• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Howard Hughes

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Howard Hughes (ur. 24 grudnia 1905 w Humble, zm. 5 kwietnia 1976 w Houston) – amerykański miliarder, pilot i konstruktor lotniczy oraz producent filmowy. Fundator Howard Hughes Medical Institute.

  W 1935 ustanowił światowy rekord prędkości – 567 km/h, a w 1938 wykonał etapowy lot dookoła świata w czasie 91 godzin.

  Celem szybkiego przerzucania przez Ocean Atlantycki olbrzymiej liczby wojska opracował w 1944 projekt gigantycznego wodnosamolotu transportowego H-4 Hercules o rozpiętości skrzydeł 98 m i masie startowej 181 ton. Problemy wykonawcze (konstrukcja drewniana w celu oszczędności metali) opóźniły realizację jedynego prototypu, który Hughes oblatał osobiście w 1947.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Aviator (ang. The Aviator) – film dramatyczny produkcji amerykańsko-japońskiej w reżyserii Martina Scorsese, zdobywca pięciu Oscarów.

  Założył wytwórnie lotnicze Hughes Aircraft Company (początkowo produkcja samolotów, z czasem astronautyczna i zbrojeniowa) oraz Hughes Helicopters (produkcja śmigłowców, m.in. OH-6 Cayuse i AH-64 Apache).

  Wyreżyserował dwa filmy: Aniołowie piekieł (Hell’s Angels, 1930) i Wyjęty spod prawa (The Outlaw, 1943).

  Pod koniec życia odseparował się od świata i związał z mormonami. Według niektórych źródeł zapadł na chorobę psychiczną. Po śmierci Hughesa toczyły się głośne procesy spadkowe o jego wielomiliardowy majątek.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Życie Hughesa stało się podstawą trzech filmów, m.in. Aviator (2004) w reżyserii Martina Scorsese.

  Postać Howarda Hughesa była pierwowzorem do stworzenia postaci Roberta Edwina House’a, pełni on role jednego z antagonistów gry Fallout: New Vegas.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Charles Higham, Howard Hughes – brawura, szaleństwo, tajemnica, przeł. Wanda Gadomska-Bounakoff, Świat Książki, Warszawa 2005, ​ISBN 83-7391-627-X​.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Howard Hughes w bazie IMDb (ang.)
 • Howard Hughes w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Howard Hughes w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hughes Aircraft Company – dawne amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samolotów, śmigłowców, pocisków rakietowych, systemów radarowych oraz statków kosmicznych.
  AH-64 Apache jest podstawowym śmigłowcem szturmowym wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, przeznaczonym do zwalczania broni pancernej i innej broni ciężkiej. Został opracowany przez Hughes Helicopters, przejęty następnie przez McDonnell Douglas. Po zakupie zakładów McDonnell Douglas przez koncern Boeinga, producentem śmigłowca jest koncern z Chicago. Jego poprzednikiem był śmigłowiec uderzeniowy AH-1 Cobra.
  Hughes OH-6 Cayuse (znany też jako Loach) to amerykański jednosilnikowy lekki śmigłowiec obserwacyjny wykorzystywany do transportu, eskorty, szybkich ataków i zwiadu. Na bazie śmigłowca OH-6 powstał cywilny Model 500 produkowany obecnie przez zakłady MD Helicopters. OH-6 był też podstawą do stworzenia śmigłowców MH-6 i AH-6 Little Bird, przeznaczonych do wsparcia operacji jednostek specjalnych.
  Hughes H-4 Hercules – amerykańska łódź latająca zaprojektowana jako samolot transportowy, jedyny zbudowany egzemplarz został oblatany w 1947 roku; największy samolot konstrukcji drewnianej jaki kiedykolwiek powstał.
  Aniołowie piekieł (ang. Hell’s Angels) – amerykański film z 1930, w reżyserii Edmunda Gouldinga, Howarda Hughesa oraz Jamesa Whale’a.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.