• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Houk  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Tomasz Goehs (ur. 13 marca 1967) – polski perkusista rockowy. Grał m.in. w zespołach Turbo (1987-1990), Creation of Death (1990-1991) i Kazik na Żywo (1994-2004 i od 2009). Od 1998 roku jest perkusistą zespołu Kult, a także 2Tm2,3. Na płycie Kultu Salon Recreativo zaśpiewał piosenkę The Beatles "With a little help from my friends".Maleo Reggae Rockers – polski zespół wykonujący reggae. Zespół został założony w 1997 roku przez Dariusza "Maleo" Malejonka. W 1998 roku wydał on swoją pierwszą Za-Zu-Zi, a 21 listopada 2006 roku ukazała się druga studyjna płyta zespołu pt. Reggaemova. Trzecia studyjna płyta Addis Abeba ukazała się 3 sierpnia 2009 roku. Maleo Reggae Rockers wystąpił podczas czterech Przystanków Woodstock - w 2002 i 2003 roku w Żarach oraz w 2006 i 2010 roku w Kostrzynie nad Odrą. 12 lipca 2012 roku, zespół wystąpił w Dębowcu, na XXV Międzynarodowym Saletyńskim Spotkaniu Młodych.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Houkpolska grupa muzyczna, istniejąca w latach 1988-2003, grająca muzykę z pogranicza hard rocka, grunge, reggae i hardcore punk.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół, początkowo nazywający się Houk Howgh, powstał w 1988, na gruzach formacji Deuter. W składzie grupy znaleźli się członkowie grup Deuter, Kultura, Izrael, Armia, Moskwa: gitarzysta Robert Sadowski, później lider progresywno metalowego Kobonga, Tadeusz Kaczorowski, Piotr "Fala" Falkowski oraz wokalista Zbigniew Bieniak(Oddział Zamknięty). Jesienią 1989 Bieniak opuścił skład, a jego miejsce zajął Dariusz Malejonek. Houk od początku grał dużą liczbę koncertów, w Polsce (m.in. w warszawskich pubach) i za granicą (w Berlinie Zachodnim na ulicach). Ważny był występ na Festiwalu w Jarocinie w 1990. Jak przyznał Malejonek nazwa grupy nie ma nic wspólnego z angielskim słowem Hawk (czyt. hołk). Po latach, w 2016 potwierdził jednak, że przyjęcie nazwy Houk miało poniekąd indiańskie konotacje,

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.

  Pierwsza płyta Soul Ammunition, nagrana w ciągu czterech dni w studio Złota Skała Roberta Brylewskiego ukazała się w 1992. Redakcja miesięcznika "Tylko Rock" uznała Houk za debiut roku. W 1993 zespół wystąpił na targach muzycznych Midem'93 w Cannes. Była to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w plebiscycie słuchaczy Radio France Internationale. Występ ten rejestrowała i kilkukrotnie emitowała stacja MTV.

  Armia – polski zespół grający od 1984 r. punk rock i hardcore z wpływami innych gatunków (reggae, metal, rock symfoniczny, jazz-rock) z wokalistą Tomaszem Budzyńskim.Jan "Jahlove" Pęczak (ur. 8 grudnia 1978 w Warszawie) - multiinstrumentalista: gitarzysta, perkusista i basista, a także kompozytor, wokalista oraz autor tekstów. Jest założycielem The Relievers oraz, wraz z Piotrem "Mista Pita" Zabrodzkim, Blast Muzungu. Jest gitarzystą T.Love, ponadto współpracuje z Tadeuszem Sudnikiem przy projekcie Studio Dźwięków Niemożliwych, a także z Pako Saarem. Grał także w Virtual Jazz Reality, Sto % Bawełny i Houk.

  Kolejna płyta – koncertowa Natural Way (Full Noize) wydana została się w 1993. Był to zapis koncertu zarejestrowanego 21 stycznia 1993 w warszawskim klubie Riviera Remont. Płyta zawierała m.in. covery piosenek Jimiego Hendriksa, Iggy'ego Popa, T. Rex.

  W lutym 1993 Houk został zaproszony przez fińskiego reżysera Mikę Kaurismäkiego na światową premierę filmu "The Last Border". W filmie tym jako utwór tytułowy wykorzystana została kompozycja "Soul Ammunition II". Po premierze grupa zagrała krótką trasę koncertową po Finlandii. Fragmenty filmu The Last Border wykorzystano później w teledysku do utworu "Transmission Into Your Heart". 21 lutego 1994 ukazała się płyta Transmission Into Your Heart. Płytę promował teledysk do utworu tytułowego.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Eksperyment (łac. experimentum - doświadczenie, badanie) – w naukach przyrodniczych i społecznych zbiór działań wzbudzających w obiektach materialnych określone reakcje i zjawiska w warunkach pozwalających kontrolować wszelkie istotne czynniki, które poddaje się dokładnej obserwacji.

  W grudniu 1993 zespół opuścił Robert Sadowski, którego zastąpił Artur Affek (wcześniej Zgoda). W sierpniu 1994 Malejonek zdecydował o rozwiązaniu składu i podjęciem współpracy z muzykami zespołu Ahimsa, którymi byli Paweł Krawczyk ("Gruby"), Mirosław Grewiński ("Miro"), Tomek Sierajewski ("Bolek") oraz Tomasz Grewiński ("Tomik").

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.

  Houk uznawany za czołowy zespół polskiej sceny alternatywnej i grunge grał jako support dla kilku gwiazd zagranicznych, m.in. New Model Army, Bad Brains, Clawfinger. 20 listopada 1995 odbyła się premiera płyty Generation X, którą promował teledysk do utworu "Pieniądz". Nakręcono także obrazy do utworów "Wstań", "Woman" (wykorzystano w nim fragmenty filmu Kaurismäkiego Stan gotowosci (ang. Condition red) oraz "Żyję w tym mieście". Płyta była nominowana do nagrody Fryderyka '96 w kategorii Płyta Rockowa.

  Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.

  W drugiej połowie lat 90. Malejonek zaangażował się w działalność solową, m.in. pod szyldem Maleo Reggae Rockers.

  Następnie odeszli z grupy bracia Mirosław "Miro" Grewiński (wyjechał na stypendium do Niemiec) i Tomasz "Tomik" Grewiński (został menadżerem piosenkarki Kayah). W międzyczasie podczas koncertów na perkusji występowali w grupie Beata Kozak i Tomasz Goehs, jednak ostatecznie w miejsce obu muzyków do składu przyjęto gitarzystę basowego Sławomira Klugmana oraz perkusistę Macieja "Ślimaka" Starostę (równolegle grającego w grupie Acid Drinkers). W tym składzie zespół nagrywa czwarty album studyjny. 26 sierpnia 2000 została wydana ostatnia studyjna płyta zespołu Extra Pan. Jej tytuł nawiązuje do określenia Superman w języku czeskim. Wedle słów Dariusza Malejonka tytułowy utwór był "protest song przeciwko eksperymentom genetycznym, klonowaniu ludzi".

  Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W maju 2003 roku doszło do kolejnych przetasowań personalnych. Odeszli Paweł "Gruby" Krawczyk (zasilił zespół Hey) i Jan Pęczak. W czerwcu 2003 zespół opuścił Sławomir "Slav" Klugman, od tego czasu Houk zawiesił działalność koncertową.

  28 lipca 2004 nakładem Metal Mind Productions ukazały się wznowienia wszystkich albumów grupy z wyjątkiem Extra Pan. Każda z czterech płyt zawierała dodatkowy materiał audio i video.

  Pod koniec 2004 Malejonek przyznał, że "w najbliższym czasie nie ma co liczyć na nową płytę tego zespołu". Jednak poinformował wówczas, iż - mimo braku działalności grupy - "z pierwszym składem Houku, z pierwszych trzech płyt" . przygotowywał utwór do filmu dokumentalnego o scenie alternatywnej drugiej połowy lat 80. i pierwszej połowy 90. o ludziach, którzy zginęli tragicznie Jednakże do nagrania nie doszło z powodu problemów zdrowotnych Sadowskiego, który następnie niespodziewanie zmarł 25 stycznia 2005

  Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).Dariusz "Maleo" Malejonek (ur. 16 maja 1962) – polski kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu".

  (Opracowano na podstawie materiałów źródłowych)

  Skład[ | edytuj kod]

  (Opracowano na podstawie materiału źródłowego)

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Radio France Internationale (RFI) – francuskie radio publiczne, nadające programy dla zagranicy, powstałe w 1975 r. i finansowane przez MSZ Francji.
  Siódma uroczystość wręczenia statuetek „Fryderyk” odbyła się 18 marca 2001 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. Nagrody przyznawane były za wydawnictwa wydane w 2000 roku.
  Genetyka (ze starożytnej greki: γένεσις genesis – "pochodzenie") – nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności – genach.
  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  Maciej "Ślimak" Starosta (ur. 9 stycznia 1971 w Poznaniu) - polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Maciej Starosta znany jest przede wszystkim z występów w thrashmetalowej formacji Acid Drinkers w której gra na perkusji, okazjonalnie także śpiewa i gra na gitarze. Wraz z zespołem ośmiokrotnie otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Od 1993 roku współtworzy także zespół Flapjack. Natomiast od 1999 roku gra w zespole Roberta Friedricha Arka Noego. W latach 1996-1999 występował w grupie 2Tm2,3. Współpracował także z zespołami Houk i Dog Family.
  Bartosz Konopka (ur. 8 września 1972 w Myślenicach) – polski reżyser, filmoznawca, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.