, co czyni je największym pod względem powierzchni lądowej hrabstwem w stanie. Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 hrabstwo Frederick liczyło 222 938 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miasto Frederick.

  National Park Service (Służba Parków Narodowych) – agencja federalna Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest dbanie o zasoby naturalne i historyczne kraju w taki sposób, by mogły służyć w nienaruszonym stanie także przyszłym pokoleniom. Agencja podlega Departamentowi Spraw Wewnętrznych. Została ustanowiona na mocy aktu prawnego Kongresu Stanów Zjednoczonych podpisanego przez prezydenta Woodrowa Wilsona 25 sierpnia 1916 roku. W roku 2006 budżet National Park Service wynosił 2,256 miliarda dolarów.Hrabstwo Baltimore (ang. Baltimore County) to hrabstwo w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. Hrabstwo zajmuje powierzchnię całkowitą 1 766,45 km². Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 hrabstwo Calvert liczyło 787 384 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest Towson.

  Historia[]

  Hrabstwo zostało ustanowione w roku 1748 w wyniku reorganizacji hrabstw Prince George’s oraz Baltimore. Nazwa hrabstwa prawdopodobnie pochodzi od imienia Fredericka Calverta, szóstego i ostatniego lorda Baltimore i właściciela kolonii Maryland. W roku 1776 hrabstwo Frederick zostało znacznie zmniejszone, gdy wydzielone zostały z niego hrabstwa Montgomery oraz Washington.

  Hrabstwo Prince George’s (ang. Prince George’s County) to hrabstwo w amerykańskim stanie Maryland. Hrabstwo zajmuje powierzchnię całkowitą 1 290,98 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 841 315 mieszkańców. Siedzibą hrabstwa jest miejscowość Upper Marlboro.Hrabstwo Montgomery (ang. Montgomery County) to hrabstwo w stanie Maryland, położone na północ od Waszyngtonu. Zajmuje powierzchnię 1313 km² i według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 932 131 mieszkańców, co czyni je największym pod względem ludności hrabstwem w stanie. Siedzibą administracji hrabstwa jest miasto Rockville.

  Geografia[]

  Całkowita powierzchnia hrabstwa wynosi 1 728 km², z czego 1 717 km² stanowi powierzchnia lądowa, a 12 km² (0,0%) powierzchnia wodna.

  W obrębie hrabstwa Frederick znajdują się dwa parki stanowe: Cunningham Falls oraz Gambrill, a także zarządzany przez National Park Service park Catoctin Mountain Park, na terenie którego znajduje się wypoczynkowy ośrodek prezydencki Camp David.

  Miasta[]

 • Brunswick
 • Burkittsville
 • Emmitsburg
 • Frederick
 • Middletown
 • Mount Airy
 • Myersville
 • New Market
 • Thurmont
 • Walkersville
 • Woodsboro
 • CDP[]

 • Rosemont (wioska)
 • Ballenger Creek
 • Braddock Heights
 • Clover Hill
 • Discovery-Spring Garden
 • Green Valley
 • Linganore-Bartonsville
 • Urbana
 • Przypisy

  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).Catoctin Mountain Park (Park góry Catoctin) to zarządzany przez National Park Service park w amerykańskim stanie Maryland, w hrabstwie Frederick.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).
  Park stanowy Cunningham Falls (ang. Cunningham Falls State Park) to park stanowy w amerykańskim stanie Maryland, założony w roku 1954. Park położony jest w hrabstwie Frederick, około 15 mil (24 km) na północ od miasta Frederick. Park ma powierzchnię 4946 akrów (20,02 km²). Do głównych atrakcji parku należą wodospady Cunninghama (Cunningham Falls), najwyższy wodospad w Maryland o wysokości 78 stóp (23.8 m), od którego pochodzi nazwa parku, jezioro o powierzchni 43 akrów (0,17 km²) oraz historyczne ruiny XVIII-wiecznego pieca żelaza (Catoctin Iron Furnace). Park graniczy także z innymi terenami chronionymi, m.in. na północy z parkiem góry Catoctin (Catoctin Mountain Park).
  Parki stanowe USA – obszary chronione częściowo i będące w gestii władz stanowych USA, które z reguły dopuszczają użytkowanie parku jako miejsca wypoczynku, rozrywki i - często - łowiectwa i rybołówstwa. W tym sensie parki stanowe są mniejszą i mniej restrykcyjną formą parków narodowych, tworzoną tam, gdzie znajdują się ciekawe - ze względów widokowych - tereny, które jednak nie zasługują (np. ze względu na obszar) na miano parków narodowych.
  Frederick to miasto w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Frederick. Według spisu ludności w roku 2000 miasto miało 52 767 mieszkańców.
  Lord – mężczyzna cieszący się władzą i autorytetem. Tytuł ten może mieć różne znaczenie, zależnie od kontekstu. Szkocki tytuł Laird nie jest jego odpowiednikiem i posiada węższe znaczenie.
  Na mapach: 39°28′24″N 77°29′31″W/39,473333 -77,491944 Park stanowy Gambrill (ang. Gambrill State Park) to park stanowy w amerykańskim stanie Maryland. Park położony jest w hrabstwie Frederick, około 10 km na północny zachód od miasta Frederick. Park ma powierzchnię 1137 akrów (4,60 km²). Do atrakcji parku należą punkty widokowe oferujące odwiedzającym interesujące panoramy okolicznych pól i lasów, kamienne schronisko, 16 mil (25,75 km) szlaków turystycznych oraz kemping. Park jest także popularnym centrum turystyki, kolarstwa górskiego oraz jazdy konnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.