Hrabstwo Brown (Minnesota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piramida wieku hrabstwa

Hrabstwo Brownhrabstwo położone w południowej części stanu Minnesota, USA. Siedziba władz hrabstwa znajduje się w New Ulm. W roku 2005 zamieszkiwało je 26 534 mieszkańców, z czego 97,82% stanowili biali. Hrabstwo Brown swą nazwę zawdzięcza historycznej postaci J.R. Browna, wybitnego pioniera, żołnierza, agenta rządowego do kontaktów z Indianami, fundatora miast i polityka.

United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.

Warunki naturalne[ | edytuj kod]

Hrabstwo zajmuje obszar 1602 km² (619 mi²), z czego 1582 km² (611 mi²) to lądy, a 20 km² (8 mi²) wody. Graniczy z 6 innymi hrabstwami:

 • Hrabstwo Blue Earth (południowy wschód)
 • Hrabstwo Watonwan (południe)
 • Hrabstwo Cottonwood (południowy zachód)
 • Hrabstwo Redwood (zachód)
 • Hrabstwo Renville (północny zachód)
 • Hrabstwo Nicollet (północny wschód)
 • Główne szlaki drogowe[ | edytuj kod]

  Sleepy Eye w stanie Minnesota jest miastem, liczącym około 3,5 tys. mieszkańców, leżącym w południowej części stanu, w hrabstwie Brown. Nazwa pochodzi od alternatywnego imienia wodza Indian z plemienia Siuksów, Ishtakhaba, który jest tam pochowany.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Gospodarstwo domowe – jeden z podmiotów gospodarczych, jedna osoba lub ich zespół, razem zamieszkujących lub osobno, wspólnie się utrzymujących (w ogromnej większości połączonych więzami biologicznymi i stanowiących rodziny). Osoby samotne, utrzymujące się samodzielnie, to jednoosobowe gospodarstwa domowe.
  Hrabstwo Cottonwood ze stolicą w Windom znajduje się w południowo-zachodniej części stanu Minnesota, USA. Według danych z roku 2005 zamieszkuje je 11 834 mieszkańców, z czego 95,32% stanowią biali. Nazwa hrabstwa pochodzi od nazwy rzeki Cottonwood.
  Searles (dawniej Searles Station) – obszar niemunicypalny w Kern County, w Kalifornii (Stany Zjednoczone), na wysokości 989 m.
  Gęstość zaludnienia – miara przyporządkowująca populację do powierzchni. W przypadku zaludnienia poszczególnych regionów świata najczęściej stosuje się liczbę osób w przeliczeniu na km².

  Reklama