• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hrabstwo Churchill

  Przeczytaj także...
  Wojna amerykańsko-meksykańska – regularna wojna lądowa oraz morska pomiędzy USA i Meksykiem toczona w latach 1846-1848, której teatrem działań były obszary od Kalifornii i Teksasu aż po tereny na południe od meksykańskiej metropolii, oraz wybrzeża obu oceanów. Bezpośrednią przyczyną wojny było przyłączenie w 1845 r. zbuntowanej meksykańskiej prowincji – Teksasu jako 28. stanu USA, prowincji, która od dziesięciu lat funkcjonowała już jako niezależne państwo. Efektem wojny była utrata przez Meksyk połowy swojego terytorium oraz ustalenie granic na kontynencie.Pierwsza Kolej Transkontynentalna w Ameryce Północnej (ang. First Transcontinental Railroad) – to wybudowana w latach 60. XIX wieku linia kolejowa łącząca sieć kolejową we wschodnich Stanach Zjednoczonych z Kalifornią i wybrzeżem Oceanu Spokojnego. Ukończona 10 maja 1869 roku linia pozwoliła na zastąpienie karawan osadników nowocześniejszym środkiem transportu i przyczyniła się do gwałtownego wzrostu liczby ludności na zachodzie Stanów Zjednoczonych i szybkiego rozwoju amerykańskiej gospodarki.
  Hrabstwo Lyon znajduje się w środkowo-zachodniej części stanu Nevada. W roku 2005 liczba ludności wynosiła 48 865. Stolicą jest Yerington.

  Hrabstwo Churchill (ang. Churchill County) – hrabstwo w zachodniej części stanu Nevada. W 2000 roku, liczba mieszkańców wynosiła 23 982. Stolicą jest Fallon. Jest unikalnym hrabstwem, bo posiada własnego operatora telefonicznego Churchill County Communications.

  Hrabstwo Lander znajduje w środkowo-północnej części stanu. W roku 2000 liczba ludności wynosiła 5.794. Stolicą jest Battle Mountain.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Historia[ | edytuj kod]

  Hrabstwo powstało w 1861 roku. Nazwę wzięto od Fortu Churchilla (obecnie w Lyon). A ten nazwany na cześć generała brygady Sylwestra Churchilla, bohatera wojny amerykańsko-meksykańskiej. Pierwszą stolicą zostało Bucklands (obecnie w Lyon), później władzy przeniosły się do La Plata (1864-1868); Stallwater (1868-1904) i do obecnego Fallon. Z powodu małej populacji, podejmowano próby likwidacje hrabstwa. Lemuel Allen namówił jednak gubernatora do veta w 1875 roku.

  Hrabstwo Nye przecina środkową część stanu Nevada. W roku 2004 liczba mieszkańców wynosiła 46 714. Stolicą jest Tonopah.White Cloud City – opuszczona miejscowość w hrabstwie Churchill. Maksymalna liczba mieszkańców w historii wynosiła 40. Obecnie nikt tam nie mieszka.

  Linie kolejowe[ | edytuj kod]

  Eagle Salt Works Railroad wybudowało tu pierwszą linię kolejową długości 13,5 mil (ok. 21,72 km) – pierwszą konstrukcję Central Pacific. Central Pacific (Pierwsza Kolej Transkontynentalna) także przebiegała przez hrabstwo Churchill, chociaż znaczna część oryginalnej trasy przesunięto do Wadsworth na południu przez Fernley.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Całkowita powierzchnia wynosi 13 010 km² z czego 12 766 km² stanowi ląd, a 244 km² (1,88%) woda.

  Miasta[ | edytuj kod]

 • Fallon
 • Fallon Station (CDP)
 • White Cloud City
 • Sąsiednie hrabstwa[ | edytuj kod]

 • Lyon – zachód
 • Washoe – północny zachód
 • Pershing – północ
 • Lander – wschód
 • Nye – południowy wschód
 • Mineral – południe
 • Hrabstwo Washoe – amerykańskie hrabstwo w zachodniej części stanu Nevada. Jedno z najludniejszych: w roku 2000 liczba mieszkańców wynosiła 339 486, a 1 lipca 2004 383 453. Stolicą jest Reno.Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Warto wiedzieć że... beta

  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Mila angielska (mila anglosaska, land mile, statute mile) – pozaukładowa jednostka odległości stosowana w krajach anglosaskich.
  Woda (tlenek wodoru; nazwa systematyczna IUPAC: oksydan) – związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Hrabstwo Mineral – amerykańskie hrabstwo znajdujące się na południowym zachodzie stanu Nevada. W roku 2000 liczba mieszkańców wynosiła 5 071. Stolicą jest Hawthorne.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Transport kolejowy – gałąź transportu zaliczana do transportu lądowego, obejmująca trzy podsektory: pasażerski transport kolejowy, towarowy transport kolejowy i infrastrukturę transportu kolejowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.828 sek.