• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Howard Goodall

  Przeczytaj także...
  Pastor na obcasach (Vicar of Dibley, w dosłownym tłumaczeniu Proboszcz z Dibley) – brytyjski serial komediowy emitowany po raz pierwszy na antenie BBC One w latach 1994-2007. Na rynku polskim był prezentowany na antenie BBC Prime, a później BBC Entertainment.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Sky Arts (dawniej znany jako Artsworld) - kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii, odpowiednika polskiej TVP Kultura.

  Howard Goodall (ur. 26 maja 1958 w Londynie) – brytyjski kompozytor, dziennikarz i propagator muzyki poważnej. Najbardziej znany jako autor muzyki do wielu spośród najpopularniejszych brytyjskich seriali komediowych lat 80. i 90., takich jak Czarna Żmija, Jaś Fasola, Cienka niebieska linia, Czerwony karzeł czy Pastor na obcasach.

  Księga Psalmów [Ps] (hebr. תְהִלִּים tehillim; gr. Ψαλμοί Psalmoi) – wchodząca w skład Biblii (Stary Testament) księga zawierająca zbiór 150 utworów poetyckich w języku hebrajskim. Samodzielne tłumaczenie bądź parafraza Księgi Psalmów, czasem w średniowieczu zawierające dodatkowe kantyki i hymny, to psałterz.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Kariera[edytuj kod]

  Muzyka[edytuj kod]

  Jest absolwentem studiów muzycznych na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie następnie pracował naukowo i prowadził zajęcia ze studentami. Będąc w Oksfordzie poznał stawiających wtedy pierwsze kroki w świecie brytyjskiej komedii Richarda Curtisa i Rowana Atkinsona. Ich współpraca zaowocowała wspólnym występem na festiwalu w Edynburgu, a od 1983 – roku powstania pierwszej serii Czarnej Żmii – Goodall był etatowym kompozytorem muzyki do wszystkich seriali z udziałem Atkinsona. Pracował także przy innych znanych serialach komediowych, m.in. Czerwonym karle czy Pastorze na obcasach. Na potrzeby tego ostatniego serialu przygotował nowe opracowanie muzyczne Psalmu 23, które zostało następnie dopuszczone do użytku liturgicznego w kilku Kościołach anglikańskich w różnych krajach.

  Księga Ezechiela – księga prorocka Starego Testamentu. Autor księgi, Ezechiel (יחזקאל, Jechezkel) piętnował wady rodaków oraz przepowiadał upadek Królestwa Judzkiego, podkreślając jednak przyszłe odrodzenie ojczyzny.BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.

  Poza muzyką na potrzeby produkcji telewizyjnych, Goodall jest również uznanym kompozytorem muzyki chóralnej, a także musicali. Do jego najbardziej znanych dzieł chóralnych należą: In Memoriam Anne Frank, O Lord God of Time and Eternity, Eternal Light: A Requiem, Enchanted Voices, Enchanted Carols, Pelican in the Wilderness czy A New Heart, A New Spirit. Wiele kompozycji z tego nurtu jego twórczości czerpie swoje teksty ze Starego Testamentu, m.in. Księgi Psalmów, Księgi Mądrości czy Księgi Ezechiela. Skomponowane przez niego musicale to: The Hired Man (1984), Girlfriends (1986), Days of Hope (1991), Silas Marner (1993), The Kissing-Dance (1998), The Dreaming (2001), A Winter's Tale (2005) i Two Cities (2006).

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Rowan Sebastian Atkinson (ur. 6 stycznia 1955 w Consett) – brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najszerzej znany z roli Jasia Fasoli, którą zagrał w cyklu półgodzinnych filmów telewizyjnych oraz w dwóch pełnometrażowych filmach kinowych. Wystąpił także m.in. w rolach tytułowych w serialu Czarna Żmija, filmie Johnny English i jego kontynuacji Johnny English Reaktywacja.

  Media[edytuj kod]

  Goodall należy do najbardziej znanych w Wielkiej Brytanii popularyzatorów wiedzy o historii i teorii muzyki. W latach 1996-2006 był scenarzystą i prezenterem sześciu seriali dokumentalnych z tej dziedziny, emitowanych na antenie telewizji Channel 4. Następnie jego filmy dokumentalne pojawiały się na BBC Two, a w 2010 zrealizował serial dokumentalny dla Sky Arts. W 2007 otrzymał od rządu Wielkiej Brytanii tytuł Narodowego Ambasadora Śpiewania i został twarzą programu mającego na celu podniesienie zdolności i umiejętności muzycznych dzieci w wieku szkolnym.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.

  W 2008 został tzw. kompozytorem – rezydentem (Composer in Residence) radia Classic FM, największej prywatnej stacji radiowej w Wielkiej Brytanii wyspecjalizowanej w muzyce poważnej. Oprócz komponowania, prowadzi również na antenie stacji swoje autorskie pasmo.

  Nagrody i wyróżnienia[edytuj kod]

  Goodall jest doktorem honoris causa dwóch uczelni: Bishop Grosseteste University College Lincoln oraz University of Bolton. W 2009 otrzymał Brit Award w kategorii kompozytor roku (muzyka poważna) za płytę Eternal Light: A Requiem. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Emmy za muzykę do filmu biograficznego Into the Storm, poświęconego Winstonowi Churchillowi. W 2011 został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego klasy Komandor za swoje zasługi dla edukacji muzycznej w Wielkiej Brytanii.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Biografia na stronie oficjalnej (ang.) [dostęp 2011-08-10] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cienka niebieska linia (tytuł oryginalny The Thin Blue Line) – brytyjski telewizyjny serial komediowy z Rowanem Atkinsonem w jednej z głównych ról.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
  Liturgia (gr. λειτουργια – działanie na rzecz ludu) – w starożytnej Grecji działania konkretnej osoby lub społeczności na rzecz obywateli, obecnie – publiczna forma kultu religijnego, dotycząca całokształtu zrytualizowanych, zbiorowych i ściśle określonych czynności sakralnych, ustalonych przez kapłanów danej religii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Richard Whalley Anthony Curtis (ur. 8 listopada 1956 w Nowej Zelandii) - brytyjski scenarzysta, producent i reżyser filmowy.
  Czerwony karzeł (Red Dwarf) – brytyjski sitcom w konwencji science fiction, pierwotnie emitowany w latach 1988 - 1999 na antenie BBC Two, a następnie wznowiony po latach na antenie telewizji Dave (2009-2012). Jeden z najpopularniejszych brytyjskich seriali komediowych lat 90., wciąż powtarzany w telewizjach wielu krajów świata oraz dostępny na DVD.
  Stary Testament, Biblia Hebrajska – starsza część Biblii, przyjęta przez chrześcijaństwo z judaizmu. Judaistyczna (a za nią protestancka) wersja obejmuje 39 ksiąg (tylko hebrajskich), katolicka zawiera 46, a prawosławna w sumie 50-53 (księgi hebrajskie i greckie z Septuaginty oraz niekiedy apokryfy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.