• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Howik Abrahamian

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Republikańska Partia Armenii (orm. Հայաստանի Հանրապետական Կուսակցութուն, Hayastani Hanrapetakan Kusaktsutyun, HHK) – konserwatywna partia polityczna Armenii.
  Serż Sarkisjan (orm. Սերժ Սարգսյան, ur. 30 czerwca 1954 w Stepanakercie w Górskim Karabachu) – ormiański polityk, działacz społeczności ormiańskiej w Górskim Karabachu, działacz państwowy w niepodległej Armenii, dwukrotny minister obrony, minister spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa narodowego, szef administracji prezydenta, premier Armenii od 26 marca 2007 do 9 kwietnia 2008, lider Republikańskiej Partii Armenii. Zwycięzca wyborów prezydenckich 19 lutego 2008. Od 9 kwietnia 2008 prezydent Armenii. 18 lutego 2013 został ponownie wybrany na prezydenta Armenii.

  Howik Argami Abrahamian, orm. Հովիկ Արգամի Աբրահամյան (ur. 24 stycznia 1958 w Michczian, prowincja Ararat) – ormiański działacz państwowy i polityk, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii w latach 2008-2011 i 2012-2014. Premier Armenii od 13 kwietnia 2014.

  Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.Prowincja Ararat (orm. Արարատի մարզ) – jedna z dziesięciu prowincji w Armenii. Leży w południowej części kraju.

  Biografia[edytuj kod]

  Odbył służbę wojskową w Armii Radzieckiej (1977–1979). W latach 1980–1984 uczył się w Technikum Drogowym w Erywaniu, a od 1985 do 1990 studiował w Erywańskim Instytucie Gospodarki Narodowej.

  W pierwszej połowie lat 90. pracował w branży alkoholowej: był dyrektorem oddziału Fabryki Koniaków w Burastanie (1990–1991) oraz dyrektorem Fabryki Win i Koniaków w Artaszacie (1991–1995). W 1995 rozpoczął karierę polityczną wraz z wyborem do Zgromadzenia Narodowego I kadencji. W tym samym roku został przewodniczącym Miejskiego Komitetu Wykonawczego, a rok później merem Artaszatu. W latach 1998–2000 pełnił funkcję gubernatora prowincji Ararat. W 2000 otrzymał nominację na stanowisko ministra administracji terytorialnej, którą pełnił do 2008. W latach 2007–2008 był również wicepremierem.

  Tigran Sarkisjan (ur. 29 stycznia 1960, w Kirowakan/obecne Wanadzor) – armeński polityk i ekonomista. Premier Armenii od 9 kwietnia 2008.Erywań (orm.: Երևան [jɛɾɛˈvɑn])) – stolica i największe miasto Armenii. Jeden z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia.

  21 kwietnia 2008 został szefem administracji prezydenta Serża Sarkisjana. W sierpniu tego samego roku został po raz drugi wybrany do parlamentu. Po objęciu mandatu otrzymał dymisję ze stanowiska szefa administracji prezydenta. 29 września 2008 Zgromadzenie Narodowe powierzyło mu funkcję przewodniczącego.

  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.Zgromadzenie Narodowe (orm. Ազգային Ժողով) - jednoizbowy parlament Armenii. Składa się ze 131 członków, wybieranych na czteroletnią kadencję. 56 z nich wyłanianych jest według ordynacji większościowej w jednomandatowych okręgach wyborczych. Pozostałe 75 mandatów obsadzane jest w okręgach wielomandatowych w systemie proporcjonalnym przy zastosowaniu pięcioprocentowego progu wyborczego.

  Od 2005 zasiada w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Jest członkiem organów kierowniczych Republikańskiej Partii Armenii.

  13 kwietnia 2014 roku, w następstwie dymisji rządu Tigrana Sarkisjana został powołany na urząd premiera kraju.

  Życie prywatne[edytuj kod]

  Ma żonę, trójkę dzieci i czwórkę wnucząt.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Biografia na stronie Zgromadzenia Narodowego (ang. • orm. • ros.)
 • Biografia (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.