• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hrabstwo Dallas - Teksas

  Przeczytaj także...
  Garland – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w zespole miejskim Dallas-Fort Worth. Około 215,8 tys. mieszkańców. Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.
  Siedziba hrabstwa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, pełni funkcje urzędu administracyjnego lub siedziby rządu w hrabstwie albo parafii cywilnej. Pojęcie to również odnosi się głównie odnosi się do tego kraju, lecz w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii pełnią podobną funkcje pełnią stolice hrabstwa.
  Piramida wieku hrabstwa

  Hrabstwo Dallashrabstwo położone w Stanach Zjednoczonych, w północno-wschodniej części stanu Teksas, obejmujące dużą część aglomeracji Dallas. Hrabstwo utworzono w 1846 roku poprzez wydzielenie terytorium z hrabstw Nacogdoches i Robertson. Siedzibą władz hrabstwa jest miasto Dallas, zamieszkałe przez około 46% mieszkańców hrabstwa.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.University Park – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Dallas. Całkowicie otoczone przez Dallas.

  Nazwa hrabstwa pochodzi od nazwiska George Dallas, senatora stanu Pensylwania; 11. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych za prezydentury Jamesa Polka.

  Na terenie hrabstwa znajduje się park stanowy Cedar Hill, leżący na południowy zachód od miasta, około 32 km od centrum, nad jeziorem Joe Pool Lake.

  Sąsiednie hrabstwa[ | edytuj kod]

 • Hrabstwo Collin (północ)
 • Hrabstwo Rockwall (wschód)
 • Hrabstwo Kaufman (południowy wschód)
 • Hrabstwo Ellis (południe)
 • Hrabstwo Tarrant (zachód)
 • Hrabstwo Denton (północny zachód)
 • Miasta[ | edytuj kod]

  Główne drogi[ | edytuj kod]

  Przez teren hrabstwa przebiega sześć autostrad międzystanowych, wiele dróg krajowych oraz stanowych. Do najważniejszych należą między innymi:

  Wiceprezydent to w niektórych krajach (głównie o ustroju prezydencjalnym) funkcja zastępcy głowy państwa, który w razie niedyspozycji lub opróżnienia tego urzędu obejmuje prezydenturę (na czas dokończenia kadencji do czasu przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie, albo tymczasowo do czasu wyborów przedterminowych). Funkcja wiceprezydenta istnieje np. w USA, Meksyku, Indiach, Argentynie, Nepalu, Fidżi i Bułgarii. Wiceprezydentem Szwajcarii jest wiceprzewodniczący Rady Związkowej.Interstate 30 − autostrada międzystanowa w USA. Prowadzi z Fort Worth do Little Rock. Przebiega przez Teksas i Arkansas. Jej długość to 366,76 mili (590,12 km).
 • I-20 (TX).svg Autostrada międzystanowa nr 20
 • I-30 (TX).svg Autostrada międzystanowa nr 30
 • I-35 (TX).svg Autostrada międzystanowa nr 35
 • I-45 (TX).svg Autostrada międzystanowa nr 45
 • US 67.svg U.S. Route 67
 • US 75.svg U.S. Route 75
 • US 80.svg U.S. Route 80
 • US 175.svg U.S. Route 175
 • Texas 66.svg Droga stanowa nr 66
 • Porty lotnicze[ | edytuj kod]

  Na terenie hrabstwa znajdują się dwa międzynarodowe porty lotnicze:

  Port lotniczy Dallas-Fort Worth – międzynarodowy port lotniczy położony pomiędzy Dallas i Fort Worth, w Teksasie. Kod IATA: DFW, a kod ICAO: KDFW. W 2008 obsłużył ponad 57 mln pasażerów. Jest główną bazą American Airlines. Jest największym, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, portem lotniczym świata.Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.
 • Port lotniczy Dallas-Love
 • Port lotniczy Dallas-Fort Worth
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Texas: Individual County Chronologies (ang.). [dostęp 2018-02-04].
  2. Population of Dallas County, Texas Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2018-02-08].
  3. Lisa C. Maxwell: Dallas County (ang.). Handbook of Texas Online, Texas State Historical Association. [dostęp 2018-02-08].
  4. Cedar Hill State Park (ang.). Texas Parks and Wildlife Department. [dostęp 2018-02-08].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Hrabstwo Denton – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Utworzone w 1846 r. Siedzibą hrabstwa jest miasto Denton.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mesquite – miasto w USA, w stanie Teksas, w obszarze metropolitalnym Dallas-Fort Worth. Około 129,9 tys. mieszkańców.
  Port lotniczy Dallas-Love – niewielki port lotniczy położony w Dallas, w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych położony ok. 10 km na północny wschód od centrum Dallas. Początki portu sięgają roko 1917, kiedy to zostało w tym miejscu uruchomione lotnisko polowe Armii USA. W 1927 port został udostępniony także dla ruchu cywilnego. Był głównym lotniskiem dla Dallas do 1974 roku, kiedy otwarto międzynarodowy port lotniczy Dallas-Fort Worth. Od tego czasu jest to małe lotnisko, obsługujące m.in. loty tanich linii lotniczych Southwest Airlines. Posiada trzy drogi startowe, dwie równoległe o nawierzchni betonowej i jedną asfaltową.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Irving - miasto w USA, w stanie Teksas, w obszarze metropolitalnym Dallas-Fort Worth. 196 084 mieszkańców (2006). Mieści się w nim siedziba największego koncernu świata, firmy naftowo-gazowej: ExxonMobil.
  Interstate 35 (Autostrada międzystanowa nr 35) jest to jedna z głównych autostrad międzystanowych w Stanach Zjednoczonych w kierunku północ-południe. Jej długość wynosi 2518 km. Autostrada łączy Duluth z Laredo. Przebiega przez stany:
  Hrabstwo Robertson – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Utworzone w 1837 r. Siedzibą hrabstwa jest miasto Franklin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.965 sek.