• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Howlin’ Wolf  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Blues Hall of Fame – panteon sław honorująca osoby, które wniosły znaczący wkład w rozwój muzyki bluesowej. Wprowadzane są do niej osoby wykonujące, nagrywające lub dokumentujące muzykę bluesową. Została założona w 1980 przez Blues Foundation.Tommy Johnson (ur. 1896 w Terry, Missisipi, USA, zm. 1 listopada 1956 w Crystal Springs, Missisipi, USA) – amerykański muzyk bluesowy jeden z najbardziej wpływowych przedstawicieli bluesa Delty.

  Howlin’ Wolf, właśc. Chester Arthur Burnett (ur. 10 czerwca 1910, zm. 10 stycznia 1976) – amerykański bluesman związany z bluesem chicagowskim.

  Spis treści

 • 1 Życie i działalność
 • 1.1 Początki
 • 1.2 Bluesman
 • 2 Krytyka i znaczenie
 • 3 Muzycy w jego zespołach (chronologicznie)
 • 4 Dyskografia
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • Jug band – specyficzne zespoły bluesowe, wykorzystujące nietypowe przedmioty do gry, które powstawały głównie w Stanach Zjednoczonych, składające się przede wszystkim z czarnoskórych muzyków. Nazwa (jug - dzbanek) spowodowana była głównie doborem "instrumentów". Z powodu biedy muzyków nie było stać na normalne instrumenty, więc używali ich substytutów. Na przykład perkusję zastępowały garnki i dzbanki, rolę kontrabasu pełniła drewniana balia z przeciągniętymi przez środek cienkimi linkami. Równie częsta była gra na grzebieniu i tarce.Willie Brown (ur. 6 sierpnia 1900 w Clarksdale - zm. 30 grudnia 1952 w Tunica) - amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy, przedstawiciel bluesa Delty. Współpracował z takimi muzykami jak Charley Patton, Son House, Tommy Johnson czy Robert Johnson. Mimo wielkich możliwości wolał stać w cieniu gwiazd, którym podgrywał. W 1930 nagrał dla wytwórni Parramount razem z Dickiem Bankstonem i Charleyem Pattonem dwa utwory "M & O Blues" i "Future Blues". Dla tej samej wytwórni wspomagał w nagraniach Son Housa i Louisa Johnsona.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  American Folk Blues Festival – seria koncertów gromadząca amerykańskich wykonawców bluesa, stoworzona w celu przedstawienia europejskiej publiczności wszelkich rodzajów muzyki bluesowej. Tury koncertowe odbywały się w latach 1962–1972
  Samuel Cornelius Phillips, także Sam Phillips (ur. 5 stycznia 1923, zm. 30 lipca 2003) – amerykański producent muzyczny.
  Jazz Jamboree Festival – jeden z większych i najstarszych festiwali jazzowych w Europie odbywający się w Warszawie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Jamboree.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.
  Blues – pośmiertna kompilacja Jimiego Hendriksa wydana 26 kwietnia 1994 roku przez MCA Records. Zawiera 11 utworów nagranych w latach 1966–1970. Na albumie znajdują się zarówno kompozycje Hendriksa, jak i bluesowe standardy: „Born Under a Bad Sign”, „Bleeding Heart” i „Mannish Boy”.
  Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.