• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • How You Remind Me  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sum 41 – kanadyjski zespół rockowy pochodzący z Ontario założony w 1996. Obecnie (marzec 2010) w skład zespołu wchodzą: Deryck Whibley (wokal prowadzący, gitara rytmiczna, keyboard), Jason McCaslin (gitara basowa, wokal wspierający), Steve Jocz (perkusja, wokal wspierający) i Tom Thacker (gitara solowa, wokal wspierający, keyboard).Nagroda w kategorii Nagranie roku (Record of the Year) jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród Grammy, przyznawanych co roku. Jest przyznawana od 1959. Nagroda była przyznawana:

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  How You Remind Meballada rockowa kanadyjskiej grupy Nickelback, wydana jako pierwszy singel z trzeciego studyjnego albumu Silver Side Up, który wydano we wrześniu 2001 roku. Utwór „How You Remind Me” został zamieszczony na drugiej pozycji na krążku, trwa 3 minuty i 43 sekundy i jest jednym z krótszych utworów znajdujących się na płycie. Tekst do utworu napisał wokalista grupy, Chad Kroeger, który jest także współkompozytorem utworu. Utwór został nagrany pod okiem producenta Ricka Parashara, mającego za sobą współpracę z takimi zespołami jak Pearl Jam czy Temple of the Dog. Cechy charakterystyczne utworu to zwrotka-refren oraz kontrast między cichymi i spokojnymi zwrotkami a głośnym, dynamicznym powtarzającym się refrenem.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

  Ogromny sukces „How You Remind Me” sprawił iż dotarł on na szczyty przebojów wielu krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, oraz wielu europejskich państw, a sam utwór był najczęściej granym rockowym utworem w stajach radiowych na całym świecie w roku 2002. Utwór jest pierwszym i największym przebojem grupy Nickelback. Dotarł on do 1 pozycji listy Hot 100 magazynu Billboard. Sam singel z utworem osiągnął w Stanach Zjednoczonych status złotej płyty, za sprzedaż 500,000 kopii.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Live at Sturgis 2006 – drugie koncertowe DVD w historii kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback. Zostało ono wydane 2 grudnia 2008 roku. Pierwszym albumem koncertowym był wydany w roku 2002, album "Live at Home". Płyta ukazała się nakładem wytwórni Coming Home Studios. Za produkcje odpowiadają Jack Gulick, Daniel E. Catullo III oraz sam zespół. DVD uzyskało w Stanach Zjednoczonych status złotej płyty.

  Utwór spotkał się również z pozytywnym przyjęciem wśród wielu krytyków muzycznych, czego dowodem może być fakt iż utwór zdobył w roku 2002 nagrodę kanadyjskiego przemysłu fonograficznego „Juno Awards” w kategorii „Najlepszy singel” oraz został rok później nominowany do nagrody Grammy w kategorii Record of the Year. Dzięki tej piosence, Nickelback stał się pierwszym kanadyjskim zespołem, który od czasów wydania singla „American Woman” zespołu The Guess Who zdobył jednocześnie 1 miejsce na liście przebojów w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych. „How You Remind Me” było także pierwszym utworem kanadyjskiego zespołu/wykonawcy od 1991 roku, którego utwór uplasował się na szczycie listy Billboard Hot 100. Ostatnim kanadyjskim wykonawcą był Bryan Adams z utworem „(Everything I Do) I Do It For You”. Utwór zajął także 4 miejsce w zestawieniu listy Billboard Hot 100, na najlepszą piosenkę dekady. Według Nielsen Soundscan, utwór od momentu wydania w roku 2001, w amerykańskich stacjach radiowych został zagrany ponad 1,2 miliona razy.

  Ryan Anthony Peake (ur. 1 marca 1973 w Calgary) – gitarzysta prowadzący kanadyjskiego zespołu rockowego Nickelback. W zespole wspomaga wokalnie wokalistę Chada Kroegera. Jest drugim najstarszym członkiem w zespole.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Historia utworu[ | edytuj kod]

  Nagrywanie, znaczenie tekstu[ | edytuj kod]

  Utwór „How You Remind Me” powstał podczas jednej z sesji poprzedzającej wejście do studia. Wokalista i gitarzysta rytmiczny grupy, Chad Kroeger przyszedł do studia i zagrał na gitarze akustycznej fragment utworu. Przyniósł on utwór w 5 różnych wersjach. Po wykonanym fragmencie, do Kroegera dołączyła reszta muzyków. Cały utwór został zaaranżowany w nieco 20 minut. Jest to także jedyny utwór grupy, do którego najpierw powstała muzyka, a następnie tekst.

  Billboard Music Award – jedna z czterech najważniejszych nagród przyznawanych corocznie w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbywa się corocznie w grudniu i jest emitowana od samego początku w stacji FOX. Pierwsza edycja wręczenia nagród Billboardu odbyła się w 1990 roku i w odróżnieniu od nagrody Grammy jest przyznawana za popularność. Do popularności zalicza się sprzedaż konkretnych nagrań w roku, kiedy nagroda jest wręczana. Nagroda ta przyznawana jest „najpopularniejszym artystom/albumom/singlom”. Zestawienie popularności jest oparte na corocznym podsumowaniu Billboardu. Mainstream Rock Songs (dawniej Mainstream Rock Tracks) – publikowana od 21 marca 1981 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki grane przez stacje radiowe o formacie mainstream rock.

  Tekst utworu dotyczy osobistego przeżycia wokalisty grupy, który rozstawał się z własną dziewczyną Jodi. W tekście zastanawia się co było nie tak, co doprowadziło do ostatecznego rozstania. Podmiot wraca wspomnieniami do przeszłości o czym może świadczyć fragment tekstu: „These five words in my head, scream „Are we having fun yet?, Yet?, Yet?, Yet?, no no...” („Te pięć słów w mojej głowie, krzyczy „Czy my bawimy się jeszcze?” „Jeszcze? Jeszcze? Jeszcze? nie, nie...”), zaczyna zdawać sobie w pełni sprawę z tego że te wspomnienia należy traktować jako bezpowrotne. Zaczyna obarczać swoją osobę jako winną rozpadu związku, o czym może mówić następujący fragment: „This is how you remind me, of what I really am...” („To jest sposób, w jaki przypominasz mi, czym naprawdę jestem...”).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.

  Tak oto później w jednym z wywiadów, perkusista Ryan Vikedal wspomina okres nagrywania utworu: „Chad rozstawał się właśnie z dziewczyną. Nie trzeba dodawać, ile go to kosztowało, więc kiedy dowiedzieliśmy się, że równocześnie pracuje nad nową piosenką, wiedzieliśmy, że będzie to coś mocnego. Pewnego dnia przyszedł na próbę i zagrał niemal gotowy kawałek, który zaaranżowaliśmy w ciągu 20 minut. To jeden z tych utworów, które powstają bardzo szybko i bezboleśnie. Nie rozmawialiśmy właściwie na jego temat, nie naradzaliśmy się, po prostu zagraliśmy go i gotowe... Od razu wiedzieliśmy, że będzie to jeden z najlepszych utworów na tej płycie, ale oczywiście nie śmieliśmy przypuszczać, że zwariuje na jego punkcie cały świat.

  Poplista – audycja radiowa, lista przebojów nadawana w radiu RMF FM od września 2001, obecnie od poniedziałku do piątku w godzinach 19:00-20:00, prowadzona przez Dariusza Maciborka.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

  Po nagraniu całego materiału na płytę, zespół zastanawiał się który utwór wybrać na pierwszy singel. Rozpatrywano „Never Again”, lub właśnie „How You Remind Me”. Ostatecznie wytwórnia, oraz sam zespół uznali iż pierwszy z utworów jest zbyt mocny jak na promujący wydawnictwo, dlatego zdecydowano się na lżejszą brzmieniową piosenkę „How You Remind Me”.

  The Long Road – czwarty studyjny album kanadyjskiej formacji Nickelback. Został wydany 22 września 2003 roku w Europie, oraz dzień później w Stanach Zjednoczonych. Album ukazał się nakładem wytwórni Roadrunner. Tym razem za produkcję krążka odpowiedzialni byli wokalista formacji, Chad Kroeger, oraz Joe Moi, który współpracował już z zespołem przy wydaniu poprzedniego krążka "Silver Side Up". Tytuł krążka "The Long Road", oznacza "długa droga", i opowiada on o tej długiej drodze jaką zespół musiał przebyć przez te wszystkie lata, aby znaleźć się w tym miejscu gdzie obecnie się znajduje. Materiał został nagrany w 2 studiach nagraniowych, w "Green House Studios", gdzie zespół nagrywa od 1998 roku, oraz w "Mountain View Studios" w Vancouver. Prace nad materiałem trwały przeszło ponad 4 miesiące. Album był promowany przez singel "Someday". Krążek nie powtórzył już tak ogromnego sukcesu jak poprzedni, ale mimo to zaledwie po 5 dniach od premiery uzyskał status złotej płyty w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych zadebiutował na 6 pozycji na liście Billboard 200. Krążek ostatecznie w samych Stanach pokrył się Potrójną platyną za sprzedaż ponad 3,100,000 kopii, w Kanadzie zyskał status poczwórnej platyny za sprzedaż 400,000 kopii albumu. Jest to zarazem ostatnia płyta nagrana z perkusistą Ryanem Vikedalem. W 2010 roku, magazyn "Billboard umieścił album na 157 pozycji, w zestawieniu na "200 najlepszych albumów dekady".Ballada – jeden z wielu gatunków muzycznych. Początki ballady sięgają średniowiecza i muzyki dworskiej. Ballady śpiewane były przez trubadurów przy akompaniamencie instrumentu lub zespołu. Często były bardzo rozbudowane i zawierały setki wersów. Najczęściej snuły epicką opowieść o miłości lub wielkich czynach.

  Kompozycja[ | edytuj kod]

  Cech charakterystyczne słyszalne w utworze to zwrotka-refren, oraz wyraźny kontrast między spokojnymi i cichymi zwrotkami a głośnym powtarzającym się refrenem. Po drugim refrenie następuje chwilowe zwolnienie z mocnej zwrotki utworu. Następnie utwór powraca do mocnego i dynamicznego refrenu.

  Wydanie, sukces[ | edytuj kod]

  Singel w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie ukazał się 17 lipca 2001 roku, natomiast w Wielkiej Brytanii ukazał się on 25 marca 2002 roku. Wydanie holenderskie singla miało miejsce 26 lutego 2002 roku. Single ukazały się nakładem wytwórni Roadrunner Records w Europie, oraz EMI w Stanach. Singel wydany z Wielkiej Brytanii zawierał dodatkowo prócz akustycznej wersji utworu, piosenkę „Little Friend” z albumu „Curb”. Ostatnie wydanie singla doczekało się wersji „Gold Mix”, wydanej 22 października, która różniła się od pierwszej wersji mocniej przesterowanymi gitarami w refrenie utworu. Prócz tego, na ostatniej wersji singla, znalazła się nowa kompozycja grupy, „Yanking Out My Heart”, która została nagrana podczas sesji do albumu „Silver Side Up”, a następnie zamieszczona na limitowanej edycji albumu „The Long Road”. W momencie wydania, „How You Remind Me” stało się największym hitem i znakiem rozpoznawalnym grupy Nickelback. Utwór utrzymany w rockowej konwencji dotarł do szczytu rankingu Billboard Hot 100, wyczyn ten powtórzyła dopiero po sześciu latach piosenka Maroon 5 – „Makes Me Wonder”. Poza tym, kompozycja zajęła najwyższe lokaty na takich listach jak Mainstream Rock Tracks, Modern Rock Tracks, Canadian Airplay Chart, Irish Singles Chart czy ARC Weekly Top 40. Utwór został także wyróżniony przez stację muzyczną VH1, gdzie zajął 16 miejsce w rankingu „Najlepsze ballady rockowe”. Poza tym utwór zdobył statuetkę kanadyjskiego przemysłu fonograficznego „Juno Awards” w kategorii „Najlepszy singel” oraz dostał nominację do nagrody Grammy w roku 2003. Otrzymał także nominację do nagród Billboard Awards. Utwór został także wyróżniony przez magazyn Billboard, gdzie w zestawieniu „Billboard’s All Time Top 100.” zajął 36 miejsce. [1] Utwór zajął także 1 miejsce w końcowym zestawieniu singli numer 1 w Stanach Zjednoczonych. Poza tym singel został nagrodzony 4 statuetkami Billboard Music Awards. Singel z utworem doczekał się statusu podwójnej platyny w Australii, za sprzedaż ponad 140 tysięcy kopii. Wyczyn ten powtórzył singel z utworem „Photograph” wydany w sierpniu 2005 roku. Poza tym singel uzyskał status złotego w wielu krajach, m.in. w Belgii, Niemczech, Francji, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. W samych Stanach zanotowano sprzedaż łącznie ponad 500,000 kopii singla. Utwór „How You Remind Me”, dzięki ogromnemu sukcesowi, był najczęściej granym utworem rockowym w stacjach radiowych na całym świecie w roku 2002. W roku 2007, utwór zajął 9 pozycję w zestawieniu najczęściej granych utworów przez amerykańskie rozgłośnie radiowe.

  Curb – debiutancki album kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, wydany 3 marca 1996 roku. Album ukazał się początkowo niezależnie, jedynie w ojczystej Kanadzie. Współproducentem krążka został Larry Anschell, właściciel studia nagraniowego "Turtle Recording Studios", w którym został nagrany materiał. Jest to jedyny album długogrający w dyskografii grupy nagrany z perkusistą Brandonem Kroegerem, który rozstał się z zespołem w roku 1998. Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Roadrunner Records, 25 czerwca 2002 roku ukazała się reedycja albumu wydana także w Europie. Album nie odniósł sukcesu, dotarł za to do 182 miejsca na prestiżowej liście Billboard 200.Rick Parashar - amerykański producent muzyczny, znany ze współpracy w latach 90. z takimi grupami muzycznymi jak Alice in Chains, Pearl Jam czy Blind Melon. Wraz z bratem Rajem, jest właścicielem studia London Bridge Studio.

  Utwór na koncertach[ | edytuj kod]

  Utwór „How You Remind Me” zaczął być grany na żywo w lipcu 2001 roku, jeszcze przed wydaniem albumu. Podczas trasy „Silver Side Up Tour”, która trwała w 2002 roku, utwór był grany jako ostatni, zamykający koncerty zespołu. W tamtym okresie, zespół pierwszą zwrotkę, oraz refren wykonywał na gitarach akustycznych. Następnie utwór zaczynał być grany od nowa, już na gitarach elektrycznych. Sytuację tę można zaobserwować na koncertowym DVD, „Live at Home”, zarejestrowane podczas tejże trasy koncertowej. Poza tym utwór często grany jest na koncertach akustycznych. Podczas jednego z takich koncertów, który się odbył 16 września 2003 roku w Holandii, zespół wykonał ten utwór, który następnie trafił na minialbumMTV Unplugged”. Utwór regularnie także pojawiał się podczas trasy „The Long Road Tour”, w roku 2004. Został także wykonany na żywo podczas występu na festiwalu muzyki rockowej Rock am Ring, gdzie został chóralnie odśpiewany przez fanów grupy. Także podczas trasy „All the Right Reasons Tour”, utwór był regularnie grany podczas każdego występu. Podczas trwania tejże trasy, utwór trafił na drugie koncertowe DVD, „Live from Sturgis 2006”. Podczas trasy „Dark Horse Tour” na przełomie 2009 i 2010 roku, piosenka grana była jako ostatnia przed bisem.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Photograph – pierwszy singel wydany przez kanadyjską grupę rockową Nickelback, z jej piątego albumu studyjnego, "All the Right Reasons", wydanego w 2005 roku. Utwór został zamieszczony na trzeciej pozycji na krążku, trwa 4 minuty i 21 sekund, i jest najdłuższym utworem znajdującym się na płycie. Tekst do utworu napisał wokalista grupy Chad Kroeger, kompozytorami muzyki są wszyscy członkowie zespołu. Pierwsze wydanie singla nastąpiło 8 sierpnia w Stanach Zjednoczonych, następnie singel został wydany w Japonii, Wielkiej Brytanii oraz Europie. Akustyczna wersja utworu nagrana dla Rolling Stone, znalazła się na stronie B singla "Far Away". 23 czerwca 2008 roku, w Wielkiej Brytanii ukazała się reedycja singla.

  Covery utworu[ | edytuj kod]

  Utwór był także kilkakrotnie coverowany. Nowe wersje zaprezentowali m.in. Sum 41 podczas występu na „MTV New Year’s Eve Party”, Maria Doyle Kennedy na albumie „Even Better Than the Real Thing Vol. 1", Constantine Maroulis podczas występu w finałowej szóstce programu „American Idol” (Sezon 4), oraz zespół A-ha. W roku 2004 utwór znalazł się na tribute albumie, poświęconemu grupie Nickelback, „Someday: The String Quartet Tribute to Nickelback”, gdzie został wykonany w wersji klasycznej, przy życiu takich instrumentów jak kontrabas czy skrzypce. W 2010 roku piosenkarka Shontelle nagrała własną wersję utworu, która znalazła się na albumie „No Gravity”. Pod koniec 2012 roku narzeczona Chada Avril Lavigne nagrała swoją wersję piosenki, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu anime One Piece Film: Z.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Silver Side Up – trzeci studyjny album kanadyjskiej formacji Nickelback. Płyta ukazała się na rynku 11 września 2001 roku, nakładem wytwórni Roadrunner. Tym razem do współpracy nad materiałem zespół zaprosił producenta Ricka Parashara, znanego ze współpracy z takimi zespołami jak Pearl Jam czy Temple of the Dog. Z albumu pochodzi największy przebój zespołu "How You Remind Me", który przyniósł grupie dużą liczbę nagród, oraz ogólnoświatowy rozgłos. Album dotarł do 2 miejsca listy Billboard 200, oraz zajął 1. miejsca na listach w Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii, oraz Wielkiej Brytanii. Ponadto album w wielu krajach uzyskał statusy złotych, oraz platynowych płyt, m.in. ośmiokrotna platyna w Kanadzie, sześciokrotna w Stanach Zjednoczonych oraz trzykrotna w Wielkiej Brytanii oraz Nowej Zelandii. Album został również umieszczony w roku 2002 na 26 miejscu w zestawieniu brytyjskiego magazynu Q w kategorii "Q magazine Recordings of The Year" Łączna liczba sprzedanych kopii albumu na całym świecie przekroczyła 14,1 mln. W 2010 roku, magazyn Billboard umieścił album na 47. pozycji w zestawieniu "200 najlepszych albumów dekady".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC
  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.927 sek.