Hrabstwo Dawson (Teksas)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piramida wieku hrabstwa

Hrabstwo Dawsonhrabstwo położone w Stanach Zjednoczonych, w środkowo-zachodniej części stanu Teksas. Hrabstwo utworzono w 1876 roku poprzez wydzielenie terytorium z Young Territory, jednak później podlegało jeszcze zmianom a ostateczny, obecny kształt uzyskało dopiero w 1905 rokur. Siedzibą władz hrabstwa jest największe miasto zamieszkałe przez 8% mieszkańców hrabstwa.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hrabstwo Terry – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Utworzone w 1876 r. Siedzibą hrabstwa jest miasto Brownfield.

Nazwa hrabstwa pochodzi od nazwiska Nicholasa Mosby Dawsona żołnierza w rewolucji teksańskiej poległego w tzw. Masakrze Dawsona (ang. Dawson Massacre).

Sąsiednie hrabstwa[ | edytuj kod]

 • Hrabstwo Lynn (północ)
 • Hrabstwo Borden (wschód)
 • Hrabstwo Martin (południe)
 • Hrabstwo Gaines (zachód)
 • Hrabstwo Terry (północny zachód)
 • Hrabstwo Andrews (południowy zachód)
 • Hrabstwo Borden (południowy wschód)
 • Hrabstwo Borden – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Wydzielone z hrabstwa Shackelford w 1876 r. Siedzibą władz hrabstwa jest Gail. Borden należy do nielicznych hrabstw w Stanach Zjednoczonych należących do tzw. dry county, czyli hrabstw gdzie decyzją lokalnych władz obowiązuje całkowita prohibicja. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Hrabstwo Gaines – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas z siedzibą w mieście Seminole. Założone w 1876 roku. Nazwa hrabstwa pochodzi od nazwiska Jamesa Gainesa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hrabstwo Andrews (Teksas) (ang. Andrews County) – hrabstwo w USA w stanie Teksas. W roku 2000 miało 13 004 mieszkańców. Stolicą hrabstwa jest miasto o takiej samej nazwie. Andrews zostało utworzone w 1875 z hrabstwa Bexar i nazwane tak w imieniu Richarda Andrewsa, który był żołnierzem w czasie Rewolucji Teksaskiej. Hrabstwo Andrews jest jednym z 46 hrabstw w Teksasie, gdzie obowiązuje całkowita prohibicja.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Hrabstwo Martin – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Utworzone w 1876 r. Siedzibą hrabstwa jest miasto Stanton.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama