• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Houma - Luizjana

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Parafia Terrebonne (ang. Terrebonne Parish) – parafia cywilna w stanie Luizjana w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity parafii obejmuje powierzchnię 2 082,07 mil (5 392,57 km). Według danych z 2010 r. parafia miała 111 590 mieszkańców. Parafia powstała w 1822 roku, a jej nazwa pochodzi z języka francuskiego terre bonne, co można przetłumaczyć jako dobra ziemia.
  Bathurst - miasto w Kanadzie, na północnym wschodzie prowincji Nowy Brunszwik, w hrabstwie Gloucester, u ujścia rzeki Nepisiguit do zatoki Baie des Chaleurs. Bathurst jest oficjalnie dwujęzyczne.

  Houma – miasto (city), ośrodek administracyjny parafii Terrebonne, w południowo-wschodniej części stanu Luizjana, w Stanach Zjednoczonych, położone nad rzeką Bayou Terrebonne oraz kanałem Intracoastal Waterway. W 2013 roku miasto liczyło 14 565 mieszkańców.

  Nowa Szkocja (ang. Nova Scotia, fr. Nouvelle-Écosse) – prowincja Kanady leżąca nad Atlantykiem. Prowincja zajmuje całość półwyspu o tej samej nazwie, wyspę Cape Breton oraz szereg drobnych wysp. Nowa Szkocja graniczy od zachodu z Nowym Brunszwikiem. Prowincja ma połączenia promowe z Nową Fundlandią, Wyspą Księcia Edwarda, z Wyspami Magdaleny oraz ze stanem Maine. Stolicą, a zarazem największym miastem prowincji, jest Halifax.Cambrai (hist. pisownia: Cambray) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord.

  Obszar ten zamieszkany był początkowo przez indiańskie plemię Houma, od których pochodzi nazwa miasta. Około 1760 roku w okolice te przybyli pierwsi akadyjscy osadnicy z Nowej Szkocji. Osada założona została w 1810 roku i rozwinęła się jako port rybacki oraz ośrodek handlu futrami.

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Obecnie gospodarka miasta opiera się na rybołówstwie oraz przemyśle drzewnym, paliwowym (przetwórstwo ropy naftowej i gazu ziemnego), wydobywczym (produkcja siarki) i spożywczym (produkcja cukru).

  Współpraca[ | edytuj kod]

 • Francja Cambrai, Francja
 • Turcja Datca, Turcja
 • Kanada Bathurst, Kanada
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Houma (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2014-10-11].
  2. Houma (city), Louisiana (ang.). QuickFacts from the US Census Bureau. [dostęp 2014-10-11].
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.